Aktuality


Babská tanečná zábava

Obrázok ku správe: Babská tanečná zábava
17.01.2020 - Podujatia

Prijmite pozvanie na tradičnú Babskú tanečnú zábavu, ktorou sa končí obdobie Fašiangov a pochováva sa basa. Podujatie sa uskutoční v utorok 25.februára 2020 od 16.00 – 21.00 h v Nemeckom kultúrnom dome. Do tanca bude hrať legendárna hudobná skupina Akord z Červeného Kameňa, ktorá v tomto roku oslávi 30 rokov pôsobenia na našej hudobnej scéne. Vydala viac ako 15 CD, to najnovšie má názov České polky a valčíky.
Akt pochovávania basy prebehne aj tento rok pod taktovkou členov Vajnorského okrášľovacieho spolku. V bufete si budete môcť zakúpiť okrem výborného račianskeho vínka aj iné, typické fašiangové dobroty. Čaká na Vás aj netradičná zábavná tombola a vyhodnotenie najkrajšej fašiangovej masky.

Vstup: 7€
V cene vstupenky je zahrnuté okrem výbornej hudobnej produkcie, fašiangová šiška, tombolový lístok a pohár vínka na koštovku. Vstupenky sú v predaji na oddelení kultúry MÚ Rača, Alstrova 249.
Nakoľko je o toto podujatie veľký záujem, dovoľujeme si Vás upozorniť, že v prípade vypredania všetkých vstupeniek pred akciou, nebude možné zakúpiť vstupenky priamo v Nemeckom kultúrnom dome.

Info na 02/49112438, katarina.dobiasova@raca.sk
Tešíme sa na Vás !

Informácie môžete sledovať aj na našej sociálnej sieti FACEBOOK


Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov.

Výstava ZUŠ Vrbenského na Miestnom úrade v Rači

Obrázok ku správe: Výstava ZUŠ Vrbenského na Miestnom úrade v Rači
16.01.2020 - Kultúra

Pozývame Vás na výstavu prác a fotografií žiakov zo Základnej umeleckej školy Vrbenského. Pri príležitosti 30. výročia založenia Základnej umeleckej školy, Vrbenského 1, ktorá pôsobí v našej mestskej časti, si žiaci výtvarného odboru pripravili výstavu prác a fotografií Viedeň očami bratislavských detí“. Srdečne Vás pozývame na vernisáž „PIATEHO O PIATEJ“, dňa 5.2.2020 o 17.00 h na Miestnom úrade, Kubačova 21, 1. poschodie. Výstavu si môžete pozrieť do 5.3.2020. Srdečne Vás pozývame!

Vstup: voľný
 

Koniec roka na tanečnom parkete

Obrázok ku správe: Koniec roka na tanečnom parkete
16.01.2020 - Šport

Račiansky klub H&T Dance Company sa s rokom 2019 rozlúčil tradične s úžasným tanečným programom. Račianski rodičia a priatelia klubu prišli v sobotu 14. 12. do DK Ružinov a v nedeľu do DK Dúbravka na dve sviatočné predstavenia. Viac ako 90 tanečníkov od 4 rokov po dospelých skoro profesionálov pripravili pod vedením trénerky a choreografky Lucie Manikovej a jej spolupracovníkov program v troch častiach. V sobotu v prvej časti diváci videli 21 nových choreografií, s ktorými sa tanečníci chystajú na tanečné súťaže doma i v zahraničí; obdiv k výkonom svojich detí dali najavo búrlivým potleskom.

V druhej časti sobotňajšieho programu sa mladší tanečníci premenili na víly a iné postavičky z obľúbenej rozprávky Víla Cililing. Táto rozprávka je 7. tanečným divadlom klubu H&T. V príprave choreografií a pri tréningoch Lucii Manikovej pomáhala mladučká tanečníčka Kristína Slováková. V H&T tancuje od svojich 4 rokov, za uplynulých 12 rokov získala mnoho významných víťazstiev doma i na svetových súťažiach. Dnes študuje na Tanečnom konzervatóriu E. Jacovej a tanečným krokom vstúpila aj na javisko SND.

Premiéra Víly Cililing nebola jediná udalosť, na ktorú sme všetci čakali. V nedeľu na divadelné dosky nastúpili „veľkí“ tanečníci v 8. tanečnom divadle „Mamma mia“. Tému si vybrali samotní tanečníci a pod Luciiným vedením premenili svoje tanečné umenie, nadšenie, lásku k tancu v spojení so známym príbehom a nákazlivými melódiami do dynamického predstavenia. Užívali si to všetci na javisku i v hľadisku.

Veríme, že obe predstavenia budeme mať možnosť čoskoro ponúknuť aj Račanom.
 
Text a foto: Jana Maniková
 

Němcovej Pečiatkobranie v knižnici na Žarnovickej

Obrázok ku správe: Němcovej Pečiatkobranie v knižnici na Žarnovickej
16.01.2020 - Podujatia

Mestská časť Bratislava- Rača Vás pozýva v mesiaci Február na podujatie, ktoré je zorganizované pri príležitosti 200. Výročia narodenia Boženy Němcovej a 165. Výročia prvého vydania jej knihy Babička.

Miesto konania: Knižnica na Žarnovickej ulici. 

Každý, kto počas mesiaca február 2020 prinesie do knižnice vlastnú knihu Babička, obdrží do nej pamätnú pečiatku a bude zaradený do žrebovania o vecné ceny. 

Divadelné predstavenie: Kvarteto - Premiéra

Obrázok ku správe: Divadelné predstavenie: Kvarteto - Premiéra
15.01.2020 - Podujatia

Mestská časť Bratislava-Rača pre Vás pripravila predstavenie z pera britského dramatika Ronalda Harwooda oceneného Oscarom KVARTETO - premiéra predstavenia

Podľa jednej teórie začína život pri oplodnení vajíčka, podľa inej, narodením dieťaťa a podľa ďalšej začína život odchodom detí z domu...

Ale kedy život končí?
Nádherná hra o sláve, páde, sexe, múdrosti a túžbe žiť štyroch kedysi slávnych spevákov, dnes “odložených” v penzióne pre “nepotrebných”. Všetko sa mení, keď je ohlásený príchod ich bývalej kolegyne, kedysi najväčšej hviezdy, ktorej bol jedným z niekoľkých manželov jeden z nich.
Neuveriteľne výstižná hra o všetkom, čo do života potrebujete a možno aj trošku viac.

Obsadenie: Božidara Turzonovová, Zuzana Kocúriková, Dušan Jamrich, František Kovár.
Réžia: Martin Mňahončák

Informácie o predstavení môžete nájsť aj na našej sociálnej sieti FACEBOOK


Nemecký kultúrny dom, Barónka 3, Bratislava-Rača
2.3.2020, 19:00 hod.
vstupné: 14,00 €

Predpredaj vstupeniek: Miestny úrad BA-Rača, Kubačova 21, kancelária prvého kontaktu.
Rezervácie: dana.olvecka@raca.sk
Predaj vstupeniek aj priamo na mieste v deň konania predstavenia hodinu pred predstavením.

Prednáška: Jedlo pre tvoje zdravie

Obrázok ku správe: Prednáška: Jedlo pre tvoje zdravie
15.01.2020 - Podujatia

Podporiť zdravie sa dá rôzne, v projekte Ide o Tvoje zdravie nám ide o to, aby to TRVALO čo najdlhšie. Najúčinnejším spôsobom, ako sa udržať v zdravej kondícii je príprava jedla z kvalitných a dostupných potravín. Na prednáške sa dozviete:

Prečo diéty nefungujú?
Ako na nás vplýva obsah nášho taniera.
Najčastejšie chyby v stravovaní.

Dátum a Čas: 22.1.2020 o 17:30 hod.
Miesto konanie: Kultúrne stredisko Žarnovická
Vstup: voľný
 

Podujatie prednáška: Jedlo pre tvoje zdravie môžete sledovať aj na našej sociálnej sieti FACEBOOK


Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov.

Divadelné pondelky v NKD

Obrázok ku správe: Divadelné pondelky v NKD
14.01.2020 - Oznamy

Pravidelné divadelné pondelky v našom Nemeckom kultúrnom dome odštartovali svojím predstavením divadelníci z ochotníckeho Divadla pod schodami. Hru U nás taká obyčaj, alebo  len aby sme v hanbe nezostali  si mnoho z Vás nenechalo ujsť a sme veľmi radi, že ohlasy na hru boli viac než pozitívne. Ochotníci z Petržalky  hodnotia skúsenosť viac než pozitívne.

„Predstavenie sme odohrali vo veľmi peknom a kultúrnom prostredí, s kultivovaným a divácky vyspelým publikom, ktoré reagovalo pozitívne, čo nám pomohlo v našej práci na javisku. Mám pocit, že sme sa navzájom obohatili a to je aj jedným z našich cieľov pri príprave našich predstavení. Veríme, že ešte budeme mať možnosť vo Vašom kultúrnom stánku predviesť výsledky nášho snaženia o poskytnutie kultúrnych zážitkov našim spoluobčanom. Záverom by som chcel poďakovať všetkým Vašim pracovníkom, ktorí sa podieľali na našom predstavení, zvlášť pani Ölveckej.“

Milan Mocko
Divadlo pod schodami

Sme radi, že sa Vám naše divadelné pondelky stále viac páčia a preto si Vás dovoľujeme pozvať 10.2. o 19:00 na prestavenie Divadla VaDiDlo s názvom LUIGIHO SRDCE, alebo poprava tupým mečom.

Fotografie z predstavenia si môžete pozrieť v našej GALÉRII 
 

Oznam – Zvýšenie opatrnosti na chodníkoch

Obrázok ku správe: Oznam – Zvýšenie opatrnosti na chodníkoch
14.01.2020 - Oznamy

Žiadame Vás o zvýšenie opatrnosti pri chôdzi po chodníkoch, ktoré sú šmykľavé. Mestská časť Bratislava-Rača a Magistrát mesta Bratislava posýpajú od skorých ranných hodín a zabezpečujú bezpečné chodníky.

Informácia o plánovanej ťažbe dreva v roku 2020 na majetku členov Urbár Rača, pozem. spol.

Obrázok ku správe: Informácia o plánovanej ťažbe dreva v roku 2020 na majetku členov Urbár Rača, pozem. spol.
13.01.2020 - Oznamy

Informujeme Vás, že odo dňa 13.01.2020 budú vykonávané ťažbové práce v nižšie uvedenom rozsahu. VÚ 50+ (prebierka nad 50 rokov) – JPRL 699  lokalita Malá Baňa
OÚ MP (Obnovná / rubná ťažba)
JPRL 701  lokalita Gašparské
JPRL 702 lokalita pod altánkom
JPRL 703 Gašparské, okrajová asfaltová cesta
JPRL 706 a lokalita pod okrajovou asfaltovou cestou k hranici MLBA od Peknej cesty
Predpokladaný termín ukončenia 31.03.2020 je závislý od poveternostných podmienok.
 
 
 

Mimoriadne zastupiteľstvo - prenájom časti budovy bývalej školy Plickova

Obrázok ku správe: Mimoriadne zastupiteľstvo - prenájom časti budovy bývalej školy Plickova
11.01.2020 - Oznamy

Vážení občania, mimoriadne zastupiteľstvo, na ktorom sa bude rokovať ohľadom prenájmu časti budovy bývalej školy Plickova sa bude konať v utorok, 21. 1. o 17-tej v Nemeckom kultúrnom dome (Barónka 3). Materiály: https://zastupitelstvo.raca.sk/miestne-zastupitelstvo-12-zasadnutie-21012020/

PACI PAC A KAMARÁTI

Obrázok ku správe: PACI PAC A KAMARÁTI
10.01.2020 - Oznamy

Po skončení jesennej časti turné a povinnom oddychu sa Paci Pac vrátia na pódiá, aby opäť rozveselili detičky a aj ich rodičov. Ešte predtým ako sa vydajú na jarnú šnúru pozostávajúcu z 20-tich zastávok, sa rozhodli, že si zahrajú štyri koncerty aj v okolí Bratislavy. Uvidieť ich budú môcť obyvatelia Ivanky pri Dunaji, Rovinky, Rače, a taktiež Lábu. S Pánom Trampolínim si spolu zaskáčeme na trampolíne, Levík Leo vás naučí, že nie každý lev musí byť len mäsožravý a vysvetlíme si, prečo je Mliečko pre deti také zdravé! Samozrejme sa všetci návštevníci môžu tešiť aj na naše už klasické youtubové hity ako Slon, Ťapy Ťap, Darček, či Čarbičky.
 
Lístky na predstavenie si môžete kúpiť v sieti predpredaj.sk alebo na Oddelení kultúry Alstrova 249
 

Detské divadlo: Dvaja tovariši

Obrázok ku správe: Detské divadlo: Dvaja tovariši
08.01.2020 - Podujatia

MČ Bratislava-Rača a Divadlo VaDiDlo pozýva všetkých malých aj veľkých na rozprávkovú hru podľa rozprávky „Pravda a krivda“ z knihy „Čarodějná Mošna“ od Jiřího Horáka.

Kde bolo i nebolo, bolo raz jedno kráľovstvo. A v tom kráľovstve žila chorá princezná. A žiaden doktor, čo ich na svete je, jej nedokázal pomôcť. Iba Boh vie, ako by to celé dopadlo, keby neďaleko od zámku, lakomý tovariš Vincko svojho kamaráta o všetky jeho veci nepripravil…

19. 1. 2020 o 16:00
Nemecký kultúrny dom
vstupné: 2,00 €

Predpredaj vstupeniek: Miestny úrad, Kubačova 21, Bratislava-Rača - kancelária prvého kontaktu.

Predaj vstupeniek aj priamo na mieste v deň konania predstavenia hodinu pred predstavením.

Nová zeleň v Rači

Obrázok ku správe: Nová zeleň v Rači
08.01.2020 - Mesto

V priebehu decembra bolo v Rači vysadených 26 nových stromov.

Nové stromy sa nachádzajú v lokalitách:

 • detské ihrisko Kadnárova 10: 3 čerešne
 • detské ihrisko Kadnárova 66: 2 ambrovníky, 2 muchovníky
 • Hagarova 3: 3 lipy, 2 ginká, 2 ambrovníky
 • Kadnárova (pri Slnečnom dome): 1 ambrovník
 • Mudrochova (nad parkoviskom): 1 čerešňa
 • park J. M. Hurbana: 2 javory
 • Detvianska ulica: 2 čerešne
 • Rustaveliho (obratisko MHD): 3 javory, 3 ambrovníky

Nová urnová stena na Cintoríne Rača

Obrázok ku správe: Nová urnová stena na Cintoríne Rača
08.01.2020 - Služby

Urnová stena za domom smútku rozšíri kapacitu račianskeho cintorína. Výstavba novej urnovej steny za domom smútku začala 4. 11. 2019 a vďaka priaznivému počasiu sa ju podarilo dokončiť pred začiatkom roka 2020. 

Urnová stena bola kompletne dokončená, vďaka čomu sa navýšila kapacita cintorína o 80 urnových schránok. Zároveň bolo osadené nové oplotenie a vysadený pás tují na hranici so Spojenou školou de La Salle. 

Záujemci o urnové miesto sa môžu hlásiť na sekretariáte starostu: petra.pazitna@raca.sk, 02/49 11 24 81.

Poslanecký deň

Obrázok ku správe: Poslanecký deň
07.01.2020 - Oznamy

Vážení občania, poslanci Miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Bratislava-Rača Vás pozývajú na stretnutie dňa 13.01.2020 (pondelok) o 18:00 hod.
Za volebný obvod číslo 1 v priestoroch Kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici

Poslanci:
Ing. Milada Dobrotková, MPH,; Mgr. Ján Polakovič; Ing. Miloslav Jošt; JUDr. Marián Vulgan; Mgr. Monika Luknárová; JUDr. Juraj Madzin; Miloš Máťuš; Ing. Róbert Pajdlhauser;  Ing. Ján Lipiansky; Ivan Vrana.

Za volebný obvod číslo 2 v priestoroch Krasnianskej besedy na Kadnárovej ulici č.19
Za účasti starostu mestskej časti Bratislava-Rača Mgr. Michala Drotována

Poslanci:
doc. Ing. arch. Milan Andráš PhD; Mgr. Lenka Antalová Plavuchová; Robert Hammer.

Za volebný obvod číslo 3 v priestoroch Kultúrneho strediska Impulz, Dopravná 22

Poslanci:
doc. Ing. Radko Tiňo, PhD.; Dominik Vrba.
 

Právna poradňa je tu pre Vás

Obrázok ku správe: Právna poradňa je tu pre Vás
07.01.2020 - Oznamy

Bezplatná právna poradňa tu bude pre Vás už túto stredu, 8. 1. 2020 od 15:00 do 17:00

Mestská časť Bratislava-Rača ponúka bezplatnú právnu poradňu každú prvú a tretiu stredu v mesiaci v čase od 15. do 17. hodiny v Obecnom dome na Alstrovej ulici 249.

Právne poradenstvo sa týka hlavne týchto oblastí:

 • rodinné vzťahy,
 • dedičské konania,
 • pracovno-právne vzťahy,
 • otázky majetkovej povahy,
 • ochrany spotrebiteľa.
 • exekúcie.

Poradňa nezastupuje občanov pred súdmi ani inými inštitúciami a tiež sa nezaoberá trestným právom.

Právne poradenstvo je poskytované formou osobnej ústnej konzultácie. Záujemca nemusí preukazovať svoje zárobkové a majetkové pomery. Do poradne nie je potrebné sa vopred nahlasovať, záujemcovia sú vybavovaní v poradí, v akom prišli do poradne.

Poradňa je len pre obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom v mestskej časti Bratislava-Rača.

Občania Rače sa môžu bezplatne poradiť s právnikom na račianskom miestnom úrade vždy každú prvú a tretiu stredu v mesiaci v čase od 15. do 17. hodiny v Obecnom dome na Alstrovej ulici.

 

Novoročná tanečná zábava

Obrázok ku správe: Novoročná tanečná zábava
07.01.2020 - Podujatia

Pozývame vás na prvú tohtoročnú tanečnú zábavu. Už túto nedeľu, 12. 1. o 16:00 v Nemeckom kultúrnom dome. Tanečné zábavy pokračujú aj v roku 2020! Príďte sa zabaviť už túto nedeľu, 12. 1. od 16:00 do Nemeckého kultúrneho domu. Do tanca nám zahrá hudobná skupina Duo Aristo. Vstupné 3 € bude v predaji priamo na mieste. 

Tešíme sa na vás.

Zber a odvoz vianočných stromčekov v Bratislave bude prebiehať od 7.1. 2020

Obrázok ku správe: Zber a odvoz vianočných stromčekov v Bratislave bude prebiehať od 7.1. 2020
02.01.2020 - Oznamy

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a.s. sa postará o zber a odvoz vianočných stromčekov aj počas tohtoročnej zimy. Odvoz stromčekov bude zabezpečovať od 7. 1. 2020 do 31. 3. 2020. Odzdobené vianočné stromčeky sa ukladajú v prípade rodinných domov ku zberným hniezdam a v prípade bytových domov ku stanovištiam zberných nádob.
Vianočný stromček však môžete priviezť aj osobne a bezplatne ho odovzdať v zbernom dvore našej spoločnosti na Starej Ivánskej ceste 2, každý deň okrem nedele a sviatkov od 8:00 do 18:00 hod.
 

V minulosti OLO preverovalo možnosti spracovania vianočných stromčekov napr. v kompostárni, ich poskytnutie Zoologickej záhrade, čo však zlyhalo vzhľadom na nedostatočné očistenie stromčekov obyvateľmi, a preto sa vianočné stromčeky energeticky zhodnocovali v ZEVO Bratislava.

Pre nadchádzajúce obdobie zberu vianočných stromčekov sa našej spoločnosti podarilo dosiahnuť vyššiu úroveň nakladania s komunálnymi odpadmi v zmysle hierarchie odpadového hospodárstva a stromčeky budú materiálovo zhodnotené na základe zmluvného vzťahu s obchodnými spoločnosťami, ktoré majú potrebné platné oprávnenia.

V Bratislave sa odviezlo v roku 2019 o 3% menej ton vianočných stromčekov ako v roku 2018, t.j. 125 ton
 

Štatistika zberu vianočných stromčekov v tonách
 
2016 99 ton
2017 112 ton
2018 128 ton
2019 124,92 ton


Zdroj: www.olo.sk

Pozývame vás dnes večer zabaviť sa do divadla! Lístky sú stále v predaji!

Obrázok ku správe: Pozývame vás dnes večer zabaviť sa do divadla! Lístky sú stále v predaji!
30.12.2019 - Oznamy

Mestská časť Bratislava-Rača a Divadlo pod schodami vás srdečne pozývajú 13. 1. 2020 do Nemeckého kultúrneho domu na divadelnú hru U nás taká obyčaj, alebo len aby sme v hanbe nezostali.

V roku 1978 napísal Ondrej Bosík kabaretnú paródiu na „tiež“ slovenské ľudové zvyky, povery a obyčaje...U nás taká obyčaj, alebo len aby sme v hanbe nezostali.

 

Dejiskom hry je dedinské prostredie a rodina, ktorá humorným spôsobom vyjavuje problémy doby, ktorá už patrí minulosti, presnejšie do 70-80 rokov minulého storočia. Niekedy sa zdá, že všetko je vlastne naopak. V priebehu hry sledujeme zaujímavé slovné hry, vtipné súvislosti a prekvapivé zvraty príbehu. Pozorný divák nielenže  odhalí tieto slovné glosy, ale iste ho aj pobavia.

 

Hoci sa zdá, že riešenia problémov sú komplikované, ako to už býva, aj v tejto dobe stále víťazí, alebo nás drží nad vodou obyčajná, čistá láska.

 
Tešíme sa na Vás 13. 1. 2020 o 19:00 v Nemeckom kultúrnom dome.

Vstupné: 4,00 €

Predpredaj vstupeniek: Miestny úrad BA-Rača, Kubačova 21, kancelária prvého kontaktu.

Rezervácie: dana.olvecka@raca.sk

Predaj vstupeniek aj priamo na mieste v deň konania predstavenia hodinu pred predstavením.
 

Nové podmienky prideľovania parkovacích miest na rok 2020

Obrázok ku správe: Nové podmienky prideľovania parkovacích miest na rok 2020
20.12.2019 - Oznamy

Vážení Račania, dovoľujeme si vás upozorniť na zmenu podmienok prideľovania parkovacích miest, ktoré vstupujú do platnosti 1. januára 2020. Dňa 10.12.2019 bolo uznesením Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Rača schválené Všeobecne záväzné nariadenie mestskej časti Bratislava-Rača, ktoré prináša do systému povoľovania vyhradených parkovacích miest viacero zmien. Podmienky uvádzame v prílohe.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »