Aktuality


Miestny úrad (Kubačova 21) bude 30. 9. zatvorený

Obrázok ku správe: Miestny úrad (Kubačova 21) bude 30. 9. zatvorený
28.09.2020 - Oznamy

V stredu, 30. 9. bude budova miestneho úradu na Kubačovej 21 z dôvodu nevyhnutnej opravy potrubných rozvodov vykurovacej sústavy zatvorená. Stránky začneme v kancelárii prvého kontaktu opäť vybavovať v piatok, 2. 10. 2020 podľa bežných stránkových hodín.

Ďakujeme za pochopenie

Stará jedáleň oficiálne otvorila svoje priestory

Obrázok ku správe: Stará jedáleň oficiálne otvorila svoje priestory
25.09.2020 - Oznamy

Stará školská jedáleň v Krasňanoch už obedy nevydáva. Žije kultúrou a komunitnými podujatiami ako Stará jedáleň. Od marca tohto roka je Mestská časť Bratislava-Rača bohatšia o nové mládežnícke a komunitné centrum. Toto unikátne občianske združenie prináša kultúrny program a vzdelávacie aktivity pre všetky vekové kategórie. V piatok 25.9. 2020 o 10.30 hod. slávnostne otvorí svoje priestory. V doobednajších hodinách pre hostí z miestnej samosprávy, donorov a poobede pre širokú verejnosť.
 
V roku 2016 dostala Stará jedáleň do prenájmu na 25 rokov schátranú budovu bývalej jedálne SOŠ Masmediálnej komunikácie na Kadnárovej ulici. Po štyroch rokoch masívnej rekonštrukcie sa podarilo v marci tohto roka budovu skolaudovať, ale z dôvodu prvej vlny pandémie začala svoj účel až v júni. Financie na celkovú obnovu získala Stará jedáleň z grantov a finančných darov viac ako troch desiatok spoločností a právnických osôb. Najvýznamnejší z nich, ktorý pokryl najväčšiu časť nákladov, bol od spoločnosti The Velux Foundations.


 
Miestny nadšenci, z ktorých časť založila aj komunitnú záhradu Krasňanský zelovoc a rodinné centrum Ráčik, hľadali možnosti ako priniesť do Rače zaujímavé komunitné podujatia, ale aj formáty dotýkajúce sa aktuálneho spoločenského diania. Tie sa doteraz koncentrovali najmä v centre Bratislavy a okolitých mestských častiach. Dopyt po nich pociťovali dlhodobo.
 
Kultúra a umenie sú na okraji záujmu a patria k oblastiam s neprimerane nízkou podporou. Kultúrne inštitúcie ako Stará jedáleň si  musia hľadať vlastné cesty, aby mohli vzniknúť a fungovať. Na začiatku nášho príbehu bola iba myšlienka vytvoriť lokálne, moderné centrum s vlastným rukopisom a programom, z ktorého si vyberie každý. Z naivnej predstavy sa stala realita,“  hovorí Michal Karako, predseda Starej jedálne.

Programová skladba Starej jedálne je veľmi pestrá. Mládež ulice, ktorá sídli priamo v jej priestoroch, sa orientuje na aktivity smerované pre mládež vo veku 10+. Ich nízkoprahová Klubovňa na Peknej ceste je otvorená denne nielen pre deti z Rače. Už počas leta prebehli v Starej jedálni desiatky podujatí – Trh na Peknej, Restaurant Day, diskusie na celospoločenské témy (diskusia s Andrejom Bánom a Samuelom Marcom(, blšáky, SWAP-y oblečenia, koncerty, umelecké workshopy, divadielka pre najmenších, čítačky či pravidelné pohybové aktivity.
 
Viac informácii nájdete na stránke www.starajedalen.sk, www.facebook.com/starajedalen
 
Autor článku:
 Zuzana Bleho Francúzová, Stará jedáleň   


 

Knižnica na Žarnovickej je doplnená o nové tituly

Obrázok ku správe: Knižnica na Žarnovickej je doplnená o nové tituly
21.09.2020 - Kultúra

Aj Vy radi trávite čas s knihou v ruke? Našu ponuku v knižnici na Žarnovickej sme obohatili o ďalšie výborné knihy.
Od pondelka 21.9. 2020 sme doplnili našu knižnicu o ďalších 14 knižných titulov.

Petra Bartíková - Líška Elška ide na čučoriedky
Petra Bartíková - Jazvec Maťo si hľadá nový domov
Hmyz a pavúky
Jacopo Olivieri - Viliam Všadebol - Deň v Azteckej Ríši
Katarína Škorupová - Ako uloviť mamuta
Adam-Troy Castro - Gustáv Chmúčny a zlodej ľudí
Jojo Moyes - Darca hviezd
Philippa Gregory - Pani riek
Elena Ferrante -Klamársky život dospelých
Nata Sabová - Bezmenná
Tamera Alexanderová - Prísaha
Mária Ďuranová -Slnko v daždi
Chris Carter - Kat
Viliam Šimunek – Skladačka

Knihy si môžete vypožičať v čase:

Pondelok – 10.30 hod. – 18.30 hod.
Utorok – administratívny deň
Streda – 9.00 hod. – 18.30 hod.
Štvrtok – 9.00 hod. – 18.30 hod.
Piatok -  8.00 hod – 13.00 hod.

Dostupnosť kníh si môžete overiť v ONLINE KATALÓGU.

Račianske vinohradníctvo v obrazoch a spomienkach

Obrázok ku správe: Račianske vinohradníctvo v obrazoch a spomienkach
17.09.2020 - Kultúra

V dňoch 12.-13. september ste si mohli v Koloničovej kúrii pozrieť výstavu, ktorú si pre vás pripravil Račiansky muzeálny spolok. Tretia letná výstava Račianskeho muzeálneho spolku bola zostavená zo starých fotografií, spomienok na račianske vinohradníctvo a vinárstvo. Výstavu zdobila aj zbierka obrazov umelca Vojtecha Polakoviča. Výstavu, zostavenú zo starých fotografií, spomienok i poznatkov, z niekoľkých kusov vinohradníckeho náčinia a z krásnej zbierky 25 obrazov p. Vojtecha Polakoviča na tému vinohradníctva a práce na poli v Rači, otvoril starosta Rače Michal Drotován, predsedkyňa RMS Jana Maniková a maliar Vojtech Polakovič.

Počas dvoch dní si návštevníci mohli vypočuť prednášku Márie Hatalovej o vinohradníctve v minulosti, dve moderované diskusie s Vojtechom Polakovičom o jeho tvorbe, oba dni si mohli vypočuť čítanie z knihy "Vinohradnícke povesti" od Dobroslavy Luknárovej, vypočuť si vystúpenie Speváckeho súboru Račan a stretnúť a podiskutovať si s mnohými ľuďmi, ktorých táto výstava zaujala a potešila.

Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám poskytli fotografie zo svojich rodinných albumov, aby sme ich spracované mohli ukázať aj vám. Ďakujeme Račanom a vinárom, ktorí nám umožnili vstup do svojich vinárskych pivníc a dovolili nám ich nafotiť, aby sme vytvorili archív tých pivníc, ktoré sa dodnes zachovali. a v priebehu najbližších týždňov by sme v tomto chceli pokračovať.

Veríme, že sme vás všetkých potešili pri spomienkach na dobu dávno i nedávno minulú a že sa s nami v budúcnosti podelíte o svoje spomienky.
 
Všetky fotky z podujatia si môžete pozrieť v našej GALÉRII.

Zápisy návštevníkov výstavy v kronike RMS z 12. - 13. septembra 2020

Úžasne sa spomína a s radosťou sa učí a dozvedá veľa z histórie.
Ďakujem.
 
Dnešné počasie mimoriadne prialo tejto nádhernej výstave o vinohradníctve v Rači. Prekrásne – fotografie, texty a obrazy p. Vojtecha Polakoviča – PREKRÁSNE!
Moc ďakujem.
 
Cením si prácu ľudí, ktorí pre nás uchovávajú artefakty a informácie z našej minulosti a zo života našich predkov.
Štefánková Marta
 
Ďakujeme za zaujímavé čítanie z knihy povestí aj za peknú výstavu pána
V. Polakoviča, Eva + Ľuboš Kvikoví
 
Krásne, vďaka za zážitok!
Viera Križanová
 
Krásna výstava Rače a jej vinohradníckej histórie. Vďaka organizátorom, že sprítomňujú život v Rači v minulosti. Nech ich neopúšťa nadšenie! Teším sa, že vďaka týmto ľuďom spoznajú históriu i mladí a noví obyvatelia Rače!
Rača – „Láska moja!“
Ďakujem!
Janka Paškevičová
 
Robíte záslužnú činnosť – ďakujem.
Cool stuff, very interesting!
Oscar z Irsko
 
Ďakujeme za super výklad, krásne fotky aj obrazy.
Milan a Veronika
 
Autor článku
Jana Maníková


 

Račianske cykloraňajky

Obrázok ku správe: Račianske cykloraňajky
17.09.2020 - Podujatia

Mestská časť Bratislava-Rača vás pozýva na diskusiu, ktorá sa uskutoční počas Európskeho týždňa mobility. Cyklodiskusia sa bude konať dňa 18.9.2020 v čase o 7.30 hod na rohu ulíc Račianska a Nový záhon pri budove AB Kozmetika. Na diskusii sa bude s cyklistami diskutovať:
• pripravovanej Račianskej cyklostratégií

• budeme od cyklistov zbierať údaje o ich trasách, aby sme lepšie identifikovali dopyt po cyklotrasách v Rači

Pre účastníkov diskusie aj okoloidúcich máme pripravené občerstvenie.


Vstup: voľnýMiestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov.

Zber nebezpečného odpadu z domácností

Obrázok ku správe: Zber nebezpečného odpadu z domácností
16.09.2020 - Služby

Zber komunálnych odpadov z domácností s obsahom nebezpečných látok uskutoční pre občanov Bratislavy (fyzické osoby - nepodnikateľov) Magistrát hl. mesta SR Bratislavy za súčinnosti spoločnosti OLO a.s. a ARGUSS, s.r.o. v Mestskej časti Bratislava-Rača v nasledujúcich časoch:

24. 10. 2020

8:00 - 9:00
Jurkovičova ulica
(cca 20 m od Alstrovej)
 

24. 10. 2020

9:10 - 10:00
Parkovisko pri OD Jednoty
zo strany od Hubeného


Kompletný harmonogram odvozu nebezpečného odpadu zo všetkých bratislavských mestských častí nájdete v prílohe.
 

Ako bude odvoz prebiehať?


Na mieste bude pristavené vozidlo, pri ktorom budú pracovníci spoločnosti ARGUSS, s.r.o. preberať len od občanov – fyzických osôb nepodnikateľov tieto komunálne odpady:
 • staré náterové hmoty,
 • odpadové rozpúšťadlá,
 • pesticídy,
 • oleje a tuky,
 • batérie a akumulátory,
 • žiarivky a iný odpad obsahujúci ortuť,
 • vyradené zariadenia obsahujúce chlórfluorované uhľovodíky (chladničky, mrazničky a pod.),
 • vyradené elektrické a elektronické zariadenia - elektrospotrebiče (počítače, televízory, monitory, žehličky, práčky, mixéry a pod.)


Ak máte odpad v tekutom skupenstve (rozpúšťadlá, oleje, pesticídy, farby, lepidlá a pod.), prosíme, prineste ho v pevných obaloch, z ktorých sa tento odpad neuvoľňuje. Maximálny objem takýchto odpadov, ktorý firma ARGUSS bezplatne odoberie je 5 kg na osobu.

Všetky fyzické osoby - nepodnikatelia s trvalým pobytom v Bratislave môžu taktiež využívať služby Zberného dvora OLO na Starej Ivanskej ceste 2 v pracovných dňoch a v sobotu od 8:00 do 18:00 okrem sviatkov a dní pracovného voľna. 
           
Spoločnosť ARGUSS, s.r.o. oznamuje právnickým osobám a fyzickým osobám - podnikateľom, že zabezpečuje nakladanie s odpadmi v celom rozsahu Katalógu odpadov. V prípade záujmu sa kontaktujte na tel. č. 02/555 65 632.

Právna poradňa je tu opäť pre Vás

Obrázok ku správe: Právna poradňa je tu opäť pre Vás
16.09.2020 - Oznamy

Právna poradňa sa bude konať 16. 9. v obmedzenom režime. Právna poradňa sa bude konať 16. 9. 2020 v čase od 14.00 do 16.00 hod. v budove miestneho úradu na Alstrovej 249.

Na poradňu je potrebné sa objednať na e-mailovej adrese: jelencik@jelencik.sk alebo na tel. čísle: 0903 618 596

Každý záujemca dostane presný termín.

Račiansku časovku odkladáme

Obrázok ku správe: Račiansku časovku odkladáme
11.09.2020 - Šport

Je nám veľmi ľúto, no tohtoročnú Račiansku časovku - Memoriál Rafaela Krampla, ktorá sa mala konať v stredu, 15. 9. 2020 sme sa rozhodli kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii odložiť na neurčito. Vznknutá situácia nás mrzí. Vývoj pandémie budeme naďalej sledovať, aby sme pre vás mohli čím skôr zorganizovať bezpečné podujatie.

Sledujte web raca.sk a facebook Šport v Rači pre všetky aktuálne informácie.

Ďakujeme za pochopenie.

Dňa 9. 9. 2020 je Obecná záhrada pre verejnosť zatvorená.

Obrázok ku správe: Dňa 9. 9. 2020 je Obecná záhrada pre verejnosť zatvorená.
08.09.2020 - Oznamy

Dňa 9. 9. 2020 v čase od 12.00 hod. - 18.00 hod. je Obecná záhrada pre verejnosť zatvorená. Ospravedlňujeme sa všetkým návštevníkom. Záhradu si budete môcť opäť naplno užívať v pracovné dni od 10. 9. 2020


Ďakujeme za pochopenie.

Račiansky muzeálny spolok vás pozýva na výstavu Račianske vinohradníctvo v obrazoch a spomienkach

Obrázok ku správe: Račiansky muzeálny spolok vás pozýva na výstavu Račianske vinohradníctvo v obrazoch a spomienkach
08.09.2020 - Podujatia

Výstava sa bude konať počas Dní burčáku v Rači 12. - 13. septembra v Koloničovej kúrii na Námestí A. Hlinku. V dňoch zberu a spracovania hrozna, v čase významnom pre starú vinohradnícku obec Rača pripravil Račiansky muzeálny spolok výstavu starých fotografií račianskych vinohradov a vinohradníkov, ktorými vzdávame hold viniču a vínu. S úctou privítame račianskeho maliara Vojtecha Polakoviča s jeho obrazmi na túto tému. Výstava bude spojená s prednáškami, spomienkami a diskusiou.

Program:

sobota (12. 9.), 11:00 - 18:00

11:00 slávnostné otvorenie výstavy, príhovor, dychová hudba Račianka
13:00 prednáška a diskusia o vinohradníctva v Rači - Mária Hatalová
14:00 beseda pri obrazoch Vojtecha Polakoviča - život v Rači a práce vo vinici (moderuje Mária Hatalová)
16:00 čítanie z knihy Vinohradnícke povesti pre deti i dospelých - Dobroslava Luknárová
 

nedeľa (13. 9.), 10:00 - 18:00

10:00 sprístupnenie výstavy
11:00 čítanie z knihy Vinohradnícke povesti pre deti i dospelých - Dobroslava Luknárová
14:00 spevácka skupina Račan
14:30 beseda pri obrazoch Vojtecha Polakoviča - život v Rači a práce vo vinici (moderuje Monika Luknárová)
 
 

Úradné hodiny správcu cintorína v Rači

Obrázok ku správe: Úradné hodiny správcu cintorína v Rači
08.09.2020 - Služby

Správca Cintorína Rača Dr. Martin Puhovich, PhD. bude pre všetkých záujemcov k dispozícii v budove Miestneho úradu na Kubačovej 21 v týchto termínoch:

SEPTEMBER
29. 9. 2020         14:00 – 17:00

OKTÓBER
6. 10. 2020         14:00 – 17:00
20. 10. 2020       14:00 – 17:00

NOVEMBER
3. 11. 2020         14:00 – 17:00
24. 11. 2020       14:00 – 17:00

DECEMBER
1. 12.. 2020        14:00 – 17:00
8. 12. 2020         14:00 – 17:00
 
 
V prípade pohrebu a naliehavých vecí, prosím, volajte:
0911 640 100             0903 254 879             0903 554 457

Dni burčáku v Rači

Obrázok ku správe: Dni burčáku v Rači
07.09.2020 - Podujatia

MČ Bratislava-Rača a Račiansky vinohradnícky spolok vás pozývajú na Dni burčáku - vinobranie, ktoré sa prispôsobilo momentálnej situácii. Milé Račanky, milí Račania, podujatie, na ktoré sa každý rok tešíte je tu.

Tento rok to však nebude Vinobranie, na aké sme zvyknutí. Kvôli momentálnej situácii sme sa spolu s Račianskym vinohradníckym spolkom rozhodli usporiadať Dni burčáku - komorné podujatie s komunitným programom a otvorenými dvormi, pivnicami a vinicami račianskych vinárov.

Príďte ochutnať najlepší burčiak - tešia sa na vás račianski vinári (zoznam otvorených viníc, dvorov a pivníc už čoskoro na Facebooku).

Budete sa môcť tešiť aj na kultúrny program v priestore amfiteátra, Parku J. M. Hurbana, priamo v dvoroch a viniciach, tradičné odovzdanie strapca hrozna starostovi či sprievod na traktoroch.

Harmonogram otvorených pivních, dvorov, vinoték a viníc

Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Maťúš / Detvianska 33
Račianska vínotéka / Nám. A. Hlinku
Vinárstvo Martin Wengh / Alstrova 245
Vinárstvo Fiala / Alstrova 60
Vinárstvo Pavol Chvostek / Alstrova 57
Rodinné vinárstvo Šedivý / Alstrova 120
Vinárstvo Karol Križanovič / Stupavská 9
Vinárstvo Rakyta / Alstrova 11/a
Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25
Vinohrad Fixle / Pri kolíske - Augustín Zacharda
Vinohrad Tál / Fongova
Vinohrad Schieneweg / Pekná cesta - Ivan Holík
Park J. M. Hurbana
 • Vinárstvo Benedikt Žitný
 • Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš
 • Víno Vladár a syn
 • Vinárstvo Fiala
 • Bufet DREAMs
 • ŠÍNWEG-VČELÍN
Račiansky chotár / Amfiteáter Knižkova dolina
 • Vinárstvo František Krajčirovič
 • Vinárstvo Jozef Štibrány
 • Vinohrad Tál
 • Víno Vladár a syn
 • Vinárstvo Furdík
 • OZ Terroir Rača
 • Villa Vino Rača
 • PD Vinohrady
 • Pivovar U Ábela
 • Bufet DREAMs
 • ŠÍNWEG
 • Dušan Máťuš
Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Maťúš / Detvianska 33
 
Račianska vínotéka / Nám. A. Hlinku
 
Salón vín Villa Vno Rača / Detvianska 1
 
Vinárstvo Martin Wengh / Alstrova 245
 
Vinárstvo Fiala / Alstrova 60
 
Vinárstvo Pavol Chvostek / Alstrova 57
 
Rodinné vinárstvo Šedivý / Alstrova 120
 
Vinárstvo Karol Križanovič / Stupavská 9
 
Vinárstvo Rakyta / Alstrova 11/a
 
Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25

Vinohrad Fixle / Pri kolíske - Augustín Zacharda
 
Vinohrad Tál / Fongova
 
Vinohrad Schieneweg / Pekná cesta - Ivan Holík
Park J. M. Hurbana
 • Vinárstvo Benedikt Žitný
 • Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš
 • Víno Vladár a syn
 • Vinárstvo Fiala
 • Bufet DREAMs
 • ŠÍNWEG-VČELÍN
Račiansky chotár / Amfiteáter Knižkova dolina
 • Vinárstvo František Krajčirovič
 • Vinárstvo Jozef Štibrány
 • Vinohrad Tál
 • Víno Vladár a syn
 • Vinárstvo Furdík
 • OZ Terroir Rača
 • Villa Vino Rača
 • PD Vinohrady
 • Pivovar U Ábela
 • Bufet DREAMs
 • ŠÍNWEG
 • Dušan Máťuš
Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Maťúš / Detvianska 33
 
Račianska vínotéka / Nám. A. Hlinku
 
Salón vín Villa Vno Rača / Detvianska 1
 
Vinárstvo Martin Wengh / Alstrova 245
 
Vinárstvo Fiala / Alstrova 60
 
Vinárstvo Pavol Chvostek / Alstrova 57
 
Rodinné vinárstvo Šedivý / Alstrova 120
 
Vinárstvo Karol Križanovič / Stupavská 9
 
Vinárstvo Rakyta / Alstrova 11/a
 
Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25

Vinohrad Fixle / Pri kolíske - Augustín Zacharda
 
Vinohrad Tál / Fongova
 
Vinohrad Schieneweg / Pekná cesta - Ivan Holík
Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Maťúš / Detvianska 33
Vinárstvo Pavol Chvostek / Alstrova 57
Vinárstvo Rakyta / Alstrova 11/a
Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25
Vinohrad Tál / Fongova
Vinohrad Schieneweg / Pekná cesta - Ivan Holík
Vinárstvo Pavol Chvostek / Alstrova 57
Vinárstvo Rakyta / Alstrova 11/a
Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25
Vinohrad Tál / Fongova
Vinohrad Schieneweg / Pekná cesta - Ivan Holík

mapa otvorených dvorov


Program


Amfiteáter Knižkova dolina

20:00 • SALTO je kráľ - dokumentárny film Pavla Barabáša
Premietanie filmu o zlaňovaní najvyšších vodopádov sveta spojené s diskusiou s Pavlom Barabášom. Vstupné 3 € (predaj na mieste alebo cez MaxiTicket)
 

Račianska vinotéka / Nám. A. Hlinku

16.00 •  Martin Chrenko (saxofón) a Vladimír Nikulin (gitara)
 

Vinotéka Pavla Chvosteka / Alstrova 57

17.00 •  Martin Bohém / Akustický folk-pop-rock
19.00 •  Majo huslista
 

Vinohrad Tál / Fongova

19.00 •  Martin Bohém / Akustický folk-pop-rock
20.00 •  KinoVinoHrad: Vo štvorici po opici
 

Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25

21.00 •  Martin Bohém / Akustický folk-pop-rock
 
 
 

10:00  Alegorický sprievod
Račiansky vinohradnícky spolok pozýva obyvateľov na slávnosti. Trasa: 10.00 Nemecký kultúrny dom – Krasňany – Rača – Obecný dom (Nám. A. Hlinku)
 

Obecný dom / Alstrova 249

10.30  Odovzdanie strapca hrozna ako symbol úrody
10.30  Dychová hudba Račianka
 

Park J. M. Hurbana

12.00 •  Dychová hudba Račianka
 
13.00 •  Švandenie s JaJou: „Cesta okolo sveta“
Deti sa formou hry a zážitkov učia, tancujú spievajú a na konci kreslia mapu.
 
15.00 •  Divadlo DUNAJKA: „Spevohrad“
 
16.30 •  Oliver Kucharovič
Jazz Fusion - New Age Bass – Loop
 
18.00 •  Hudobná skupina Party Time  
 
21.00 •  Family Friend
indie rock kapela   
        

Koloničova kúria / Nám. A. Hlinku

11.00 – 18.00   Račiansky muzeálny spolok - Výstava „Račianske vinohradníctvo v obrazoch“
Výstava obrazov maliara Vojtecha Polakoviča spojená s výstavou dobových fotografií.
 
11.00   Otvorenie výstavy
 
11.00  •  Dychová hudba Račianka
 
13.00  •  prednáška a diskusia o vinohradníctva v Rači - Mária Hatalová
 
14.00  •  beseda pri obrazoch Vojtecha Polakoviča
život v Rači a práce vo vinici (moderuje Mária Hatalová)
 
14.00  •  čítanie z knihy Vinohradnícke povesti pre deti i dospelých - Dobroslava Luknárová
 

Obecná záhrada / Alstrova 249

10.00 - 18.00  •  Výstava fotografií
Viktor Szabo:  „Slovensko a jeho skryté poklady“
 

Amfiteáter - Knižkova dolina

12.00 – 18.00 • Maľovanie na tvár

Tvorivé dielne - Ateliér Šikula

 
13.00 Divadlo Dunajka: Jarmok rozprávok
 
15.00 Švandenie s JaJou: „Červená čiapočka“
Špeciálne predstavenie využívajúce dramatickú výchovu - účinkujú deti!
 
16.30 Hudobná skupina EMINENT
Hudobno-zábavný program s imitátorom Stanom Repkom
 
19.00 Family Friend
indie rock
 
20.00 Dorota Ideas
acoustic-folk
 
21.00 Hudobná skupina Party Time
 

Športové podujatia

10.00 – 17.00 •  Memoriál Miloša Sedramača
medzinárodný turnaj predprípraviek vo futbale, štadión FK Rača, Černockého ul. 
 
11.00 – 17.00 •  Račiansky pohár BMX
preteky v BMX, bikrosová dráha v športovom areáli Černockého
 

Vinárstvo Fiala / Alstrova 60

14.00 • Martin Bohem / Akustický folk-pop-rock
 

Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25

15.00 • Oliver Kucharovič / jazzový bassgitarista žijúci v Rači
20.00 • Martin Bohém / Akustický folk-pop-rock
 

Víno Rakyta / Alstrova 11/a

16.00 • Martin Bohem / Akustický folk-pop-rock
 

Vinárstvo Karol Križanovič / Stupavská 9

16.00 • Martin Chrenko (saxofón) a Vladimír Nikulin (gitara)
 

Račianska vinotéka / Nám. A. Hlinku

18.00 • Martin Chrenko (saxofón) a Vladimír Nikulin (gitara)
 

Vinotéka Pavla Chvosteka / Alstrova 57

19.00 • Broňo Dobrota & Blues Rules
 

Vinohrad Tál / Fongova

15.00 • Divadlo na hojdačke
19.00 • Michal Baláž –  Ružbach / poézia
20.00 • Mário Frank / piesne plné slovenského zmysluplného rapu a spevu bez zbytočných nadávok
 


Park J. M. Hurbana

13.00 • Dobrodružstvá so Šašom Jarom 

13.00 • Hrnčiarstvo
ukážky ľudového remesla, tvorivé dielne, hrnčiarska výroba
 
15.00 Mici a Mňau
interaktívne divadlo                                        
 
16.30 • SwingGang
Jazzmanouche, gypsy Swing                                                    
 
18.00 • Ľudová hudba Andreja Záhorca
„Prechádzka svetom“  najznámejšie svetové skladby.
 
20.00 DJ Woodee

Koloničova kúria / Nám. A. Hlinku

10.00 – 18.00  •  Račiansky muzeálny spolok - Výstava „Račianske vinohradníctvo v obrazoch“
Výstava obrazov maliara Vojtecha Polakoviča spojená s výstavou dobových fotografií.
 
11.00  •  čítanie z knihy Vinohradnícke povesti pre deti i dospelých - Dobroslava Luknárová
 
14.00  •  spevácka skupina Račan
 
14.30  •  beseda pri obrazoch Vojtecha Polakoviča
život v Rači a práce vo vinici (moderuje Monika Luknárová)
 

Obecná záhrada / Alstrova 249

10.00 - 18.00  •  Výstava fotografií
Viktor Szabo:  „Slovensko a jeho skryté poklady“
 

Amfiteáter - Knižkova dolina

12.00 – 18.00 • Maľovanie na tvár

Tvorivé dielne - Ateliér Šikula

 
13.00 Mici a Mňau
interaktívne divadlo
 
14.30 Ľudová hudba Milana Plavuchu
škola tanca s čepičmi
 
16.30 Salónny orchester AFRODÍTÉ
slávne filmové melódie a svet muzikálov
 
18.00 Börenzeppers
blues, rock, pop                        
 
19.30 Grapefruit Death
blues, bluesrock, hardrock
 

Športové podujatia 

9.00 – 17.00 •  Račiansky pohár BMX
preteky v BMX, bikrosová dráha v športovom areáli Černockého
 

Vinotéka Pavla Chvosteka / Alstrova 57

16.00 • Mário Frank / piesne plné slovenského zmysluplného rapu a spevu bez zbytočných nadávok
19.00 • Claus Dreboldt
 

Šinwegh/ Pekná cesta

18.00 • Mário Frank / piesne plné slovenského zmysluplného rapu a spevu bez zbytočných nadávok
 

Vinárstvo Karol Križanovič / Stupavská 9

19.00 • Marek Čatloš / známe a rytmické piesne
 

Vinohrad Tál / Fongova

19.00 • Mário Frank / piesne plné slovenského zmysluplného rapu a spevu bez zbytočných nadávok
20.00 • Dano Miženko a Band
 


Šinwegh / Pekná cesta

17.00 • Marek Čatloš / známe a rytmické piesne
 

Vinohrad Tál / Fongova

16.00 • Ukážky lisovania hrozna
19.00 • Oliver Kucharovič / jazzový bassgitarista žijúci v Rači
20.00 • Josko Szelle Brother
 

Vinotéka Pavla Chvosteka / Alstrova 57

19.00 • Ildikó Kali - Pieseň pohanky
21.00 • Marek Čatloš / známe a rytmické piesne
 
 


Vinotéka Pavla Chvosteka / Alstrova 57

13.00 • Hrnčiari
15.00 • Milan Perný
 

Vinárstvo Hulanský / Vtáčikova cesta 25

15.00 • Graeme Mark
17.00 • Milan Perný
 

Šinwegh / Pekná cesta

17.00 • Graeme Mark
19.00 • Milan Perný
 

Vinohrad Tál / Fongova

16.00 • Ukážky lisovania hrozna
19.00 • Graeme Mark
20.00 • KinoVinoHrad: Rivali

 
Organizátorom akcie sú Račiansky vinohradnícky spolok v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava-Rača.

UPOZORNENIE
Počas celého podujatia je povinné nosiť rúško či obdobnú ochranu horných dýchacích ciest s výnimkou času potrebného na konzumáciu jedla a nápojov. Organizátor má právo nevpustiť do priestoru podujatia návštevníka s telesnou teplotou vyššou ako 37,2°C, či z kapacitných dôvodov. Na podujatí platí zákaz podávania si rúk a návštevník je povinný si pri vstupe ruky vydezinfikovať. Prosíme vás o ohľaduplnosť a zodpovednosť - ak sa necítite dobre, zostaňte doma. Ak vykazujete príznaky akútneho respiračného ochorenia (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla...) ste povinný zostať v domácej izolácii.
 
Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov.

 

Jesenný zber odpadu v Rači

Obrázok ku správe: Jesenný zber odpadu v Rači
07.09.2020 - Služby

Zber objemného odpadu (matrace, nábytok, drevo...) bude prebiehať od septembra do decembra formou pristavenia veľkokapacitného kontajnera na pätnástich miestach po celej Rači, Krasňanoch a Východnom.

Harmonogram:

 
12. 9. 13:30 - 17:30 Horná
19. 9. 13:30 - 17:30 Vrbenského
26. 9. 13:30 - 17:30 Cyprichova
3. 10.  13:30 - 17:30 Černockého
10. 10. 13:30 - 17:30 Kadnárova
17. 10. 13:30 - 17:30 Novohorská
24. 10. 13:30 - 17:30 Nemecký kultúrny dom
31. 10. 13:30 - 17:30 Stupavská
7. 11.  13:30 - 17:30 Kubačova
14. 11. 13:30 - 17:30 Popolná
21. 11. 13:30 - 17:30 Tbiliská
28. 11. 13:30 - 17:30 Karpatské námestie
5. 12. 13:30 - 17:30 Pri Šajbách
12. 12. 13:30 - 17:30 Dopravná
19. 12. 13:30 - 17:30 Na Pasekách

Upozorňujeme občanov, že veľkokapacitné kontajnery umiestňované v rámci jesenného zberu odpadu neslúžia na stavebný odpad. Ďakujeme za pochopenie.

Pracovná príležitosť: riaditeľ/riaditeľka Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Rači

Obrázok ku správe: Pracovná príležitosť: riaditeľ/riaditeľka Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Rači
07.09.2020 - Oznamy

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja vyhlasuje výberové konanie na vytvorenie zoznamu na obsadenie pracovnej pozície riaditeľa/riaditeľky Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Bratislava-Rača. Miesto výkonu práce:   Pri vinohradoch 267, 831 06  Bratislava- Rača
Ponúkaný plat:  od 1.800,- € (odmeňovanie sa realizuje v zmysle zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a doplnení niektorých zákonov)
Termín nástupu: Dohodou
 
Druh pracovného pomeru: hlavný pracovný pomer na dobu určitú (po splnení zákonného predpokladu, ktorým je vymenovanie Zastupiteľstvom BSK podľa § 11 ods. 2 písmeno h) zákona č. 302/2001 Z. z. o samosprávnych krajoch zmena pracovného pomeru na dobu neurčitú)
 
Vzdelanie:         vysokoškolské  II. stupňa humanitného, ekonomického alebo právneho zamerania
Pozícia vhodná pre absolventa: Nie
Požadovaná prax: minimálne 3 roky riadiacej praxe alebo 5 rokov práce v zariadení sociálnych služieb
 
Náplň práce:

 • riadiť, organizovať a kontrolovať činnosť zariadenia s cieľom zabezpečiť plynulú prevádzku v zmysle platných právnych noriem;
 • vykonávať analytickú činnosť v súvislosti s návrhom plánu a rozpočtu riadenia;
 • analyzovať a vyhodnocovať hospodárenie s rozpočtovými prostriedkami zariadenia;
 • vykonávať priebežnú a predbežnú kontrolu hospodárenia s verejnými prostriedkami;
 • zodpovedať za dodržiavanie počtu zamestnancov a mzdových prostriedkov, investičných a neinvestičných výdavkov;
 • vykonávať práce vo verejnom záujme súvisiace s poskytovaním sociálnej služby v zariadení sociálnych služieb, uzatváranie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby fyzickej osobe, uzatváranie dodatkov k zmluve o poskytovaní sociálnej služby fyzickej osobe v prípade zmeny skutočností, ktoré sú predmetom zmluvy o poskytovaní sociálnej služby
Ďalšie požiadavky na uchádzača:
 • písomne predložiť Koncepciu efektívneho riadenia Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Rača, Pri vinohradoch 267, 831 06 Bratislava (v max. rozsahu 4 strán);
 • znalosť legislatívy z oblasti poskytovania sociálnych služieb a rozpočtových pravidiel verejnej správy;
 • všeobecný prehľad;
 • organizačné, manažérske a komunikatívne zručnosti;
 • schopnosť viesť pracovný tím a motivovať podriadených zamestnancov;
 • bezúhonnosť.
Zoznam požadovaných dokladov:
 • doklad o dosiahnutom vzdelaní (overená kópia);
 • profesijný životopis s uvedením referencie;
 • výpis z registra trestov - nie starší ako tri mesiace;
 • Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Rača, Pri vinohradoch 267, 831 06 Bratislava (v max. rozsahu 4 strán).
Osobitné ustanovenie:
Požadované doklady je potrebné doručiť do podateľne Úradu Bratislavského samosprávneho kraja, Sabinovská 16, 820 05 Bratislava do 30.09.2020.  Obálku s materiálmi označiť  „Výberové konanie - Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Rača, Pri vinohradoch 267, 831 06 Bratislava“ Neotvárať !
Na osobný pohovor budú pozvaní iba tí uchádzači, ktorí splnia stanovené podmienky.
 
 

Súbory na stiahnutie

Poslanecký deň: 7. 9. 2020

Obrázok ku správe: Poslanecký deň: 7. 9. 2020
03.09.2020 - Oznamy

Poslanci Miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Bratislava-Rača vás pozývajú na stretnutie dňa 7. 9. (pondelok) o 18:00.

Za volebný obvod číslo 1 v priestoroch:

Kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici
 
Poslanci:
Ing. Milada Dobrotková, MPH,; PhDr. Ján Polakovič; Ing. Miloslav Jošt; JUDr. Marián Vulgan; Mgr. Monika Luknárová; JUDr. Juraj Madzin; Miloš Máťuš; Ing. Róbert Pajdlhauser;  Ing. Ján Lipiansky; Ivan Vrana.
 Za volebný obvod číslo 2 v priestoroch:

Krasňanskej besedy na Kadnárovej ulici č.19

Za účasti starostu mestskej časti Bratislava-Rača Mgr. Michala Drotována

Poslanci:
doc. Ing. arch. Milan Andráš PhD; Mgr. Lenka Antalová Plavuchová; Robert Hammer.
 

Za volebný obvod číslo 3 v priestoroch:

Kultúrneho strediska Impulz, Dopravná 22

Poslanci:
doc. Ing. Radko Tiňo, PhD.; Dominik Vrba.
 
 
Tešíme sa na Vašu účasť.

Nové číslo Račianskeho výberu: september 2020

Obrázok ku správe: Nové číslo Račianskeho výberu: september 2020
02.09.2020 - Kultúra

Milí Račania, práve vyšlo nové číslo Račianskeho výberu a už čoskoro ho nájdete aj vo svojich schránkach. Elektronickú verziu si môžte už teraz prečítať na našom webe či v aplikácii SOM. V novom čísle sa dočítate o tom, ako dopadlo kultúrne a športové leto v Rači, spoznáte nové riaditeľky račianskych škôlok a taktiež sa dozviete o opravách chodníkov v Rači.

Elektronickú verziu nájdete TU

Nová trasa školského spoja 14

Obrázok ku správe: Nová trasa školského spoja 14
02.09.2020 - Školstvo

Školský spoj číslo 14 od septembra obslúži aj zastávku Tbiliská. Školský spoj 14 od 2. 9. 2020 premáva následovne:
 

Na Pasekách 7:27
Východné 7:28
Lokomotívne depo I. 7:29
Sklabinská 7:30
Pri Šajbách 7:31
Pastierska 7:32
Stolárska 7:33
Cintorín Rača 7:35
Závadská 7:36
Tbiliská 7:37
Barónka 7:40
Nemecký kultúrny dom 7:41
ZŠ Hubeného 7:43

Do sprejazdnenia priecestia Detvianska bude školský spoj 14 jazdiť odklonom po Kubačovej ulici (rovnako ako linka 52).

V prílohe pod článkom nájdete verziu grafikonu pre tlač.

Súbory na stiahnutie

Darujte veci do Mestského bazáru

Obrázok ku správe: Darujte veci do Mestského bazáru
02.09.2020 - Mesto

Počas septembra bude v centrále OLO prebiehať zber vecí vhodných na opätovné použitie. Záujemcovia môžu priniesť nepotrebné, ešte použiteľné veci, ktoré by inak vyhodili a stali sa odpadom. Následne si tieto veci v rámci októbrového podujatia Mestský bazár môžu za symbolický príspevok do verejnej zbierky kúpiť noví majitelia, ktorí im takto dajú druhú šancu. Vyzbierané financie budú vedené na transparentom účte a budú použité na budovanie stabilného bratislavského centra opätovného použitia. ZBER VECÍ bude prebiehať od 1. 9. do 30. 9. 2020 v centrále OLO na Ivanskej ceste 22 (oproti IKEA), v časoch:

 • streda 12:00 – 18:00 h
 • piatok 8:00 – 18:00 h
 • sobota 8:00 – 18:00 h
Veci na opätovné použitie je možné priniesť aj na zberný dvor, Stará Ivanská cesta 2 v štandardných otváracích hodinách.


Prečo by som mal veci darovať alebo kúpiť?

 • predídeme vzniku odpadu, čím šetríme prírodu a jej zdroje,
 • to, čo nepotrebujeme my, sa môže zísť niekomu inému,
 • môžeme získať originálne a jedinečné kúsky za symbolické ceny,
 • príspevkom podporíme vznik stabilného reuse centra,
 • za málo peňazí, dobrý pocit na duši,
 • podporujeme udržateľnú a cirkulárnu alternatívu v Bratislave.


Čo môžem darovať? 

 • nečalúnený nábytok (stoly, stoličky, komody, poličky, rámy postelí (nie matrace), záhradný nábytok, knižnice, nočné stolíky, nábytok pre deti, atď.)
 • knihy, časopisy, CD a  DVD  spoločenské hry (autíčka, autodráhy, bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky, atď.) 
 • kuchynské potreby - nie elektronické(taniere, poháre, príbory, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, kuchynské náradie - kovové, plastové (naberačky, metličky, liatinové platne), dózy na skladovanie potravín - sklenené, plastové – s viečkom/vrchnákom, soda stream, koťogo, atď.) 
 • športová výbava (lyže - zjazdárske, bežky, lyžiarky, topánky na bežky, korčule - kolieskové, inline, na ľad, tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne účely, atď.) 
 • domáce/záhradkárske potreby - nie elektronické (skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky, atď.) 
 • detský sortiment  (kočíky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodítka, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče, atď.)  bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď.
 • kancelárske a školské potreby (školské tašky, farbičky - kompletné sady, fixky, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky) 
 • chovateľské potreby (prepravky na prevoz, koterce - bez matracov, bez čalúnenia, vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá, atď.) 
 • hudobné nástroje - nie elektronické (gitary, ukulele, ďalšie strunové nástroje, dychové nástroje, stojany a obaly na nástroje) 
Predmety musia byť čisté, zachovalé, funkčné a kompletné.

V prípade, že chcete na Mestský bazár darovať objemný predmet alebo viacero vecí, ktoré sa nezmestia do osobného auta, môžete využiť počas posledných dvoch septembrových sobôt bezplatný odvoz týchto vecí. Po posúdení ich vlastností vám OLO zabezpečí ich bezplatný odvoz. Podmienky bezplatného odvozu nájdete vo formulári, ktorý je zverejnený na podstránke https://www.olo.sk/kolo/.

Podujatie  Mestský bazár sa bude konať 10.- 11. 10. 2020 od 10.00-18.00 h v areáli Komunálneho podniku na Bazovej 8. Vyzbierané financie budú vedené na transparentom účte a budú použité na budovanie stabilného Bratislavského centra opätovného použitia. Bližšie informácie nájdete na www.olo.sk/kolo/.

Právna poradňa je tu opäť pre Vás

Obrázok ku správe: Právna poradňa je tu opäť pre Vás
31.08.2020 - Oznamy

Právna poradňa sa bude konať 2. 9. v obmedzenom režime.  Právna poradňa sa bude konať 2. 9. 2020 v čase od 14.00 do 16:00 hod. v budove miestneho úradu na Alstrovej 249.

Na poradňu je potrebné sa objednať na e-mailovej adrese: jelencik@jelencik.sk alebo na tel. čísle: 0903 618 596

Každý záujemca dostane presný termín.

Zmena úradných hodín - 31. 8. 2020

Obrázok ku správe: Zmena úradných hodín - 31. 8. 2020
29.08.2020 - Oznamy

Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača oznamuje, že dňa 31. 8. 2020 (pondelok) budú obe budovy (Kubačova 21 a Alstrova 249) z technických príčin otvorené od 8:00 do 12:00. Miestny úrad bude podľa bežných úradných hodín opäť otvorený od stredy, 2. 9. 2020. 

Ďakujeme za pochopenie. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »