Aktuality


Krasňany majú nový „tajný“ parčík

Obrázok ku správe: Krasňany majú nový „tajný“ parčík
27.10.2021 - Oznamy

Vznikol nový verejný priestor, ktorý bol predtým skrytý za plechovou ohradou na Hliníckej ulici pri CVČ. Dané miesto je už verejnosti dostupné, no ešte sa tam budú robiť úpravy. Oproti predchádzajúcemu stavu je však vidieť veľa roboty:

- Celoplošne sa ošetrila zeleň
- Narovnali sa pôvodné chodníky tak, ako nám to korene stromov dovolili
- Vytvorili sa nové prepojenia na pôvodné chodníky
- Boli osadené štyri stoly a 12 mobilných stoličiek

"Som rád, že sa postupne darí rozširovať plochy verejne prístupnej zelene pre obyvateľov Krasňan. Verím, že sa nám čoskoro podarí získať prostriedky aj na projekt parčíku na Strelkovej v Rači či revitalizovať priestor pred farským kostolom a tiež rozbiehame projekt parčíku Na pasekách", hovorí starosta MČ Rača Michal Drotován.

Ide o približne 1400 metrov štvorcových zeleného priestoru s hustou zeleňou, pôvodnými chodníčkami a dočasným sedením. To nahradilo predtým oplotený areál, ktorý pred desaťročiami slúžil na pestovateľské práce a bol verejnosti nedostupný, zarastený. 

"V roku 2022 tu plánujeme vytvoriť sieť mlátových chodníkov, osadiť lavičky a celoplošne revitalizovať zelené plochy. Nestáva sa často, že v Bratislave sprístupňujeme úplne nový verejný priestor. Som rád, že po rokoch hľadaní konsezu na vytvorení bezpečného aj dostupného priestoru, sme dospeli ku kvalitnému výsledku. Máme z tohto veľkú radosť," hovorí Matúš Čupka, vedúci oddelenia životného prostredia a dopravy.

Divadelný pondelok: Svatuškár

Obrázok ku správe: Divadelný pondelok: Svatuškár
25.10.2021 - Kultúra

Mestská časť Bratislava-Rača a Záhorácke divadlo vás pozývajú 8. novembra na tragikomédiu podľa Moliérovej divadelnej hry Tartuffe. Inscenácia Svatuškár Záhoráckeho divadla má byť kritikou systému, ktorý núti  ľudí k čoraz väčšiemu konzumu, spotrebe a pomocou lákavých sľubov ich vtiahne do pasce, v ktorej ekonomicky skrachujú a prídu o všetky životné istoty.

Súčasný fenomén exekúcií, o ktorom sa u nás veľmi nehovorí, by mal byť viac medializovaný, vo verejnosti diskutovaný a legislatívne upravený tak, aby bol spravodlivejší. Zákony a súdy, bohužiaľ, dávajú častokrát za pravdu klamárom a podvodníkom a tí, ktorí boli podvedení na to doplatia aj vlastným životom. Štatistiky samovrážd kvôli osobným ekonomickým bankrotom nie sú veľmi v obľube u médií. Namiesto toho radšej médiá ukazujú hochštaplerov, ktorí  predvádzajú, ako je ľahké zbohatnúť a viesť bezproblémový život. Pod maskou bezúhonnosti a cnosti sa novodobí Tartufovia predvádzajú na pódiách a obrazovkách tvrdiac, že zbohatnúť je pre každého hračka. Stačí sa iba držať ich skvelých rád!  

Nemecký kultúrny dom, Barónka 3
8.11. 2021
19:00
Vstup: 4€


Vstupenky si môžete zakúpiť aj v predpredaji v Nemeckom kultúrnom dome, Barónka 3.

☎️ Viac informácií na telefónnom čísle: 02/49 11 24 72 alebo nám napíšte na dana.olvecka@raca.sk.

Tešíme sa na vás. ℹ V zmysle § 3 písm. B. Vyhlášky ÚVZ č 254/2021, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzenia hromadných podujatí vám oznamujeme, že Mestská časť Bratislava-Rača povoľuje vstup do priestorov Nemeckého kultúrneho domu osobám v REŽIME OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) za stáleho dodržiavania protipandemických opatrením.


Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov

Tekvičková slávnosť

Obrázok ku správe: Tekvičková slávnosť
25.10.2021 - Podujatia

Mestská časť Bratislava-Rača vás pozýva v nedeľu, 31. októbra od 16.00 hod. na Tekvičkovú slávnosť, ktorá sa uskutoční na parkovisku pred Nemeckým kultúrnym domom.

Tešiť sa môžete na:
- súťaž vo vyrezávaní tekvíc - MISS Tekvica
- súťaž o najlepšiu halloween tekvicu
- hry
- minidiskotéka
- maľovanie na tvár
-  Halloweensky pochod Račou začína od 18.00 hod.
 
???? Tekvice si môžete priniesť vlastné, budú aj k dispozícii.
 
Tešíme sa na vás. ????
 
ℹ V zmysle § 3 písm. B. Vyhlášky ÚVZ č 254/2021, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzenia hromadných podujatí vám oznamujeme, že Mestská časť Bratislava-Rača povoľuje vstup do priestorov Nemeckého kultúrneho domu osobám v REŽIME OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) za stáleho dodržiavania protipandemických opatrením.
 
Osoby do 12 rokov majú z testovania výnimku (rodičia alebo dospelý doprovod sa však musí riadiť režimom OTP).

Novembrové tanečné zábavy

Obrázok ku správe: Novembrové tanečné zábavy
25.10.2021 - Podujatia

Pozývame vás na tanečné zábavy, ktoré sa budú konať v nedeľu, 7. novembra a 28. novembra v Nemeckom kultúrnom dome.

Tanečná zábava  (7. november)

V Nemeckom kultúrnom dome vám 7.11.2021 do tanca zahrá hudobná skupina Party time
Čas: 16.00 - 21.00 hod.
Vstupné: 3€
Vstupenky si môžete zakúpiť aj v predpredaji v Nemeckom kultúrnom dome, Barónka 3.
Viac informácií na telefónnom čísle: 02/49 11 24 71
 

Katarínska tanečná zábava (28. november)

V Nemeckom kultúrnom dome vám 28.11.2021 do tanca zahrá hudobná skupina Charlie´s band
Čas: 16.00 - 21.00 hod.
Vstupné: 3€
Vstupenky si môžete zakúpiť aj v predpredaji v Nemeckom kultúrnom dome, Barónka 3.
Viac informácií na telefónnom čísle: 02/49 11 24 71


Tešíme sa na vás. :)  
 
ℹ V zmysle § 3 písm. B. Vyhlášky ÚVZ č 254/2021, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzenia hromadných podujatí vám oznamujeme, že Mestská časť Bratislava-Rača povoľuje vstup do priestorov Nemeckého kultúrneho domu osobám v REŽIME OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) za stáleho dodržiavania protipandemických opatrením.

Súbory na stiahnutie

Prípravka BMX klubu Rača

Obrázok ku správe: Prípravka BMX klubu Rača
22.10.2021 - Oznamy

V roku 2021 v BMX klube Rača pokračovali vo svojich športových úspechoch a vybojovali medaily na Majstrovstvách Slovenska BMX, v pretekoch Slovenského pohára a začali sa zúčastňovať aj súťaží na Morave a v Rakúsku.

Čo je to BMX prípravka

BMX prípravka je cyklistický krúžok pre malé deti alebo cyklistických začiatočníkov, ktorých zaujíma jazda na BMX trati. Funguje od r. 2020 v BMX klube Rača ako doplnková činnosť ku hlavnej klubovej tréningovej a súťažnej činnosti.
Vznikla pre deti vo veku 4-7 rokov, ale dnes v rámci prípravky trénujú aj väčšie deti, mládež a občas sa pridá aj nejaký rodič.

Aký je rozdiel medzi klubom, klubovými tréningami a prípravkou

Členstvo v BMX klube Rača a klubové tréningy znamenajú, že sa niekto chce bikrosu venovať vážnejšie a dlhodobo. Klubové tréningy sú určené pre členov klubu a od jazdcov sa očakáva pravidelná účasť; konajú sa 2x týždenne po 2 hodiny a sú náročnejšie. Tréning sa koná na BMX dráhe a trénujú sa špecifické veci, šprinty, štarty, technika, taktika, atď. Od klubových športovcov sa predpokladá aj účasť na súťažiach na domácich pretekoch Slovenského pohára BMX a Majstrovstiev Slovenska BMX, a postupne na pretekoch v zahraničí. Na súťažiach sa deti začínajú zúčastňovať od 5 rokov.
Prípravka má voľnejší charakter. Sú to tréningy, žiadne voľné vozenie sa po dráhe, ale viac cvičení je zameraných na základné cyklistické zručnosti, ako je rovnováha, postoj na bicykli, jeho celkové ovládanie a správne návyky. Len časť tréningu je na dráhe, s prípravkármi venujeme viac času tréningom mimo trate na tráve.
Tréningy sú kratšie a menej fyzicky náročné. Deti nemusia chodiť na každý tréning, ani sa nepredpokladá, že sa všetci stanú pretekármi. Chceme dieťa, aj rodičov, pripraviť na pravidelnú športovú činnosť a ukázať im formu trávenia voľného času s perspektívou ďalšieho rozvoja. Máme deti ktoré s prípravkou trénujú už druhý rok, majú to ako krúžok na zmysluplné vyplnenie času, ako doplnok k inému športu, alebo len ako sporadickú voľnočasovú aktivitu.

Ako sa dostať do prípravky

Ľahko, dieťa s rodičom príde na tréning hocikedy počas roka. Vyskúša a ak sa mu (a jeho rodičovi) zapáči, vráti sa na ďalší a ďalší. Keď nestíha pravidelnú účasť, kvôli práci, škole alebo iným povinnostiam, chvíľu nechodí a zase sa vráti.
Tréningy prípravky sú počas sezóny pravidelne v utorok a štvrtok, okrem nich sa organizujú nepravidelné tréningy podľa počasia a časových možností trénerov.

Kde trénujeme

Trénujeme v areáli BMX klubu Rača, na Hečkovej ulici 3, v Bratislave Rači, občas si spravíme nejaký výlet do lesa alebo na niektorý dostupný pumptrack. Termíny a čas tréningov prípravky sú avizované na Facebook stránke https://www.facebook.com/bmxraca.

Čo potrebujete na prvý tréning

Bicykel, prilbu, rukavice, dlhé tričko alebo dres, dlhé nohavice a vhodnú obuv na bicykel (stačia tenisky). Dôležité je, aby bol bicykel bezpečný. Nepotrebujete špeciálny bicykel, deti u nás začínajú na kadečom a časom sa ukáže, či už kúpiť špecializovaný bikrosový bicykel, chrániče, dres a ostatné. Snažíme sa rodičom poskytovať kvalifikované rady, nakoľko obstaranie bikrosovej výstroje nie je jednoduchá ani najlacnejšia téma.
V individuálnych prípadoch máme k dispozícii bicykle na zapožičiavanie počas roka, bohužiaľ nie je ich dostatok a vždy sa rozchytajú veľmi rýchlo.

Čo sa deti na prípravke všetko naučia a ako vyzerá tréning

Najlepšie je prísť sa najprv nezáväzne s dieťaťom pozrieť na tréning. Začíname na tráve mimo dráhy, rozcvičením s bicyklom aj bez bicykla, deti jazdia slalom, učia sa správnemu postoju, keďže pri bikrose na bicykli nesedíme, absolvujú rôzne rovnovážne, ale aj ľahké kondičné cvičenia, trénujú zákruty a prejazd prekážok mimo dráhu.
Táto fáza je u začiatočníkov dôležitá, aby dokonale zvládli bicykel mimo dráhy, ale aj rozcvička a zopakovanie si základov pre pokročilejších. Nasleduje rozjazdenie na ľahšej časti dráhy, trénovanie určitých prekážok, segmentov dráhy. Potom deti jazdia celú dráhu a trénujeme aj štarty z rampy. Všetko sa snažíme organizovať tak, aby sa deti rozcvičili a aby sa dokázali postupne do tréningu zapojiť aj nováčikovia, ktorí prišli prvý, druhý raz. Väčšina aj tých najmenších detí zvládne prejsť celú trať po jednom - dvoch tréningoch. Deti sa popri jazdení učia aj zásady správania a pohybu sa na trati, zoraďovanie sa, základné pokyny a ďalšie veci dôležité pre skupinové jazdenie, keďže v bikrose je naraz na dráhe viac jazdcov.

Prípravkári pretekári

V minulom roku z prípravky prestúpilo niekoľko detí do klubu, a aj tento rok čakáme nové prírastky. Deti súťažili v pretekoch Slovenského pohára BMX a podarilo sa nám získať aj miesto na stupienkoch víťazov v rámci registrovaných na Majstrovstvách Slovenska BMX a dokonca prvé miesto v medzinárodných pretekoch v Maďarsku.
V roku 2021 pokračovali vo svojich športových úspechoch a vybojovali medaily na Majstrovstvách Slovenska BMX, v pretekoch Slovenského pohára a začali sa zúčastňovať aj súťaží na Morave a v Rakúsku.
Preto sa tešíme na novú várku detí z tohtoročnej prípravky a na budúcu sezónu 2022. Tento rok si nováčikovia ešte veľmi nezasúťažili, lebo preteky v Rači boli hneď na začiatku sezóny, a druhé až na konci sezóny v Dunajskej Lužnej. Samozrejme na oboch pretekoch sme mali aj našich začínajúcich cyklistov.
Na záver chceme za podporu a pomoc pri údržbe trate poďakovať rodičom detí, hlavnému mestu Bratislava, ktoré nám pomohlo zrealizovať tento projekt prostredníctvom finančnej podpory z grantového Podprogramu 1 na podporu pohybových aktivít a neformálneho vzdelávania v oblasti práce s deťmi a mládežou.


Poďakovať za podporu chceme aj MČ Bratislava – Rača.


Autor príspevku: Martin Marko, tréner a člen VV BMX klubu Rača
 
Ešte niekoľko ilustračných fotografií:


 

Knižnica Žarnovická bude zatvorená

Obrázok ku správe: Knižnica Žarnovická bude zatvorená
22.10.2021 - Oznamy

Vážení čitatelia, radi by sme Vás informovali, že v termíne od 25. októbra - 5. novembra 2021 bude Knižnica Rača na Žarnovickej ulici č. 7 z dôvodu čerpania dovolenky ZATVORENÁ. Knižnica bude opäť otvorená od pondelka 8. 11. 2021. Ďakujeme za pochopenie. 

Kvetinové lúky zdobia Raču aj v októbri

Obrázok ku správe: Kvetinové lúky zdobia Raču aj v októbri
21.10.2021 - Oznamy

Tento rok na jar oddelenie životného prostredia a dopravy realizovalo viacero plôch kvetinových lúk.

Lúky majú byť hlavne estetickým prvkom v prostredí, ale rovnako majú podporovať biodiverzitu, zlepšovať mikroklímu, zadržiavanie dažďovej vody a podporovať život hmyzu a opeľovačov.
Lúky sa najkrajšie rozvinuli až na jeseň keďže počasie bolo tento rok neúprosné a veľké suchá bránili rozvoju a rozkvetu lúk.
 
Rozkvitnuté kvetinové lúky nájdete:

- pri fontáne na Plickovej 3


- na Peknej ceste za Lidlom


- pred ubytovňou na Kadnárovej 100


- pri zastávke Hybešova


- na Závadskej 18


- pri Zdravotnom stredisku Tbiliská


- pri MiU Rača, Kubačova 21
 
Tento projekt sme mohli zrealizovať vďaka grantu Bratislavský kraj. Výsadbu a všetky práce zabezpečili zamestnanci oddelenia životného prostredia a dopravy.


 
Ďakujeme. ❤

Detské predstavenie: Gašparko a drak

Obrázok ku správe: Detské predstavenie: Gašparko a drak
19.10.2021 - Kultúra

Mestská časť Bratislava-Rača a Stražanovo bábkové divadlo pre Vás pripravili bábkové predstavenie Gašparko a drak, 24. októbra 2021 o 16.00 hod. v Nemeckom kultúrnom dome. Unikátne slovenské bábky ožívajú v príbehu o tom, ako Gašparko s princom idú oslobodiť princeznú od zlého draka. Počas hry Gašparko komunikuje s deťmi a zapája ich do deja.


24.10.2021, 16.00 h, vstupné: 2,00 €
Vzhľadom na obmedzenú kapacitu miest, si môžete vstupenky zakúpiť aj v predpredaji v Nemeckom kultúrnom dome, Barónka 3.

Viac informácii nájdete na telefonickom čísle: 02/ 49 11 24 72


Tešíme sa na Vás. ❤

ℹ V zmysle § 3 písm. B. Vyhlášky ÚVZ č 254/2021, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzenia hromadných podujatí vám oznamujeme, že Mestská časť Bratislava-Rača povoľuje vstup do priestorov Nemeckého kultúrneho domu osobám v REŽIME OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) za stáleho dodržiavania protipandemických opatrením.

Osoby do 12 rokov majú z testovania výnimku (rodičia alebo dospelý doprovod sa však musí riadiť režimom OTP).


Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy a fotografie, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. 
Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácií o podujatiach, v súlade s § 12 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov.

Potočná dostane nový asfalt. V pondelok a utorok bude preto uzavretá

Obrázok ku správe: Potočná dostane nový asfalt. V pondelok a utorok bude preto uzavretá
19.10.2021 - Oznamy

Skvelá správa najmä pre cyklistov. Na Biely kríž vyjdete pohodlnejšie. Na začiatku budúceho týždňa budú Mestské lesy Bratislava opravovať úsek na Potočnej ulici nad poldrom smerom hore na Biely kríž - až po hranicu s 1. Svätojurskou.

Dva dni (pondelok, utorok 25.10. a 26. 10.) bude cesta úplne uzretá. Použite prosím obchádzku cez Červený kríž – na mape vyznačená oranžovou farbou. Modrou je vyznačený opravovaný úsek. Dotknutý tak bude prejazd od Rače na Biely kríž, Malý a Veľký Javorník.

"Vzhľadom na úzky profil obchádzkovej trasy vás prosíme o dodržanie maximálnej rýchlosti 20km/h a ohľaduplnosti voči peším a cyklistom. Ideálne je naplánovať presun či zásobovanie v čase do 15:00 kedy je tam menej návštevníkov. Povolenia na vjazd motorových vozidiel, platné pre Potočnú ulicu, budú v dni uzávierky platné aj na obchádzkovej trase," informujú Mestské lesy Bratislava.

Obyvatelia Potočnej a priľahlých ciest sa domov dostanú bez obmedzení. Mestské lesy budú opravovať vozovku až od poldra vyššie. Veríme, že toto krátke obmedzenie prinesie Rači dlhodobý úžitok.

Veľký rozhovor s riaditeľom Mestských lesov Bratislava si budete môcť prečítať už v najbližšom vydaní Račianskeho výberu a na www.raca.sk.

Októbrová burza kníh

Obrázok ku správe: Októbrová burza kníh
15.10.2021 - Podujatia

Pozývame vás na burzu kníh do miestnej knižnice v kultúrnom stredisku Žarnovická. Októbrová burza kníh sa bude konať 20. a 21. októbra od 9.00 do 18.00. V spoločenskej sále si budete môcť za 50 centov zakúpiť vyradené a nezaradené knihy.

Výťažok z predaja pôjde na nákup nových titulov do knižnice. 

Tešíme sa na vás. 


ℹ️ Burza kníh je organizovaná v režime OTP. 

Októbrová burza kníh bude organizovanáv súlade s Vyhláškou (č. 254/2021) V. v. Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí v režime: OTP. Prosím sledujte a dodržiavajte všetky aktuálne Opatrenia a Usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR a platné právne predpisy vydané v čase trvania pandémie COVID-19, zdroje: www.uvzsr.sk a/alebo zároveň www.ruvzba.sk a www.raca.sk
 

Právna poradňa je tu opäť pre Vás

Obrázok ku správe: Právna poradňa je tu opäť pre Vás
14.10.2021 - Oznamy

Mestská časť Bratislava-Rača opäť ponúka bezplatnú právnu poradňu, ktorá sa bude konať vo štvrtok 21. októbra v čase od 14.00 do 16.00 hod. v Obecnom dome na Alstrovej ulici. Právna poradňa sa bude konať 21. 10. 2021 v čase od 14.00 do 16:00hod v budove miestneho úradu na Alstrovej 249.

Na poradňu je potrebné sa objednať na e-mailovej adrese: starosta@raca.sk alebo na tel. čísle: 02/ 49 11 24 81 

Každý záujemca dostane presný termín.

Právne poradenstvo sa týka hlavne týchto oblastí: rodinné vzťahy, dedičské konania, pracovno-právne vzťahy, otázky majetkovej povahy, ochrany spotrebiteľa či exekúcie.

Poradňa je len pre obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom v mestskej časti Bratislava-Rača.

Občania Rače sa môžu bezplatne poradiť s právnikom na račianskom miestnom úrade vždy každý prví a tretí štvrtok v mesiaci v čase od 14. do 16. hodiny v Obecnom dome na Alstrovej ulici.
 

Nasledujúca právna poradňa bude 4. novembra 2021.

Tanečné zábavy v NKD-čku sú späť!

Obrázok ku správe: Tanečné zábavy v NKD-čku sú späť!
12.10.2021 - Podujatia

Po dlhšej prestávke vás opäť pozývame na tanečnú zábavu v Nemeckom kultúrnom dome, Barónka 3, ktorá sa uskutoční už 17. októbra v nezmenenom čase od 16.00 do 21.00 h. Do tanca a na počúvanie zahrá skupina Šubínovci. 

Vstupné 3 €.

Tešíme sa na vás!
 

ℹ️ Podujatie bude uskutočnené v režime OTP.
 
Podujatie bude organizované v súlade s Vyhláškou (č. 254/2021) V. v. Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí v režime: OTP. Prosím sledujte a dodržiavajte všetky aktuálne Opatrenia a Usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR a platné právne predpisy vydané v čase trvania pandémie COVID-19, zdroje: www.uvzsr.sk a/alebo zároveň www.ruvzba.sk a www.raca.sk


Miest v škôlkach je nedostatok, ale kde postaviť novú?

Obrázok ku správe: Miest v škôlkach je nedostatok, ale kde postaviť novú?
07.10.2021 - Školstvo

V hre je viacero lokalít. Kadnárova, Tbiliská aj Rendez.

Ako mnohé iné štvrte aj Rača zápasí s nedostatkom kapacít v materských školách. Ako najvhodnejšia sa javila prestavba budovy bývalého Tramínu na Kadnárovej ulici v Krasňanoch. Projekt sa však začal komplikovať a naberať časový sklz, preto nie je vylúčené, že budova Tramínu bude ďalej chátrať.

"Nakoľko stav konania škôlky Kadnárova/Tramín je taký aký je - aktuálne sme zasielali naše stanovisko k odvolaniu účastníkov konania voči stavebnému povoleniu, tak hľadáme aj ďalšie možnosti na rozširovanie kapacít materských škôl," hovorí starosta Rače Michal Drotován.

Aktuálne Miestny úrad začal rokovať so Železnicami SR o možnom odkúpení bývalej budovy škôlky na Rendezi na Dopravnej. Podľa ich vyjadrenia to však bude reálne najskôr budúci rok.

Preto sa v súčasnosti preveruje aj možná zmena súčasného platného stavebného povolenia na prístavbu školy Tbiliská. Vychádza tam aktuálne možnosť prístavby pre rozšírenie kapacít MŠ aspoň o dve triedy, keďže škôlka nemôže mať v zmysle noriem viac ako dve podlažia.

Úrad takisto rokuje s vlastníkom pozemku č. 475/83, ktorým je Poliklinika Tehelná, aby sme v prípade realizácie škôlky pri ZŠ Tbiliská mohli na ich pozemku pri hlavnej ceste umiestniť parkovacie miesta. Samozrejme riešime aj možnú revitalizáciu posledného nezrekonštruovaného ihriska na ZŠ Tbiliská prioritne pre potreby školskej družiny.

Kapacitne už Rači nepostačujú ani základné školy, túto situáciu by však už o necelé dva roky mala vyriešiť komplexná rekonštrukcia ZŠ Plickova, kde vznikne až 25 tried a 10 špecializovaných učební.

 

Bezpečnejšie na ceste - preventívna kampaň Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III

Obrázok ku správe: Bezpečnejšie na ceste - preventívna kampaň Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III
07.10.2021 - Oznamy

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava III upozorňuje občanov, na používanie svetlého oblečenia, reflexného oblečenia a reflexných prvkov, ktoré zvyšujú bezpečnosť. Vidieť a byť videný je v týchto dňoch životne dôležité nielen pre vodičov vozidiel, ale o to viac pre chodcov a cyklistov, ktorí sú zraniteľnejší. Tma, súmrak, svitanie ale aj hmla, dážď či husté sneženie výrazne znižujú viditeľnosť. V týchto dňoch, počas zhoršených poveternostných podmienok a za zníženej viditeľnosti, pomáha použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov zvyšovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky.

Používanie reflexných prvkov aj nad rámec zákona v mnohých prípadoch dokáže zachrániť život tým, že umožní vodičom rozpoznať situáciu a predĺži čas potrebný na reakciu a vyhnutie sa stretu.

Chráňte si vlastnú bezpečnosť používaním reflexných prvkov, môžete si tak ochrániť to najcennejšie – život.

TS: MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
OKRESNÉ RIADITEĽSTVO POLICAJNÉHO ZBORU V BRATISLAVE III 

Právna poradňa je tu opäť pre Vás

Obrázok ku správe: Právna poradňa je tu opäť pre Vás
06.10.2021 - Oznamy

Bezplatná právna poradňa pre Raču opäť 7. októbra. Mestská časť Bratislava-Rača opäť ponúka bezplatnú právnu poradňu, ktorá sa bude konať vo štvrtok 7. októbra v čase od 14.00 do 16.00 hod. v Obecnom dome na Alstrovej ulici.

Právne poradenstvo sa týka hlavne týchto oblastí: rodinné vzťahy, dedičské konania, pracovno-právne vzťahy, otázky majetkovej povahy, ochrany spotrebiteľa či exekúcie.

Poradňa nezastupuje občanov pred súdmi ani inými inštitúciami a tiež sa nezaoberá trestným právom.

Právne poradenstvo je poskytované formou osobnej ústnej konzultácie.

Záujemca nemusí preukazovať svoje zárobkové a majetkové pomery.

Do poradne nie je potrebné sa vopred nahlasovať, záujemcovia sú vybavovaní v poradí, v akom prišli do poradne.

Poradňa je len pre obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom v mestskej časti Bratislava-Rača.

Občania Rače sa môžu bezplatne poradiť s právnikom na račianskom miestnom úrade vždy každú prví a tretí štvrtok v mesiaci v čase od 14. do 16. hodiny v Obecnom dome na Alstrovej ulici.

 

Nasledujúca právna poradňa bude 21. októbra 2021.

Pracovná príležitosť: Referent Školského úradu

Obrázok ku správe: Pracovná príležitosť: Referent Školského úradu
06.10.2021 - Oznamy

Mestská časť Bratislava- Rača hľadá kandidáta/kandidátku na pozíciu: Referent Školského úradu

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti:

Do nášho tímu hľadáme kolegu na pozíciu referent Školského úradu. Referent poskytuje odbornú, metodickú a poradenskú činnosť pre školy, škôlky a školské zariadenia. Sleduje legislatívu v oblasti školstva a podieľa sa na zabezpečení výchovy a vzdelávania detí a žiakov škôl a plní ďalšie úlohy spojené so vzdelávaním detí a mládeže.

Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny:

1100 - 1400 €  (podľa skúseností uchádzača)

Dátum nástupu:
ASAP / dohodou

Požiadavky na zamestnanca:
Pozícii vyhovujú uchádzači so vzdelaním
vysokoškolské,  prípadne aj stredoškolské odborné


Vzdelanie v odbore:
• vysokoškolské vzdelanie,  prípadne aj stredoškolské pedagogického smeru

Ostatné znalosti:
Microsoft Office - pokročilý

Počet rokov praxe:
• ideálne prax v oblasti školstva aspoň 1 rok

Osobnostné predpoklady a zručnosti:
• osobnostné a morálne predpoklady
• organizačné schopnosti
• aktívna znalosť práce s PC (Word, Excel, internet)
• občianska bezúhonnosť
 
Zamestnanecké výhody, benefity:
• skrátený týždenný pracovný čas na 37,5 h
• 5 dní dovolenky nad rámec Zákonníka práce
• príspevok do III. piliera – dôchodkové sporenie
• odmeny pri pracovnom jubileu, variabilné odmeny
• sociálny fond na kultúrno-spoločenské vyžitie
• možnosť ubytovania v ubytovni zamestnávateľa


Informácie o výberovom konaní:
Žiadosti spolu s profesijným životopisom zasielajte elektronickou poštou na zuzana.roncova@raca.sk alebo ich doručte poštou, prípadne osobne na adresu Mestská časť Bratislava-Rača, Kubačova 21, 831 06 Bratislava 35.
Mestská časť si vyhradzuje právo písomne odpovedať len vybraným uchádzačom, ktorí budú spĺňať požiadavky.

 

Informácia k stave kapacít základných škôl v Rači

Obrázok ku správe: Informácia k stave kapacít základných škôl v Rači
06.10.2021 - Oznamy

Mestská časť Bratislava-Rača plánuje na prelome októbra a novembra v stretnutie s rodičmi, ktorých deti spadajú do oblasti práve rekonštruovanej ZŠ Plickova. Ako už dlhšie informujeme, pre nedostatočné kapacity našich základných škôl bolo potrebné začať s rekonštrukciou ZŠ Plickova (25 tried), ktorá v súčasnosti prebieha - termín na zhotovenie stavby je 18 mesiacov, teda do januára 2023. Proces rekonštrukcie budovy môžete sledovať na novozriadenej webovej stránke www.plickova.sk .

Od začiatku tiež riešime dočasné priestory, kde by mohli byť do otvorenia školy Plickova (tj. do septembra 2023) zatiaľ umiestnené triedy, nakoľko budovy našich základných škôl - po viacerých úpravách, ktoré prebehli v roku 2020 - dosiahli svoju maximálnu možnú kapacitu.

V školskom roku 2021/22 bolo potrebné umiestniť dve triedy prvákov do prenajatých priestorov na Gymnáziu Hubeného. Pre školský rok 2022/23 môže mestská časť Bratislava-Rača umiestniť všetkých predpokladaných záujemcov - prváčikov v obecných školách (tento školský rok ich bolo 202, podobné číslo očakávame aj budúci rok) iba v prípade, ak budú vytvorené nové triedy aj na škole Na pántoch. Za týmto účelom sme prenajali celý samostatný úsek školy, kde je samostatný vchod a v najbližších mesiacoch tam má prebiehať rekonštrukcia a zariaďovanie interiérov, ktoré bude následne presunuté do ZŠ Plickova.
 
Spádová oblasť budúcej školy Plickova bude vedená približne tak, ako bola vedená v minulosti. Jej ohraničenie bude ulicami v Rači v línii Hečkova-Ondrejská a Detvianska-Trávna plus ulice na Východnom. Presne navrhované rozloženie ulíc bude známe v najbližších týždňoch podľa prepočtov žiakov.

Základne školy Hubeného a Tbiliská budú prijímať od budúceho roku prednostne deti z ulíc mimo spádovej oblasti ZŠ Plickova (tj. ZŠ Hubeného pokryje oblasť Krasňany a ZŠ Tbiliská oblasť od Detvianskej ulice smerom na Komisárky). V prípade, ak to kapacita umožní, budú sa podľa veku prijímať aj deti, ktoré majú na daných školách už súrodencov a sú zo spádovej oblasti pre ZŠ Plickova.

Mestská časť Bratislava-Rača plánuje koncom októbra resp. v prvej polovici novembra v tejto veci stretnutie s rodičmi, ktorých by sa spádová oblasť ZŠ Plickova týkala a teda by mali jeden školský rok deti v priestoroch Na pántoch. Časť rodičov podľa všetkého nahlási svoje deti do základných škôl mimo MČ Rača (je možné podávať prihlášky napr. na ZŠ Riazanská), časť požiada o odklad. Podľa počtu detí a záujmu rodičov sa tiež následne nastaví fungovanie školského autobusu a jednotlivých tried.

Bez ohľadu na to, ako sa rodičia rozhodnú, od septembra 2023 budú mať možnosť prihlásiť dieťa na novovybudovanú školu Plickova, kde chceme otvárať aj vyššie triedy prvého stupňa.
 
Plne si uvedomujeme, že na jeden školský rok (2022/23) to výrazne skomplikuje situáciu deťom, rodičom, pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom a aj zriaďovateľovi - ináč však do vybudovania ZŠ Plickova nie je možné zabezpečiť, aby všetci prváci boli prijatí v mieste trvalého pobytu. Samozrejme, ak by sa podarilo aspoň čiastočne zariadiť a skolaudovať školu Plickova aj skôr, deti z tried Na pántoch by boli presunuté do nových tried už počas školského roku 2022/23.

Mesiac úcty k starším

Obrázok ku správe: Mesiac úcty k starším
06.10.2021 - Kultúra

Srdečne vás pozývame na podujatie, ktoré sa koná pri príležitosti Mesiaca úcty k starším. V Nemeckom kultúrnom dome sa Vám v nedeľu 10. októbra o 16.00 h predstaví skupina Hergottovci a hostia Enriko Řepka a Zuzana Bachletová. Skupina Hergottovci: Skupina za svoj vznik vďačí náhode. Táto prišla v podobe harmonikára, zabávača a starejšieho Milana Perného, ktorý sa v novembri 2017 akýmsi nedopatrením ocitol na mojom koncerte s elektro-funkovou kapelou Tady Vorel v bratislavskom hudobnom klube Flame. Hoci takáto hudba nie je práve Milanovou parketou, zaujalo ho moje "moderovanie" koncertu, ktoré mu pripomenulo môjho strýka Dušana Hergotta, speváka a bubeníka z kapely Senzus. Po letmom zoznámení nasledovalo stretnutie pri vystúpení s jazzovou kapelou - Swing Quartet Dušana Húščavu, kde sa už zoznámil aj s mojím otcom Františkom Hergottom, ktorý je autorom mnohých veselých pesničiek pre Magdu Pavelekovú, Michala Dočolomanského, Ivana Krajíčka, Petra Vašeka, či Petra Lipu až po spomínanú skupinu Senzus.

Skupinu Hergottovci môžete vídať pravidelne na televíznych obrazovkách TV Senzi, či Šláger a to predovšetkým v ich vlastnej show HUDBA HRAJ!, ako aj v ďalších reláciách Otto Weiter show, Muzikanti hrajte, Šláger show Máji Velšicovej, Senzi RE-PE-TE, Zahoď starosti, Vyber si svoj hit, Posedenie pri vínečku, Pokušenie, Senzačný kufor, Senzi svet s Bašou atď.


10. október
16.00 Hod. 
Nemecký kultúrny dom
Vstup: Voľný 


Tešíme sa na vás. 
 
ℹ️ Podujatie je organizované v režime OTP - očkovaní, testovaní, prekonaní
 
Podujatie bude organizované v súlade s Vyhláškou (č. 241/2021) V. v. Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí v režime: OTP. Prosím sledujte a dodržiavajte všetky aktuálne Opatrenia a Usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR a platné právne predpisy vydané v čase trvania pandémie COVID-19, zdroje: www.uvzsr.sk a/alebo zároveň www.ruvzba.sk a www.raca.sk

Preventívna celoplošná deratizácia na území Bratislavského kraja – jeseň 2021

Obrázok ku správe: Preventívna celoplošná deratizácia na území Bratislavského kraja – jeseň 2021
01.10.2021 - Oznamy

REGIONÁLNY ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA BRATISLAVA hlavné mesto so sídlom v Bratislave,
Ružinovská 8, PSČ 820 09 Bratislava 29, P.O. Box 26
 
vyzýva na vykonanie

celoplošnej jesennej deratizácie (regulácia živočíšnych škodcov) na území všetkých obcí Bratislavského samosprávneho kraja v období od 01.10.2021 do 30.11.2021, s tým že :
 
I) obce vykonajú deratizáciu v objektoch a na verejných priestranstvách v správe alebo vlastníctve obcí ;

II) fyzické osoby - podnikatelia a právnické osoby vykonajú deratizáciu v ich alebo nimi spravovaných objektoch, kanalizačných a kolektorových rozvodoch a areáloch určených na podnikanie a bývanie, vrátane objektov školských, zdravotníckych, športovo-rekrea-čných, telovýchovných a kultúrnych zariadení, zariadení sociálnych služieb, bytových a polyfunkčných domov, administratívnych budov, skladov i skládok odpadov; fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby deratizáciu uskutočnia prostredníctvom opráv-nených firiem disponujúcich odbornou spôsobilosťou na vykonávanie činnosti: regulácia živočíšnych škodcov prípravkami určenými na profesionálne použitie ;

III) fyzické osoby – občania vykonajú deratizáciu na pozemkoch a v objektoch využívaných na chov hospodárskych zvierat a v prípade známok výskytu hlodavcov aj v pivničných a prízemných priestoroch rodinných domov a objektov určených na bývanie; fyzické oso-by – občania deratizáciu môžu vykonať aj svojpomocne v obchodnej sieti dostupnými biocídnymi prípravkami v malospotrebiteľských baleniach, ktoré sú určené a schválené na predmetný účel.

Odôvodnenie:
Podľa § 12 ods. 2 zákona NR SR č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verej-ného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, jedným z opatrení na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení je regulácia živočíšnych škodcov. Tieto opatrenia podľa ustanovení § 51 ods. 1 písm. a), § 52 ods. 1 písm. a) a § 53 písm. a) uvedeného zákona v y k o n á v a j ú všetky fyzické osoby – občania, fyzické osoby – podnikatelia, právnické osoby i obce.
Synantrópne myšovité hlodavce (potkany, myši) sú živočíšne škodce, ktoré dispo-nujú vysokou reprodukčnou schopnosťou, pričom za vhodných podmienok často dochádza k ich premnoženiu – jednak v stavbách a infraštruktúre ľudských sídiel a jednak aj v priľah-lých vonkajších priestoroch. Najmä v prípade ich premnoženia sa môžu stať významným pra-meňom alebo faktorom prenosu viacerých prenosných (= infekčných) ochorení ľudí i zvie-rat - a z tohto dôvodu môžu predstavovať činiteľa ohrozujúceho verejné zdravie.
Aby sa premnoženiu hlodavcov predišlo - a tak sa dosiahla minimalizácia prísluš-ného epidemiologického rizika v oblasti verejného zdravia - je potrebné pravidelne a celo-plošne vykonávať opatrenia na reguláciu populácií uvedených živočíšnych škodcov.
Jediným efektívnym spôsobom regulácie populácií škodlivých hlodavcov je pravidel-ná celoplošná deratizácia - vykonávaná najmenej dvakrát ročne biocídnymi prípravkami, určenými a schválenými na tento účel. Príslušný termín takejto akcie sa stanovuje podľa znalostí o reprodukčnom cykle živočíšnych škodcov, a to každoročne najprv v určených jarných (jarná fáza) a potom v určených jesenných (jesenná fáza) mesiacoch. Celoplošný a zároveň synchrónny výkon deratizácie má za cieľ zabezpečiť čo najefektívnejšiu likvidáciu škodcov na čo najväčšom území a má zároveň zabrániť ich migrácii z deratizačne ošetrených objektov a plôch do objektov takto neošetrených.

Nové číslo Račianskeho výberu: október 2021

Obrázok ku správe: Nové číslo Račianskeho výberu: október 2021
29.09.2021 - Oznamy

Milí Račania, práve vyšlo nové číslo Račianskeho výberu a už čoskoro ho nájdete aj vo svojich schránkach. Elektronickú verziu si môžete už teraz prečítať na našom webe či v aplikácii Rača.

V novom čísle sa dočítate:

-  Park na Mudrochovej prejde revitalizáciou

-  Registrácia do parkovacieho systému PAAS sa odkladá

- Račania na sv. omši s pápežom Františkom v Šaštíne

- A mnoho iného

Náš mesačník si môžete pozrieť aj v on-line podobe na stránke:
https://www.raca.sk/data/att/13022.pdf

Nebol vám doručený Račiansky výber? Napíšte nám správu alebo nás kontaktujte na adrese medialne@raca.sk

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »