Aktuality


Amfiteáter v Knižkovej doline 15. júna opäť ožije tancom

Obrázok ku správe: Amfiteáter v Knižkovej doline 15. júna opäť ožije tancom
23.05.2019 - Šport

Tanečná súťaž H&T CUP má medzi slovenskými tanečnými skupinami svoje meno. Jej cesta úspešne začala dvojdňovou súťažou v októbri 2004 v Kultúrnom stredisku na Žarnovickej ul. v Rači. 2. ročník H&T CUPu podľa počtu účastníkov potreboval väčší priestor, a preto sa konal v stolnotenisovej hale na Černockého ulici. Hala praskala vo švíkoch a tak organizátori museli do ďalšieho roka vyriešiť vážnu úlohu – nájsť väčšiu vhodnú halu. Od r. 2006 priemerne tisíc tanečníkov na jednej z najväčších celoslovenských súťažiach súperilo 8 rokov v HANT aréne na Pasienkoch. Stúpajúce náklady na prenájom haly spôsobili, že sme na 3 roky organizáciu súťaže prerušili a hľadali nové riešenia.

Zakladateľku, šéftrénerku a choreografku klubu H&T Luciu Manikovú dlho lákala myšlienka vrátiť tanec do Rače. Nápad dozrel minulý rok a H&T CUP opäť vyštartoval; zahájil druhú desaťročnicu súťaže. Pódium v amfiteátri v Knižkovej doline privítal skoro ráno viac ako 500 tanečníkov vo víre tanca, ktorý končil až vo večerných hodinách prehliadkou 10 najlepších tanečných choreografií.

V tomto roku sme opäť pozvali tanečníkov na 15. júna, aby od ranných hodín ukázali krásu tanca. Diváci uvidia v podaní všetkých vekových kategórií od najmladších 3-ročných detí až po seniorov nad 30 rokov. Súťažné kategórie zahŕňajú sóla, duá, triá, 4 - 9 členné skupiny alebo 10 – 26 členné formácie, ktoré zaplnia celé pódium.

A aké budú tanečné disciplíny? Naozaj bohaté – disco, hip hop, street dance, ladies style, break dance, open choreografie a MTV; uvidíme scénické choreografie, klasický tanec či národné tance.
Ale tanec bez divákov je len polovičná radosť. Pozývame vás 15. júna na návštevu račianskeho amfiteátra, kde si spolu s tanečníkmi užijete po celý deň potešenie z hudby a tanca.

Ak by ste chceli vidieť, ako H&T CUP vyzeral v roku 2018, pozrite si video: https://www.youtube.com/watch?v=ZsZLg-bJxoI
 
Jana Maniková
 

16. ročník IN-LINE SLALOMU

Obrázok ku správe: 16. ročník IN-LINE SLALOMU
23.05.2019 - Šport

Lyžiarsky oddiel Karpaty Bratislava so sídlom v Rači, spoluorganizuje tento rok už 16. ročník IN-LINE SLALOMU.
Sú to otvorené kombinované preteky na kolieskových korčuliach, nie len pre bratislavské lyžiarske oddiely, ale i pre neregistrovanú verejnosť.
Preteky sú vhodné pre všetkých, ktorí zvládajú jazdu na inline korčuliach a ich cieľom je zapojiť do športovania malé deti,  žiakov ale aj dospelých.
 
Podujatie sa uskutoční v sobotu 15. júna 2019 na ihrisku nad ZŠ Sibírska v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto.
Neregistrovaní pretekári sa môžu prihlásiť e-mailom na lo.karpaty@gmail.com alebo na sport@banm.sk do 13. júna 2019.
Prezentácia pretekárov bude od 9.00 hod. do 9:30 hod. a o 10:00 hod. bude zahájené prvé kolo pretekov.  
Vyhlásenie víťazov je plánované na cca 13:30 hod.  
 
Podujatie má dve disciplíny. Prvá disciplína je slalom v 25-ich bránkach (2 kolá), druhá je jeden rýchlostný okruh. 
O konečnom umiestnení pretekára rozhodne súčet dosiahnutých časov, t.j. najrýchlejší čas zo slalomu a čas z rýchlostného okruhu. 
  
Pretekári budú rozdelení do 14 kategórií:
– prípravka dievčatá, prípravka chlapci (2011 a mladší)                                                
– mladšie predžiačky, mladší predžiaci (2009 – 2010)
– staršie predžiačky, starší predžiaci (2007 – 2008)
– mladšie žiačky, mladší žiaci (2005 – 2006)
– staršie žiačky, starší žiaci (2003 – 2004)
– juniorky, juniori (1998 – 2002)
– ženy, muži (1997 a starší)
 

Súbory na stiahnutie

Prvýkrát sme vítali detičky v Nemeckom kultúrnom dome

Obrázok ku správe: Prvýkrát sme vítali detičky v Nemeckom kultúrnom dome
23.05.2019 - Podujatia

Tradičné milé podujatie Uvítanie do života zmenilo svoje miesto pôsobiska a presunulo sa do priestorov Nemeckého kultúrneho domu. Rodičia so svojimi ratolesťami prišli na slávnostné privítanie v hojnom počte aj napriek nepriaznivému počasiu. Keďže boli všetci pozvaní na tú istú hodinu, v kultúrnom dome znel veselý džavot malých ratolestí o to výraznejšie. Mestská časť pre detičky pripravila malú pozornosť v podobe hračky, pre mamičky rozdával pán starosta krásne ružičky a rodičom bol odovzdaný finančný dar v hodnote 100 eur.

Najčastejšie chlapčenské meno v druhom kole Uvítania do života v tomto roku je Jakub, ktoré zvolili pre svoje ratolesti šiesti rodičia. V tesnom závese sa drží Šimon, ktorého zvolili rodičia pre päť svojich najmenších. Medzi dievčatami nie je meno, ktoré by sa opakovalo aspoň trikrát, rodičia pri nich volili odlišné mená. Dvakrát sa objavili mená Natálka, Lucka, Izabelka, Ninka, Jasmínka či Laura. Vyskytlo sa aj viacero detičiek s dvoma menami Oliver Pavel, Dominik Dante, Alexander Ján či Tobiáš Michal.

Rodičia si môžu požiadať o príspevok vyplnením tlačiva „Žiadosť o poskytnutie jednorazovej peňažnej výpomoci pri narodení dieťaťa“ a spolu s fotokópiou rodného listu ho osobne alebo poštou doručiť do podateľne Miestneho úradu Mestskej časti Bratislava-Rača, Kubačova 21, 831 06 Bratislava. 
Žiadosť nájdu na našej webovej stránke https://www.raca.sk/jednorazovy-financny-prispevok-pri-narodeni-dietata-a-obcianska-slavnost-uvitanie-deti-do-zivota/

Fotky z podujatia sú v našej fotogalérii.
 

Program pre seniorov na jún

Obrázok ku správe: Program pre seniorov na jún
22.05.2019 - Kultúra

Milí seniori, organizácia Stále dobrí vás pozýva na svoj júnový program. Prednáška „Starostlivosť o zrak prirodzenými metódami“
11.6.2019 o 15:15 - 17:15
Dom Quo Vadis, Hurbanovo námestie 1, Bratislava
Vstup voľný 
Mgr. Bohuslava Jaroševičová
Zrak je možné zlepšiť aj pomocou rôznych cvikov. Cvičenie, o ktorom budeme hovoriť a ktoré vyskúšame spája tisícročné skúsenosti východnej medicíny so zrakovou terapeutikou 20. storočia. Dozvieme sa ako cvičiť okohybné svaly pre zlepšenie zraku. Pri cvičeniach rešpektujeme zdravotné obmedzenia. Základným predpokladom pre harmonickú prácu okohybných a akomodačných svalov je uvoľnená myseľ .Dozviete sa ako pracovať s dychom,  uvoľňovanie napätia, koordináciu okohybných svalov, tréning akomodácie,  vizualizáciu,  výživu očných štruktúr, rozvoj farebného videnia.
 
 
Čaj o piatej v SNG/ Komentovaná prehliadka výstavy 
25.6.2019 17:00 -19:30
foyer Budova SNG, Námestie Ľ. Štúra Bratislava.
Vstup voľný
Z akadémie do prírody. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860–1890 
Komentovaná prehliadka výstavy o krajinomaľbe v bývalej rakúsko-uhorskej monarchii je pokračovaním podujatia Čaj o piatej v SNG pre aktívnych seniorov, ktoré pravidelne organizuje STÁLE DOBRÍ n.o. v spolupráci so SNG. Výstava osloví každého kto má zmysel pre estetické cítenie. Pozrieme si diela, z ktorých cítiť nostalgiu aj citlivosť tvorcov na výnimočné okamihy ľudského života. Prehliadka umeleckých diel s výkladom lektora bude pokračovať besedou v kaviarni Berlinka.

 

Viete poskytnúť prvú pomoc?

Obrázok ku správe: Viete poskytnúť prvú pomoc?
21.05.2019 - Oznamy

V sobotu 18.5.2019 som bol na nákupe v jednom obchodnom centre v Prievidzi. Prekvapilo ma, že ma oslovila skupinka mladých záchranárov z Červeného kríža, ktorí učili návštevníkov centra, ako poskytnúť prvú pomoc a
kardiopulmonálnu resuscitáciu – masáž srdca. Každému, kto sa zúčastnil dali malý leták s nižšie uvedeným textom.
Skontrolujte či postihnutý reaguje: 
na oslovenie, jemne zatraste ramenom a hlasno ho oslovte „Ste v poriadku?“,
na bolestivý podnet – uštipnutím,
nereaguje – je nutné pristúpiť k resuscitácií - oživovaniu. 
Pokiaľ postihnutí reaguje a nehrozí mu žiadne nebezpečenstvo ponechajte ho v polohe, v ktorej sa nachádza.  

Spriechodnite dýchacie cesty: 
Pokiaľ je potrebné, umiestnite postihnutého do vodorovnej polohy na chrbát. Položte vašu ruku na čelo postihnutého a jemne mu zakloňte hlavu. Pomocou prstov vašej druhej ruky, ktoré položíte pod špičku brady a postupne vyťahujte bradu smerom hore. Nikdy nepoužívajte fyzickú silu a nevyťahujte jazyk z ústnej dutiny. Týmto manévrom spriechodníte dýchacie cesty. 

Skontrolujte, či postihnutý dýcha normálne:
pohľadom,
sluchom,
vnímaním dychu. 
Po dobu  maximálne 10 sekúnd, overte či postihnutý normálne dýcha: pohľadom, sluchom a vnímaním vydychovaného prúdu vzduchu na svoju tvár.
Prvé minúty po vzniku srdečnej zástavy môže pretrvávať tzv. lapavé pomalé alebo násilne dýchanie. Nemýľte si lapavé dýchanie s normálnym dýchaním. Pri akýchkoľvek pochybnostiach postupujte k zahájeniu KPR. 

Privolajte záchrannú službu 
Privolajte pomoc – linku tiesňového volania – 155, alebo 112. Pokiaľ je v blízkosti ďalšia osoba, požiadajte o jeho pomoc, aby ste sa vy mohli venovať postihnutému. Komunikujte a trpezlivo odpovedajte na otázky operátora. 
Ako sa voláte?
Kde sa  nachádzate?
Čo sa stalo?
Koľko osôb je v ohrození života? 

Zahájte kardiopulmonálnu resuscitáciu – masáž srdca v pomere 30:2 dýchanie z úst do úst. 
Masáž srdca
Kľaknite si z boku vedľa postihnutého. Položte zápästnú časť dlane vašich rúk na stred hrudníka. Na chrbát prvej ruky priložte zhora dlaň vašej druhej ruky. Prepleťte si prsty a overte či netlačíte na rebrá postihnutého. Vystrite svoje horné končatiny v lakťoch a úplne sa nahnite kolmo nad hrudník postihnutého. Netlačte na hornú časť brucha, ani na dolný okraj hrudnej kosti. Stlačte hrudnú kosť do hĺbky 5 – 6cm.
Po každom stlačení tlak rukou uvoľnite, ale nestrácajte kontakt s hrudníkom. Stláčanie hrudníka opakujte vo frekvencií 100 – 120/minútu.
 
Dýchanie z úst do úst
Po predvádzaní 30 stlačení na hrudník znovu spriechodnite dýchacie cesty záklonom hlavy a vytiahnutím brady hore. Palcom a ukazovákom vašej ruky položenej na čelo stisnite mäkkú časť nosa a uzavrite nosné dierky. Bežným spôsobom sa nadýchnite a obopnite celé ústa postihnutého. Vdychujte plynule do úst po dobu asi jednej sekundy, súčasne sledujte, či sa hrudník dvíha. V takom prípade je váš umelý vdych účinný. Znovu sa normálne nadýchnite a umelý vdych zopakujte. Po dvoch umelých vdýchnutiach pokračujte v masáži srdca v pomere 30:2.
 
Ak by ste sa pri nákupoch v obchodných centrách stretli s členmi Červeného kríža, ktorí robia takúto výchovnú činnosť, skúste si vyskúšať kardiopulmonálnu resuscitáciu – masáž srdca tak ako ja. Opakovanie je matkou múdrosti.                                                                                    
                                                                                           
Ing.Gabriel Lovecký 

DYKTÁT BRUSELU alebo ako a prečo hľadá dohodu 510 miliónov obyvateľov Európskej únie

Obrázok ku správe: DYKTÁT BRUSELU alebo ako a prečo hľadá dohodu 510 miliónov obyvateľov Európskej únie
20.05.2019 - Podujatia

Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2014. Išlo o najväčšie rozšírenie EÚ a jej členmi sa spolu s nami stali aj Česko, Estónsko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Vstupu Slovenska predchádzalo referendum, zúčastnila sa ho nadpolovičná väčšina obyvateľov, z ktorých 93,7% hlasovalo kladne. Odvtedy uplynulo 15 rokov, nálady a názory súvisiace s odchodom alebo zotrvaním Slovenska v Európskej únii sa rôznia, slovenská verejnosť je ale väčšinovo naďalej voči Európskej únii pozitívne naladená. O pár dní, 25. mája, si budeme opäť voliť našich zástupcov do Európskeho parlamentu. Nová výstava v kreatívnom a kultúrnom centre Nová Cvernovka na Račianskej 78, má názov Dyktát Bruselu. Vznikla so zámerom rozšíriť vedomosti o EÚ a zároveň ľudí informovať o zaujímavostiach, ktoré by mal ovládať každý občan členského štátu. Autormi sú Viliam Csino, Boris Meluš, Peter Liška, Braňo Matis, Matúš Maťátko v odbornej spolupráci so Zuzanou Gabrižovou (euractiv.sk). Cieľom výstavy je nielen pripomenúť 15. výročie vstupu Slovenska do EÚ,  ale upriamiť pozornosť na hodnoty, slobody a možnosti s tým spojené. Pozývame na ňu školy s učiteľmi a študentmi, rodičov s deťmi a širokú verejnosť, “ povedal Viliam Csino, režisér a spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka a spoluautor výstavy.
 
Dyktát Bruselu vizuálne atraktívnou formou približuje, ako a prečo hľadá dohodu 510 miliónov obyvateľov Európskej únie. Zároveň odpovedá na otázky: Čo je to Európska únia, ako funguje, prečo a ako vznikla? Je naša národná identita jasne a definitívne určenou či dokonca výlučnou hodnotou? Bol Svätopluk prvým starým Európanom? Autori na tieto otázky odpovedajú s vtipom. Napríklad emotikonami charakterizujú jednotlivé členské štáty a ich zastúpenie v európskych inštitúciách, kde spoločne hľadajú konsenzus. Výstava návštevníkov prevedie od histórie myšlienky zjednotenej Európy až po súčasnosť. Mnohých návštevníkov možno prekvapí, že prvá zmienka o vytvorení spoločného európskeho zhromaždenia tu bola už v roku 1306. Prehľadná časová os mapuje aj najznámejšie a najvýznamnejšie konflikty medzi pôvodnými členmi Európskej únie. Súčasnosť je zobrazená cez  množiny zobrazujúce mieru integrácie jednotlivý členských štátov. Autori do výstavy zakomponovali úryvky prejavu Václava Havla zo slávnostného zasadnutia Európskeho parlamentu 11. novembra 2009 v Bruseli. Dyktát Bruselu zakončuje aktualizovaná legenda o prútoch Svätopluka, ktoré poukazujú nielen na solidaritu, ale aj na zodpovednosť a súdržnosť. Návštevníci si budú môcť vyskúšať ich zlomiť.
 
Kreatívne a kultúrne centrum Nová Cvernovka, má svoju programovú štruktúru zameranú aj na mladých ľudí narodených po roku 1989. Tí vyrastajú v európskom prostredí, často sú v štandardnom vzdelávacom procese rezistentní voči prijímaniu spoločensko-politických tém, vytvárajú si názory v internetovom prostredí a v mnohých prípadoch bez kritického myslenie. “Zámerom výstavy je dať na stôl základné fakty o tom čo je to vlastne Európska únia, prečo vznikla a ako v skutočnosti funguje. Súčasná diskusia o nej sa totižto vedie buď veľmi zavádzajúco alebo povrchne. Presne toto sme sa snažili zachytiť aj v názve výstavy, ktorý asi nenechá chladného žiadneho milovníka slovenčiny, čo nám veríme, že odpustia. Nie je to jednoduchá téma, ale o to viac je dôležité, aby sme sa o ňu zaujímali, lebo miera nášho hlasu v Európe je priamo úmerná nášmu záujmu o ňu. Vďaka spolupráci s dramacentrom Edudrama a občianskym združením Zmúdri sme pripravili vzdelávací program pre školy, ktorý nadväzuje na výstavu workshopom s modelovými situáciami a rolovými hrami či videokurzom. Záujemci sa môžu prihlásiť priamo na jurinova@edudrama.sk. Pre širokú verejnosť pripravujeme diskusie s témou Európskej Únie,” približuje zámer výstavy Boris Meluš, grafický dizajnér, spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka a spoluautor výstavy. Vzdelávacie programy ako aj samotná výstava boli podporené z Bratislavskej regionálne dotačnej schémy (BRDS) od Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Dyktát Bruselu - náučná výstava v Novej Cvernovke na Račianskej 78 prebieha do 31. augusta 2019. Všetci sú vítaní.

Foto: Peter Gáll
 

Zmena vo vydávaní urnových miest

Obrázok ku správe: Zmena vo vydávaní urnových miest
20.05.2019 - Oznamy

Z dôvodu nedostatku urnových miest na našom cintoríne na Detvianskej ulici v Rači zmenila spoločnosť Marianum v spolupráci s mestskou časťou podmienky vydávania schránok. V súčasnosti vydáva mestská časť potvrdenia potrebné ku kúpe urnového miesta iba pre príslušníkov zosnulých obyvateľov. Predtým bolo možné zabezpečiť si urnové miesto v predstihu.

Nové urnové miesta budú k dispozícii v predpokladanom termíne koncom roka 2019 po zvýšení ich počtu spoločnosťou Marianum. 

Ďakujeme za pochopenie.

Račiansky festival Frankovky modrej

Obrázok ku správe: Račiansky festival Frankovky modrej
17.05.2019 - Podujatia

Račiansky vinohradnícky spolok vás srdečne pozýva na 15. ročník Račianskeho festivalu Frankovky modrej v dňoch 31. mája a 1. júna 2019 do Červenej lisovne pri NKD.

Podujatia vo verejných priestranstvách – bezpečne a efektívne

Obrázok ku správe: Podujatia vo verejných priestranstvách – bezpečne a efektívne
17.05.2019 - Kultúra

V stredu 29.5. v čase od 16:30 do 17:30 sa uskutoční v Primaciálnom paláci diskusia v rámci podujatia Dni architektúry a dizajnu/DAAD 2019 a bude venovaná otázkam bezpečnosti, efektívnej a ochotnej spolupráci jednotlivých aktérov, ale tiež problému absencie dlhodobého plánovacieho kalendára a nastaveniu prehľadných procesov zo strany všetkých 17 mestských častí Bratislavy. Hosťami diskusie budú zástupcovia Krajského dopravného inšpektorátu Bratislavy, Metropolitného inštitútu Bratislavy, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, o. z. PUNKT, Mestských častí a organizátorov podujatí.
 
BKIS dlhodobo komunikuje svoju snahu vniesť do tejto problematiky riešenia, a to aj iniciovaním odborných diskusií všetkých zainteresovaných strán. Zároveň vám predstavíme aj ciele a zámery projektu, na ktorom aktuálne pracujeme s o.z. Punkt a ktorého očakávaným výsledkom bude práve návrh modelu verejne prístupného online kalendára podujatí.
 
Viac o projekte BKIS a OZ PUNKT sa dozviete na bkis.sk.
 

Noc múzeí a galérií v CO kryte MDPOH

Obrázok ku správe: Noc múzeí a galérií v CO kryte MDPOH
15.05.2019 - Kultúra

Do CO krytu sa po veľkom úspechu na Bratislavských mestských dňoch vráti unikátna komiksová výstava súčasného komiksu a umenia – KOMA v Bratislave, ktorú prinesie Medzinárodný komiksový festival KOMA z Brna. Výstava sa uskutoční v čase od 15:00 do 23:00 hod. (posledný vstup bude o 22:30). V rámci podujatia Noc múzeí a galérii 2019, ktoré sa uskutoční v sobotu 18. mája naprieč celým Slovenskom, prispeje svojim kúskom aj Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ktoré sprístupní svoj tajuplný CO kryt pod Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava.
 
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.
 
Prikladáme aj kompletný zoznam múzeí a miest (nielen bratislavských), ktoré budete môcť navštíviť počas tohtoročnej Noci múzeí a galérii.
 
Viac info nájdete na bkis.sk

Zdroj foto: Braňo Konečný
 

V druhom kole môžete požiadať o dotácie do 30. júna

Obrázok ku správe: V druhom kole môžete požiadať o dotácie do 30. júna
15.05.2019 - Oznamy

Do 30. júna 2019 môžu právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia požiadať o poskytnutie dotácie z rozpočtu mestskej časti Bratislava-Rača. Môžu požiadať o dotácie za účelom rozvoja a ochrany duchovných a kultúrnych hodnôt, ochranu a tvorbu životného prostredia, zachovanie prírodných hodnôt, rozvoj vedy, vzdelania a telovýchovy a podobne v prospech rozvoja mestskej časti a jej obyvateľov v zmysle všeobecne záväzného nariadenia mestskej časti Bratislava-Rača č. 3/2016 o podmienkach poskytovania dotácií právnickým osobám a fyzickým osobám - podnikateľom v znení všeobecne záväzných nariadení mestskej časti Bratislava-Rača č. 7/2017 a č. 5/2018. Dotácie sa poskytujú na základe písomnej žiadosti žiadateľa, ktorá musí obsahovať predpísané náležitosti.

Podmienkou pre poskytnutie dotácie je neporušenie finančnej disciplíny podľa § 31 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v predchádzajúcom kalendárnom roku pred podaním žiadosti o dotáciu.

Všetky informácie vrátane úplného znenia všeobecne záväzného nariadenia mestskej časti Bratislava-Rača č. 3/2016 ako aj potrebné tlačivá nájdete na TU.

Lehota na doručenie žiadosti (30.06.2019) je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty žiadosť osobne doručí do podateľne miestneho úradu mestskej časti alebo sa žiadosť odovzdá na poštovú prepravu.
 

Rača má bezbariérovú školu

Obrázok ku správe: Rača má bezbariérovú školu
14.05.2019 - Oznamy

Na Základnej škole na Tbiliskej ulici sme dnes slávnostne uviedli do prevádzky nový výťah určený pre žiakov aj pedagógov s pohybovým obmedzením. S jeho výstavbou sa začalo ešte v lete minulého roku a po záťažových testoch a kolaudácií bol oficiálne spustený do prevádzky. Využívať ho bude najmä Matthias – žiak ZŠ Tbiliská, ktorý sa pohybuje po škole na vozíku. V jeho prípade hrozilo, že bude musieť školu po absolvovaní prvého stupňa opustiť. Učebne odborných predmetov sa nachádzajú na poschodiach, kde sa doteraz nemohol dostať. Po vybudovaní výťahu sa bude môcť Matthias, ale aj ďalší žiaci, pohybovať po škole samostatne s pomocou čipu, ktorým sa výťah ovláda. Výťah zastavuje na každom medziposchodí a začína v suteréne. Matthias sa tak po 4 rokoch v škole dostane samostatne aj do telocvične. Prvé roky v škole ho po schodoch nosila jeho mamina. Škola sa vybudovaním výťahu stala takmer bezbariérovou.

Výťah slávnostne pokrstili spoločne súčasný aj bývalý starosta Rače - Michal Drotován aj Peter Pilinský spolu s riaditeľkou ZŠ Tbiliská Zuzanou Hirschnerovou a vedúcim oddelenia správy majetku a investičných činností miestneho úradu Štefanom Borovským. Slávnosti sa zúčastnili žiaci zo školského parlamentu, zástupcovia rodičov a tiež poslanci miestneho zastupiteľstva.

Výťah je určený pre všetkých žiakov so zdravotným znevýhodneným, pre ktoré sú schody neprekonateľnou prekážkou vo vzdelávaní. Ako podotkol starosta Rače Michal Drotován: “Fyzické bariéry nesmú brániť vzdelaniu a debarierizácia verejných priestorov a budov v Rači je našou prioritou”. Celkový rozpočet na stavebné práce, technológiu výťahu a vybudovanie výťahu bol 130 tisíc eur hradených z rozpočtu mestskej časti Rača.

Veľkú zásluhu na jeho vybudovaní má aj Mathiasova mama Erika Molnárová, ktorá svojou vytrvalosťou presvedčila starostu a poslancov k začatiu tohto projektu. Podľa jej slov je teraz škola pripravená prijať akékoľvek dieťa, učiteľa či rodiča, ktorý si len zlomí nohu alebo z iného dôvodu, aj keď je len dočasne obmedzený v mobilite! A všetky deti v škole vidia vzor správania, že s ľuďmi s postihnutím sa tam počíta.
 

OZNAM - miestna knižnica bude zatvorená

Obrázok ku správe: OZNAM - miestna knižnica bude zatvorená
14.05.2019 - Oznamy

Miestna knižnica na Žarnovickej ul. v Rači bude dňa 17.5. 2019 zatvorená z dôvodu čerpania dovolenky a dňa 23.5.2019 zatvorená z dôvodu účasti na seminári.
Ďakujeme za pochopenie.

U10 – Na turnaji Champions Trophy bez prehry na 5. mieste!

Obrázok ku správe: U10 – Na turnaji Champions Trophy bez prehry na 5. mieste!
13.05.2019 - Šport

Výborný výkon FK Rača kategória U10. ZOSTAVA:
Tolt, J.Červinka, L.Červinka, Bednárik, Nižnan, Lisický, Dominík, Janči, Trnka, Minár, Zajko, Horváth, Lang
 
VÝSLEDKY FK RAČA základná skupina:
FK Rača – FK Inter 4:0 (J.Červinka 2, Lisický, Nižnan)
FK Rača – MFK Zemplín Michalovce 0:0
FK Rača – FC Nitra 2:1 (L.Červinka, Zajko)
FK Rača – SE Gyirmót Győr 3:1 (Lang, L.Červinka, Janči)
FK Rača – FK Pohronie 5:0 (Lisický 2, Minár, Nižnan, Lang)
 
VÝSLEDKY FK RAČA finálová skupina:
FK Rača – ŠK Slovan Bratislava 0:0 – 2:3 na pokutové kopy
FK Rača – MFK Zemplín Michalovce 2:2 (L.Červinka 2) – 3:2 na pokutové kopy
FK Rača – FK Pohronie 2:1 (Lisický, Minár)
 
HODNOTENIE TURNAJA:
V sobotu 11.05.2019 sme sa zúčastnili kvalifikačného turnaja Champions Trophy v tréningovom centre Interu v Stupave. Do turnaja sme vstúpili výborne a po celý dlhý futbalový deň (od 9:00 do 17:00) sme podávali skvelé výkony. Skupinu sme vyhrali o skóre pred Michalovcami. Vo štvrťfinále sme sa stretli so Slovanom a po vyrovnanom zápase rozhodovali o postupujúcom penalty a v nich boli šťastnejší belasí. V následnom zápase s Michalovcami sme boli v penaltovej lotérii šťastnejší my a tak sme hrali o konečné 5. miesto. Tam nás čakalo Pohronie, naši chalani zvíťazili 2:1. Bez prehry obsadili konečné 5. miesto v zaujímavej konkurencii. Všetci odviedli výborné výkony a opäť urobili skvelú reklamu klubu FK Rača ako aj mestskej časti Bratislava Rača. Za to im patrí jedno veľké ĎAKUJEME!

Tréneri: Milan Adámek, Majko Poliak
 
KONEČNÉ PORADIE:
FC Slovan Liberec
AS Trenčín
ŠK Slovan Bratislava
FC Spartak Trnava
FK Rača Bratislava
FK Pohronie
MFK Zemplín Michalovce
MFK Dubnica
SFC Kalinkovo
FK Senica
FC Petržalka
SE Gyirmót Győr
FC Nitra
FC Baník Prievidza
FK Bardejov
MFK Ružomberok
FK Inter Bratislava
 
https://www.meinturnierplan.de/showit.php?id=1557434972&setlang=de
 

Deň detí v amfiteátri

Obrázok ku správe: Deň detí v amfiteátri
13.05.2019 - Podujatia

Pozývame vás na zábavno-súťažné popoludnie pre deti a sprievodné aktivity pre celú rodinu „Staň sa superhrdinom“ 2. júna od 14:00 hod. v amfiteátri. - Angry Birds, Prekážková dráha, Minigolf, Triafanie do terča, Nerf strelnica, Robotická ruka, Čuchačka a počúvačka, Hľadanie po slepiačky

14.00   Registrácia zasúťaž si, zabav sa a nazbieraj pečiatky za jednotlivé disciplíny

Program na pódiu:
14.30 Lianka Grolmusová a tanečná skupina B.S.G.
15.00 DFS Malinky a DTS Butterfly
15.30 CRAZY JUMP - rope skipping
16.00 Divadlo Agapé: “Kapitán Kotvička“
17.00 Hry a súťaže s moderátorom – balónový tanec, limbo, štafetové hry
17.30 MINIDISCO A BUBLINKOVÁ PÁRTY
 
Sprievodný program: pre celé rodiny
BALONIKÁR
AUTÁ - CESTA
Výstava prác detí a tvorivé dielne - Krúžok tvorivých dielní KS Žarnovická 7 pod vedením PaedDr. Oľgy Plačkovej
Maľovanie na tvár
OZ Mládež ulice – outdoor aktivity
AMAVET (Asociácia pre mládež, vedu a techniku) – veda hrou
SČK – ukážky prvej pomoci
Vozenie na poníkoch
 
Súťažami Vás budú sprevádzať známi superhrdinovia.
Stánky s občerstvením, cukrová vata, balóny, pukance.
Nafukovacie atrakcie.
 
Po dni plnom zábavy a súťaží si môžete posedieť v Bufete v amfiteátri a využiť možnosť opekania na ohnisku nad bufetom. Drevo bude pripravené. Bufet otvorený do 22.00 h.


Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy a fotografie, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti.
Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácií o podujatiach, v súlade s § 12 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov.
 

Súbory na stiahnutie

Deň otvorených dverí v DSS

Obrázok ku správe: Deň otvorených dverí v DSS
13.05.2019 - Kultúra

Milí Račania, pozývame vás na Deň otvorených dverí v Domove sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Rača dňa 23. mája od 14:00 hod. Program:

14:00 - Radovanka (spevácky súbor)

14:30 - Slávnostné otvorenie

15:00 - Kultúrne vystúpenia (Andrea Bučko, Jana Hubinská, Ida Rapaičová, Adriena Bartošová, Zuzana Frenglová)

16:00 - Zoskupenie Sekvoja (ZUŠ E. Suchoňa Pezinok)

17:00 - Kultúrne vystúpenia (Robert Puškar, Peter Ninaj, Nora Blahová a Zdeno Sychra)

 

Súbory na stiahnutie

Pracovná ponuka - Vedúca oddelenia kultúry a komunikácie

Obrázok ku správe: Pracovná ponuka - Vedúca oddelenia kultúry a komunikácie
13.05.2019 - Oznamy

Mestská časť Bratislava – Rača, Kubačova ul. č. 21, 831 06 Bratislava prijme do pracovného pomeru Vedúcu oddelenia kultúry a komunikácie. Náplň práce:

 • zodpovedá za plnenie všetkých úloh, ktoré vyplývajú z organizačného poriadku a ďalších vnútorných predpisov ako aj z úloh delegovaných prednostkou
 • zúčastňuje sa zasadnutí miestneho zastupiteľstva, prípadne zabezpečí účasť zamestnancov oddelenia
 • zodpovedá za prípravu odpovedí na dotazy a interpelácie členov zastupiteľstva
 • zabezpečuje prípravu materiálov pre zastupiteľstvo, radu a komisie
 • zodpovedá za plnenie uznesení zastupiteľstva, rady a komisií
 • koordinuje činnosť oddelenia s ostatnými útvarmi miestneho úradu
 • zabezpečuje rozdelenie pošty a administratívy jednotlivým pracovníkom oddelenia a jej  zaevidovanie
 • zabezpečuje a koordinuje prípravu a realizáciu kultúrnych projektov mestskej časti
 • tvorí, organizuje a zabezpečuje kultúrno-spoločenské podujatia nadregionálneho dosahu (Vinobranie, Hody)
 • podieľa sa na príprave rozpočtu na kultúrne podujatia, inventáru a technického vybavenia kultúrnych zariadení MČ
 • v spolupráci s referentkami kultúry sa podieľa na personálnom zabezpečení kultúrno-spoločenských podujatí
 • plánovanie, organizovanie a zabezpečovanie ATL a BTL komunikačných foriem a aktivít pre podporu kultúrneho, spoločenského, športového, ekonomického života a imidžu mestskej časti
 • rozvoj, vypracovávanie a realizácia cielených projektov, výber relevantných oblastí kultúrneho, spoločenského, športového a rozvojového života mestskej časti, výber a priraďovanie cieľových skupín sponzorov pre jednotlivé plánované aktivity
 • vytváranie spoločenských podujatí rôzneho druhu ako vyhľadávaných miest pre podporu a pozdvihnutie firemných značiek na trhu, vyhľadávanie nových príležitostí pre mestskú časť
 • podieľanie sa na spracovávaní podkladov pre propagáciu a pozitívne zviditeľňovanie pripravovaných a realizovaných aktivít mestskej časti za  účelom kvalitnej a pozitívnej prezentácie obyvateľom
 • spolupráca pri návrhoch riešení zefektívnenia využívania majetku obce
 • spolupráca s orgánmi štátnej správy, samosprávy, medzinárodnými organizáciami, partnerskými mestami, spolkami a združeniami so sídlom v obci pri rozvoji aktivít mestskej časti
 • príprava a  spracovávanie projektov na získanie grantov a dotácií
 • spolupracuje s grafikom pri výrobe POS/POP materiálov a obecných novín
 • identifikácia prípadných rizík spojených s realizáciou finančne náročných projektov
 • vyjednávanie a lobing pre podporované projekty
 
Požadované vzdelanie:
 • vysokoškolské vzdelanie I., II. stupňa
 • najmenej 3 roky praxe v požadovanej alebo obdobnej pracovnej pozícii
 
Platové podmienky: od 1400,- € do 1500,-€ brutto v závislosti od dĺžky praxe a skúseností
 
Ďalšie podmienky:
 • organizovanie a plánovanie práce
 • logické myslenie
 • aktívny prístup k práci a samostatnosť pri riešení úloh
 • komunikačné zručnosti
 • ochota preberať zodpovednosť
 • analyzovanie a riešenie problémov
  • spoľahlivosť
 • znalosť práce s počítačom: Microsoft Word, Microsoft Excel, Internet - pokročilý
 
Ponúkané výhody:
 • skrátený týždenný pracovný čas na 37,5 h
 • 5 dní dovolenky nad rámec Zákonníka práce
 • príspevok do III. piliera – dôchodkové sporenie
 • odmeny pri pracovnom jubileu, variabilné odmeny
 • sociálny fond na kultúrno-spoločenské vyžitie
 • možnosť ubytovania v ubytovni zamestnávateľa
 
Možnosť nástupu: ihneď, pracovný pomer je na určitú dobu 1 roka s možnosťou predĺženia
 
Žiadosti spolu s profesijným životopisom zasielajte elektronickou poštou na margita.somorovska@raca.sk alebo ich doručte poštou, prípadne osobne  na adresu Mestská časť Bratislava-Rača, Kubačova 21, 831 06 Bratislava 35.
Mestská časť si vyhradzuje právo písomne odpovedať len vybraným uchádzačom, ktorí budú spĺňať požiadavky.
 
Bližšie informácie podá prednostka MÚ Rača Mgr. Monika Burdová, tel. č. 02/49112431, monika.burdova@raca.sk 
personálny referát: Mgr. M. Somorovská, tel. č. 02/49112426, margita.somorovska@raca.sk
 

Bezplatná právna poradňa pre Raču opäť 15. mája

Obrázok ku správe: Bezplatná právna poradňa pre Raču opäť 15. mája
13.05.2019 - Oznamy

Mestská časť Bratislava-Rača opäť ponúka bezplatnú právnu poradňu, ktorá sa bude konať v stredu 15. mája v čase od 15 do 17 hodiny v Obecnom dome na Alstrovej ulici. Právne poradenstvo sa týka hlavne týchto oblastí: rodinné vzťahy, dedičské konania, pracovno-právne vzťahy, otázky majetkovej povahy, ochrany spotrebiteľa či exekúcie. 
Poradňa nezastupuje občanov pred súdmi ani inými inštitúciami a tiež sa nezaoberá trestným právom
Právne poradenstvo je poskytované formou osobnej ústnej konzultácie.
Záujemca nemusí preukazovať svoje zárobkové a majetkové pomery. 
Do poradne nie je potrebné sa vopred nahlasovať, záujemcovia sú vybavovaní v poradí, v akom prišli do poradne.
Poradňa je len pre obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom v mestskej časti Bratislava-Rača.

Občania Rače sa môžu bezplatne poradiť s právnikom na račianskom miestnom úrade vždy každú prvú a tretiu stredu v mesiaci v čase od 15 do 17 hodiny v Obecnom dome na Alstrovej ulici. 

Nasledujúca právna poradňa bude 5. júna 2019.

Letný hokejový kemp

Obrázok ku správe: Letný hokejový kemp
10.05.2019 - Šport

Rodičia, máte doma športovcov? Neviete, čo s nimi počas prázdnin? Využite možnosť letného hokejového kempu od 12. do 16. augusta 2019.

Hlasovací preukaz je možné vybaviť už len osobne

Obrázok ku správe: Hlasovací preukaz je možné vybaviť už len osobne
09.05.2019 - Oznamy

Hlasovací preukaz bolo možné vybaviť elektronicky alebo písomne len do 3.5.2019. Do 24.5.2019 si ho môžete vybaviť už len osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby. Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, môže požiadať obec svojho trvalého pobytu o vydanie hlasovacieho preukazu.
Obec na základe žiadosti voličovi vydá hlasovací preukaz a zo zoznamu voličov ho vyčiarkne s poznámkou o vydaní hlasovacieho preukazu.
Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku.
Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu:

osobnenajneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb (t.j. najneskôr  24. 5. 2019) v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne.

v listinnej forme tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr  03. 05. 2019),

elektronicky (e-mailom) tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr  03. 05. 2019). Obec na tieto účely zverejňuje na svojom webovom sídle elektronickú adresu na doručovanie žiadostí. Ak obec nemá webové sídlo, zverejní elektronickú adresu na doručovanie žiadostí na úradnej tabuli obce.

Žiadosť musí obsahovať údaje o voličovi
 meno a priezvisko,
 rodné číslo, ak ide o občana iného členského štátu Európskej únie, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, dátum narodenia, pokiaľ rodné číslo nemá pridelené,
 štátnu príslušnosť,
 adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu),
 korešpondenčnú adresu, na ktorú obec doručí hlasovací preukaz.

Prostredníctvom osoby splnomocnenej žiadateľom možno požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu najneskôr v posledný deň predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr  24. 05. 2019).

Žiadosť musí obsahovať údaje o voličovi
 meno a priezvisko,
 rodné číslo, ak ide o občana iného členského štátu Európskej únie, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, dátum narodenia, pokiaľ rodné číslo nemá pridelené,
 štátnu príslušnosť,
 adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu).

Obec zašle hlasovací preukaz voličovi na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú korešpondenčnú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti. Obec zašle hlasovací preukaz na adresu uvedenú v žiadosti doporučenou zásielkou „Do vlastných rúk“.

Ak volič v písomnej žiadosti alebo elektronickej žiadosti uvedie, že hlasovací preukaz prevezme iná osoba, musí v žiadosti uviesť jej meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu. Táto osoba je povinná prevzatie hlasovacieho preukazu potvrdiť svojím podpisom.

Volič, ktorému bol vydaný hlasovací preukaz, môže voliť aj vo volebnej miestnosti príslušnej podľa miesta jeho trvalého pobytu, avšak len s hlasovacím preukazom.

Hlasovací preukaz je platný len s občianskym preukazom alebo s pobytovým preukazom občana Európskej únie.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

 

Kontaktná osoba na doručenie žiadosti o vydanie hlasovacieho preukazu je Mgr. Jarmila Ďuríková:
jarmila.durikova@raca.sk
02/49 11 24 62

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »