Aktuality


Magistrát hlavného mesta upraví parkovanie v Krasňanoch!

Obrázok ku správe: Magistrát hlavného mesta upraví parkovanie v Krasňanoch!
30.07.2021 - Oznamy

Na základe podnetov, ktoré vyplynuli z diskusie primátora a jeho tímu s obyvateľmi Rače sa zmení dopravné značenie.

Pred dvomi týždňami sa v priestoroch Starej jedálne uskutočnila debata primátora Matúša Valla a jeho odborného tímu s obyvateľkami a obyvateľmi Krasňan. Témou bolo zavedenie regulovaného parkovania v tejto štvrti Rače a s tým súvisiacim vyznačovaním parkovacích miest.
Ako ďalej informuje magistrát hlavného mesta, na stretnutí odznelo viacero podnetov na zmenu či zlepšenie značenia. Návrh a posúdenie najlepšieho riešenia je úlohou mesta, i keď však projekt značenia vypracoval autorizovaný projektant, sú to často obyvatelia a obyvateľky, ktorí poznajú svoje okolie najlepšie. Sme preto radi, že obyvateľky a obyvatelia venovali svoj čas na pomoc mestu a zdieľali svoje podnety.
Nie všetky podnety sme dokázali do projektu zapracovať, niektoré by si vyžadovali rozsiahlejšie stavebné úpravy, na ktoré momentálne nie je čas ani vyčlenený rozpočet, iné zas nie sú realizovateľné kvôli normám, ktorými sa musíme riadiť.
Pozrite si prehľad hlavných zmien:

✅ Na Kadnárovej v smere od Vrbenského po Černockého vyznačíme na ľavej strane parkovací pás namiesto jednotlivých parkovacích miest. Zároveň bude pás vyznačený tak, aby autá neparkovali pri spojovacích chodníkoch pri vchodoch bytových domov a boli tak priechodné.
✅ Na Kadnárovej v spolupráci s MČ Rača zmeníme navrhnuté umiestnenie kontajnerov vďaka čomu skrátime dlhé cikcak čiary, čím vzniknú dodatočné parkovacie miesta.
✅ Parkovacie pásy tiež tento týždeň značíme na Hubeného ulici.
✅ Na Hagarovej ulici a pripravujeme rýchle riešenie, v rámci ktorého mestská časť preusporiada nádoby na odpad a niektoré parkovacie miesta zakreslíme kolmo, s tým, že budú čiastočne vytŕčať do vozovky. Vznikne tak viac parkovacích miest a zároveň spomaľovacia šikana, aby vozidlá neprekračovali max. povolenú rýchlosť v obytnej zóne 20 km/h. Dopravné značenie navrhneme tak, aby mohli vozidlá v tomto úseku parkovať bezpečne.
✅ Niektoré parkoviská medzi bytovými domami (napríklad Cyprichova 80) preusporiadame tak, aby tam mohlo vzniknúť viac parkovacích miest, príp. aby sa zachovali čo najprirodzenejšie pešie trasy.
✅ Na Černockého pri výjazde z Hubeného umiestnime dopravné zrkadlo, aby sa zlepšil výhľad pri výjazde z križovatky.

Tieto a ďalšie zmeny budú zapracované do komplexného projektu organizácie dopravy pre Krasňany, ktorý bude následne zverejnený na https://paas.sk/znacenie-zon/
Väčšina podnetov sa bude realizovať v priebehu prvého augustového týždňa.

Poďte si oddýchnuť. Violončelo, klavír a pohár vína

Obrázok ku správe: Poďte si oddýchnuť. Violončelo, klavír a pohár vína
29.07.2021 - Podujatia

Klasické ale aj súčasné melódie, historický duch kúrie a miestne tradície vytvoria relaxačnú a oddychovú zónu vo Vínnej záhrade Koloničovej kúrie, ktorá je historicky spätá s vinohradníctvom a vinárstvom. Súčasťou je preto aj prezentácia kvalitných lokálnych vín z račianskych viníc. Zahrá DUO CHARIS (violončelo, klavír)

Charis je meno starogréckej bohyne pôvabu a práve preto sa objavilo v názve komorného zoskupenia, ktorého snahou je prezentovať krásu hudby od klasicizmu po súčasnosť. 
 

Krásna literatúra: Dado Nagy a Vanda Rozenbergová

Obrázok ku správe: Krásna literatúra: Dado Nagy a Vanda Rozenbergová
27.07.2021 - Kultúra

Živé čítanie a diskusia s autorkou. Už zajtra, v stredu 28.7., privíta v Obecnej záhrade literárny publicista Dado Nagy spisovateľku, bibliografku a maliarku Vandu Roznebergovú. Ste srdečne vítaní! Vstup je voľný.

Pozor na obmedzenia na ulici Pri vinohradoch

Obrázok ku správe: Pozor na obmedzenia na ulici Pri vinohradoch
26.07.2021 - Oznamy

Práce na skvalitnení dopravnej infraštruktúry začnú už v utorok 27.7. Milí obyvatelia,

už v utorok 27.7. začnú rozsiahle stavebné práce na oprave vozovky, chodníka aj obrubníkov na ulici Pri vinohradoch. Práce začnú od Námestia Andreja Hlinku (kruhový objazd) severným smerom až po Pri vinohradoch 175.

Opravená bude cesta, chodník aj obrubníky. Koniec rekonštrukčných prác magistrát hlavného mesta Bratislavy stanovil na 5. septembra. V mieste vstupov do objektov budú zriadené dočasné lávky. Zároveň, pri realizácii úsekov v miestach križovatiek bude doprava riadená oprávnenou osobou.

Rekonštrukcia prebehne v troch fázach.
Počas prvých dvoch fáz bude ulica prejazdná len jednosmerne:

1. fáza - oprava pravej strany vozovky.
2. fáza - oprava ľavej strany vozovky (strana pri povovare Ábel)
3. fáza - tu následne zabezpečí mestská časť Rača - oprava chodníka za prícestnou zeleňou - komunikácia bude už vtedy obojsmerne spustená

Prosíme, dbajte na dočasné dopravné značenie a zároveň sa ospravedlňujeme za vzniknuté obmedzia, zvýšený hluk a prašnosť.

Krasňanskí seniori sa rozhodli pre kvalitnejší vzduch

Obrázok ku správe: Krasňanskí seniori sa rozhodli pre kvalitnejší vzduch
26.07.2021 - Služby

Klub dostal do bezplatného nájmu germicídny žiarič. Užívateľom denného centra seniorov Krasňany sa bude dýchať zdravšie. Seniori sa vo vlastných priestoroch nestretli už od marca minulého roka. Dôvodom je, samozrejme, pandémia koronavírusu. Priestory centra dlhé mesiace slúžili ako MOM pracovisko na antigénové testovanie obyvateľov. Seniori sa tak stretávali v externých priestoroch.

Na znak vďaky preto Mudr. Adam Hochel, PhD., MPH. preto krasňanským seniorom poskytol UV germicídny žiarič. Ten filtruje vzduch a odstraňuje z neho väčšinu mikroorganizmov. Pomáha tak zabezpečiť sterilné prostredie.

Seniorom MČ Rača praje, aby v zdraví a bez ďalšieho prerušenia mohli užívať svoje priestory.

Letné kino pozýva na film Meky

Obrázok ku správe: Letné kino pozýva na film Meky
21.07.2021 - Podujatia

Mestská časť Bratislava-Rača Vás pozýva už tento piatok 23.7.2021 o 21:15 do Knižkovej doliny na film Meky - dokument o Miroslavovi Žbirkovi.

Práve Meky spôsbil jeden z najväčších šokov našej populárnej hudby, keď po 14 nepretržitých víťazstvách Karla Gotta v ankete Zlatý slávik mu túto najprestížnejšiu hudobnú cenu Československa vyfúkol plachý okuliarnatý outsider, spevák Miro Žbirka z Bratislavy.
Písal sa rok 1982, Meky zažíval svoju vlastnú Beatlemániu, písal hity, ktoré žijú doteraz. Mimo reflektory mal za sebou už niekoľko bolestí a pred sebou dlhú cestu plnú zvratov. Čo všetko postretlo Mekyho Žbirku od chvíle, keď po prvýkrát zobral do ruky gitaru, až do momentu, kedy svoj život odhalil filmárom?
Bol dlhovlasým rockerom aj britským elegánom, ešte pred dosiahnutím plnoletosti hrával v cudzine, zažil stratu brata, vyhadzov z kapely rovnako ako davy fanúšičiek, slávu a hudobné triumfy. Film Meky rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, hoci často viedla inokade, než mu všetci odporučili. O tom, ako s eleganciou prekonať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držiteľ Českého leva za dokument King Skate, vytvoril dynamický portrét hudobnej legendy s využitím Žbirkovej otvorenej spovede, súčasných záberov a rozsiahleho archívneho materiálu.
Zdroj: Bontonfilm

Rača môže postupne začať s obnovou ZŠ Plickova!

Obrázok ku správe: Rača môže postupne začať s obnovou ZŠ Plickova!
20.07.2021 - Školstvo

Chátrajúca budova školy má potenciál stať sa modernou vzdelávacou inštitúciou pre 21. storočie. Skvelá správa pre obyvateľov našej mestskej časti a najmä pre deti a mládež. Fond na podporu športu rozhodol o pridelení dotácie vo výške 387 325 € na rekonštrukciu telocvične ZŠ Plickova - jedná sa o približne 50 percent predpokladaných nákladov na opravu telocvične. Je to významný krok k obnoveniu celej budovy, ktorá tak bude môcť časom opäť privítať učiteľov a žiakov.
 
„Žiadostí z celého Slovenska bolo veľa a o to viac si to ceníme. Chcel by som poďakovať celému tímu na našom úrade, čo na danom zámere pracuje. Budúci týždeň ideme podávať kľúčovú žiadosť o eurofondy na opravu budovy ZŠ Plickova vo výške 2,85 milióna eur. Je teraz veľmi dôležité, aby bolo úspešné ukončené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby,“ uviedol starosta Rače Michal Drotován.
 
Do prvej výzvy Fondu na podporu športu so zameraním Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovej infraštruktúry zaslalo svoje projekty vyše 200 žiadateľov. Celková alokácia pre celé Slovensko bola 24,1 milióna eur a predložené boli kvalitné projekty výrazne prevyšujúce túto sumu. O to je získanie prostriedkov na rekonštrukciu telocvične Plickova cennejšie.
 
Po kompletnej rekonštrukcii bude na ZŠ Plickova 25 tried, 10 špecializovaných učební, jedáleň, kuchyňa, telocvične a príslušná infraštruktúra. Škola by mala privítať prvé deti už v septembri 2023. 
 

Obľúbený Anna bál bude už túto nedeľu

Obrázok ku správe: Obľúbený Anna bál bude už túto nedeľu
20.07.2021 - Oznamy

Srdečne vás pozývame na tradičný račiansky Anna bál, ktorý sa bude konať 25. júla od 17:00 do 21:00 hodiny na nádvorí obecného domu Alstrova 249. Vstup je voľný.

Podujatie bude organizované v súlade s požiadavkami Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Prosíme vás o sledovanie a dodržiavanie aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR.
 
Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov

Matričný úrad bude zatvorený od 23.7.2021 - 30.7.2021

Obrázok ku správe: Matričný úrad bude zatvorený od 23.7.2021 - 30.7.2021
19.07.2021 - Oznamy

Vážení občania,

z technických príčin a z dôvodu čerpania dovolenky bude Matričný úrad zatvorený v termíne od 23.7.2021 do 30.7.2021.

Ďakujeme za pochopenie, Ing. Peter Semanco, prednosta Miestneho úradu.

MIA – Farbičkový koncert pre deti

Obrázok ku správe: MIA – Farbičkový koncert pre deti
15.07.2021 - Podujatia

Pozývame vás 21. júla o 10.30 hod. do športového areálu Sklabinská na interaktívny koncert pre malé aj veľké deti, počas ktorého sa spievajú piesne z CD -Farbičky pre detičky, ale aj známe ľudové piesne v novom šate.

"Koncertom pre deti som sa začala venovať od roku 2010, začalo to vlastne vydaním CD-FARBIČKY PRE DETIČKY. Keď bolo CD “na svete”, tak som rozmýšľala, akým spôsobom by som mohla deťom prezentovať farbičkové pesničky a nápad bol na svete – “FARBIČKOVÝ koncert pre deti”. Na koncertoch ma deti dobíjajú nesmiernou energiou. Som vďačná, že môžem robiť projekty pre deti, i keď v malom, ale verím, že prospešnom.
Detského diváka netreba podceňovať, je najúprimnejší!"
Miriam Králová- MIA
 
21.7.2021
Športová areál Sklabinská
10.30 hod. 
Vstup voľný!

 Podujatie bude organizované v súlade s požiadavkami Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Prosíme vás o sledovanie a dodržiavanie aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR.
 
Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov

Knižnica Žarnovická bude zatvorená

Obrázok ku správe: Knižnica Žarnovická bude zatvorená
14.07.2021 - Oznamy

Vážení čitatelia, radi by sme Vás informovali, že v termíne od 19. júla - 30. júla 2021 bude Knižnica Rača na Žarnovickej ulici č. 7 z dôvodu čerpania dovolenky ZATVORENÁ.
Knižnica bude opäť otvorená od pondelka 2. 8. 2021. Ďakujeme za pochopenie. 

Právna poradňa je tu opäť pre Vás

Obrázok ku správe: Právna poradňa je tu opäť pre Vás
14.07.2021 - Oznamy

Právna poradňa sa bude konať 22. júla v obmedzenom režime.

Právna poradňa sa bude konať 22. 7. 2021 (štvrtok) v čase od 14.00 do 16:00 hod. v budove miestneho úradu na Alstrovej 249.

Na poradňu je potrebné sa objednať na e-mailovej adrese: starosta@raca.sk alebo na tel. čísle: 02/ 49 11 24 81 

Každý záujemca dostane presný termín.

 

Slávnostná premiéra filmu To ta Monarchia už tento štvrtok

Obrázok ku správe: Slávnostná premiéra filmu To ta Monarchia už tento štvrtok
13.07.2021 - Podujatia

Vážení občania, pozývame vás už tento štvrtok (15.7.) do Amfiteátra, Knižkova dolina na slávnostnú premiéru dokumentárnej komédie To ta Monarchia. Cieľom podujatia je vzhľadom na myšlienku filmu - prepojenie komunít spoločenstva, presah tém ako ekológia, začlenenie menšín, búranie predsudkov, spolupráca.

Dokumentárna komédia To ta monarchia prináša kolektívny portrét obyvateľov „superdediny“ Spišský Hrhov. Prečo chýr o tejto obci prekročil hranice Slovenska? A je jej komunita naozaj taká harmonická, ako sa všade píše a hovorí?
Ľudia sú ako včely – majú med i žihadlo, tak znie podtitul filmu, v ktorom režisérka Vladislava Sárkány hľadá odpovede aj na to, čo znamená ideálne spolužitie a či je vôbec možné ho dosiahnuť.
Starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký (vy)budoval počas 21 rokov na jej čele dedinu, ktorej význam prekročil hranice Slovenska. Jeho roly sú premenlivé, jeho hlavným cieľom je vybudovať miesto, kde sa žije všetkým lepšie – bielej majorite, Rómom, novousadlíkom, dôchodcom. Kým jeho vášeň pre včelárstvo stmeľuje usilovný hmyz v bzučiacich úľoch, jeho rola osvieteného starostu, monarchu, je omnoho komplikovanejšia. Podobenstvo dokonalého včelieho spoločenstva sa vinie celým filmom ako silný vizuálny i myšlienkový motív: je možné ho vytvoriť medzi ľuďmi alebo len útrpne a s obdivom budeme sledovať včelie kráľovstvo?
 

Program:

17.00 h Prezentácia Občianskeho združenia a neziskovie (BIVIO, OMD, Hentoto, FKD)
18.00 h Workshop Bez odpadu v hlave - pokojne aj v kríze (PDSC)
18.30 h Bubnový workshp Rytmika
19.00 h Diskusia s hosťami - moderuje Andrej Bán
21.00 h Slávnostná premiéra filmu To ta monarchia za účasti tvorcov
(dokumentárna časozberná komédia o súčasných ľuďoch v súčastných časoch)

Spriedovdné aktivity: 
Organizácia muskulárnych distrofikov SR, BIVIO, Krešliči/ Hentoto, PCSD - workshop Bez odpadu v hlave - pokojne aj v kríze, Primát - worskshop potlače tričiek, Medáreň, OZ Terroir Rača - predaj vína a iné. 

Organizátor podujatia: ASFK - Asociácia Slovenských Filmových Klubov

Vstupné do areálu 4 € - cena zahŕňa lístok na premietanie filmu a bezplatnú účasť na sprievodnom programe, workshopoch a aktivitách v priestore. Deti do 12 rokov majú vstup na podujatie zdarma. 

Tešíme sa na vás. 

„Haló, z Obecnej záhrady...čitárne!“ - Hamko Mňamko

Obrázok ku správe: „Haló, z Obecnej záhrady...čitárne!“ - Hamko Mňamko
13.07.2021 - Podujatia

Obľúbené podujatie "Haló z Račianskej knižnice" mení počas letných mesiacov adresu. V našej krásnej Obecnej záhrade, Alstrova 249 privíta 14. júla o 10.30 hod. lektorka Katka Kosánová autorku knižiek Marcellu Molnárovú, ktorá vám prečíta z riekaniek o dobrom a zdravom jedle z knihy Hamko Mňamko.

Hamko Mňamko je ilustrovaná detská knižka plná riekaniek s notami a s CD-čkom o dobrom, zdravom papaní. Prostredníctvom knihy sa náučno-zábavnou formou deti naučia, čo je zdravé a chutné. Kniha bola zaradená do zoznamu odporúčaných didaktických pomôcok.

 Súčasťou podujatia budú aj tvorivé dielne s lektorkou Katkou Kosánovou podľa knižky Ako umelci vidia svet.
 
14.7.2021
 10:30 h
 Obecná záhrada, Alstrova 249
 Vstup voľný.
 
Tešíme sa na Vás.
 
Podujatie bude organizované v súlade s požiadavkami Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Prosíme vás o sledovanie a dodržiavanie aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR.
 
Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Rača si Vás dovoľuje upozorniť, že zo spoločenských, kultúrnych a športových akcií organizovaných mestskou časťou sú vyhotovované zvukové a obrazové záznamy, ktoré budú použité na spravodajské a propagačné účely o aktivitách mestskej časti. Účasťou na týchto podujatiach udeľuje fyzická osoba súhlas s vyhotovovaním fotografií a iného audiovizuálneho materiálu a s jeho zverejnením na adrese webového sídla, na adrese oficiálnych stránok sociálnych sietí mestskej časti Bratislava-Rača a v periodiku Račiansky výber, výlučne za účelom prezentácie alebo poskytnutia informácii o podujatiach, v súlade s §12 ods., 3 zákona číslo 40/1964 Zb. občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov

Letné kino: Ženská pomsta

Obrázok ku správe: Letné kino: Ženská pomsta
13.07.2021 - Podujatia

Mestská časť Bratislava-Rača vás pozýva už tento piatok (16.7.2021) o 21.15 hod. do Knižkovej doliny na českú komédiu s názvom Ženská pomsta. Na skupinovej psychoterapii sa u doktora Wágnera náhodou stretnú tri ženy zrelého veku. Líšia sa síce profesiou a tiež povahou, ale majú rovnaký problém. Ich depresie a trápenia majú totiž spoločného menovateľa: neveru manželov, ktorým obetovali desiatky - často i neľahkých - rokov spoločného života. Spontánne ich to zblíži a rozhodnú sa, že lepšia, než drahé sedenie u psychoterapeuta, bude pomsta. S tou si navzájom pomôžu a pre svojich neverných manželov pripravia skutočné peklo na zemi... Film je úsmevným pohľadom na mužskú krízu stredného veku a oslavou ženskej solidarity. 

Prosíme vás o dodžiavanie aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. 

Ak máte príznaky respiračného ochorenia (horúčka, kašel, nádcha, sťažené dýchanie) zostaňte v domácej izolácii.

ĎAKUJEME, že sa správate zodpovedne.


 

Bratislave ku kolektívnej imunite chýba 80-tisíc zaočkovaných

Obrázok ku správe: Bratislave ku kolektívnej imunite chýba 80-tisíc zaočkovaných
13.07.2021 - Oznamy

Predísť tretej vlne pandémie koronovarísu a tým aj opätovnému zatvoreniu kaviarní, kín či zrušeniu kultúrnych podujatí sa dá len vakcináciou obyvateľov. Bratislava ako jediné mesto na Slovensku má šancu dosiahnuť koletívnu imunitu. Stále je však potrebné zaočkovať približne 80-tisíc obyvateľov hlavného mesta. Príkladom pre všetkých môžu byť seniori nad 65 rokov, ktorých začkovanosť je už veľmi blízko hranici 75 percent. Práve táto úroveň vakcinácie je potrebná na dosiahnutie koletívnej imunity, no v súčasnosti je aspoň prvou dávkou začkovaných len 56 percent zo všetkých Bratislavčanov.

Hlavné mesto preto vyzýva obyvateľov, aby s očkovaním nevyčkávali. Nové varianty vírusu, najmä delta variant, ktoré sa objavujú a sú oveľa nákazlivejšie, zvyšujú pravdepodobnosť rozsiahleho nakazenia ešte nezaočkovaného obyvateľstva. Naopak, výskumy potvrdzujú, že vakcíny, ktorými sa očkujeme, poskytujú ochranu aj proti novým variantom covid-19.

Pomôžte predísť opätovnému zatvoreniu veľkej časti ekonomiky, zákazom stretávania a rušeniu kultúrnych a športových podujatí.

Všetky informácie o očkovaní na jednom mieste nájdete na https://bratislava.sk/sk/informacie-o-ockovani-proti-covid-19-v-bratislave a dáta o vývoji vakcinácie obyvateľov Bratislavy môžete sledovať na https://opendata.bratislava.sk/powerbi/dataset/921

Kreslíme si svoju knižku

Obrázok ku správe: Kreslíme si svoju knižku
12.07.2021 - Podujatia

Pozývame vás dnes 12.7. o 17.00 hod. na nádvorie Koloničovej kúrie, kde si Račiansky muzeálny spolok pripravil pre račianske deti projekt "Kreslíme si svoju knižku". Máte doma dieťa či tínedžera, ktoré rado počúva príbehy a rado kreslí?

Iste poznáte knižku "Vinohradnícke povesti", ktorej spoluautorkou je p. Dobroslava Luknárová. Pani Dobrušku poznáte z výstav Račianskeho muzeálneho spolku, kde vždy zaujímavo porozpráva o uplynulom živote v Rači, ale aj žiaci z prednášok na školách o histórii našej obce.
Pani Dobruška pripravila novú poviedkovú knihu "Nezábudky", ktorú RMS plánuje vydať v predvianočnom čase. Na ilustráciu knižky by sme radi zapojili račianske deti.


Ako sa môžete zapojiť?

Pripravujeme niekoľko stretnutí autorky s deťmi, kde budeme čítať z pripravovanej knižky úryvky z príbehov a deti k nim nakreslia svoje vizualizácie.

Tie najvydarenejšie vyberieme ako ilustrácie do knižky. Ale ani ostatné kresby nevyjdú nazmar. Pri príležitosti krstu knihy pripravíme výstavu kresieb a všetky zverejníme na našej FB stránke Račiansky muzeálny spolok. A sladká malá odmena sa iste ujde každému autorovi.

Pozývame vás aj vaše deti tento pondelok 12.7.2021 na nádvorie Koloničovej kúrie, kde pilotne vyskúšame, ako sa nám bude spolu dariť.
O 17:00 hod, budeme mať pripravené stoly, papiere i rôzne farby a farbičky, pani Dobruška bude pripravená čítať vybranú poviedku a deti sa budú môcť pustiť do kreslenia...
Rodičia si zatiaľ budú môcť pozrieť dve malé súbežné výstavy na 1. poschodí Koloničovej kúrie - "Ako sa hrali naši starí rodičia" a "Ako plynie čas račianskym školám, učiteľom a žiakom".


Príďte, tešíme sa na vás a vaše deti.
Projekt je vhodný pre deti do 16 rokov.


O knihe:

Poviedky sú poučné i zábavné, napr. rozprávanie o Moricovi Alsterovi, významnej račianskej osobnosti, podľa ktorej sa volá i jedna ulica; príbeh syna obecného pastiera Ondreja, ktorý chodí do školy len v zime, keď netreba vyháňať stádo na pašu; spomienky, ktoré približujú dramatické udalosti z konca II. sv. vojny, keď bolo bombardované zriaďovacie nádražie na Rendezi, aj Rača v okolí železnice. Ďalšie poviedky zaznamenávajú iné pohľady na život v Rači – „Prečo má kríž za Slalomkou také meno“, „O našom račianskom slávikovi“, „O povodni na Komisárkach“ a iné.

Autor článku: Jana Maníková, Račiansky muzeálny spolok
 

Deti z Muráňa navštívili Krasňany. Prijala ich aj prezidentka

Obrázok ku správe: Deti z Muráňa navštívili Krasňany. Prijala ich aj prezidentka
12.07.2021 - Oznamy

V rámci nabitého programu si prezreli prezidentský palác, Prírodovedné múzeum či Euroveu. Spolu s rodičmi prišli na pozvanie komunitného centra Stará jedáleň v Krasňanoch. Bohatý celodenný program pripravila Stará jedáleň pre skupinu detí z obce Muránska Dlhá Lúka v okrese Revúca. Po dlhej ceste sa najskôr zúčastnili audiencie u pani prezidentky Zuzany Čaputovej a nasledovala prehliadka mesta. Viaceré uviedli, že najviac sa tešia, že uvidia Dunaj.

"Ani sami sme netušili, ako to môže dopadnúť, ale na tvárach detí a ich mám bolo vidieť radosť, úsmev a uvoľnenie, takže napriek vyčerpávajúcej ceste a programu to dopadlo výborne," predseda Starej jedálne Michal Karako. Deti a ich rodičia žijú v segregovanej rómskej osade. Majú tam však aj kontajnerovú školu, kde sa venuje pani učiteľka Monika Podolinská. Tá sa im okrem bežného vzdelávania snaží sprostredkovať aj rôzne výlety a teraz sa prvýkrát v živote dostali aj do Bratislavy.

"Dlhšie sme sa snažili získať na túto udalosť nejaký grant, až sa to podarilo. A tak sme začali s Monikou Podolinskou plánovať dopravu, stravu, prehliadky a postupne sa z tejto udalosti stal takýto ohromný výlet s návštevou našej pani prezidentky alebo Prírodovedného múzea. Proste sa vyskytlo hneď viacero ľudí, ktorí radi pomohli, sprostredkovali, zavolali, vybavili, aby sa tento sen mohol uskutočniť," dodáva Michal Karako.

Výlet ukončili v komunitnom centre Stará jedáleň, ktoré je predovšetkým určené na trávenie voľného času pre miestne deti a mládež. V centre na Peknej ceste si mohli po náročnom a horúcom dni oddýchnuť, zabaviť sa a miestni dobrovoľníci im pripravili občerstvenie. Potom ich čakala už len cesta späť domov na Muránsku planinu.

Snímky: Prezidentská kancelária a Janka Hrdlička
 

Zisťovanie o financiách a spotrebe domácností 2021

Obrázok ku správe: Zisťovanie o financiách a spotrebe domácností 2021
09.07.2021 - Oznamy

Zisťovanie na Slovensku je súčasťou európskeho projektu HFCS. Koordinovaný je Európskou centrálnou bankou a zúčastňujú sa na ňom všetky krajiny eurozóny. Cieľom je získať spoľahlivé údaje o súčasnej ekonomickej situácii domácností eurozóny.

Pre rok 2021 bolo do zisťovania vybraných 473 samospráv, medzi nimi aj Mestská časť Bratislava-Rača. Do zisťovania bolo náhodným výberom zaradených takmer 3 900 domácností.

Zisťovanie sa uskutoční v mesiacoch júl až október 2021.

Domácností navštívi pracovník poverený funkciou opytovateľa, ktorý je povinný preukázať sa preukazom zamestnanca ŠÚ SR a pozývacím listom podpísaným guvernérom NBS a predsedom ŠÚ SR. Domácnosť bude vopred oslovená listom, kde bude uvedený kontakt na opytovateľa, ako aj na príslušného vedúceho pre prípadné overenie.

Všetky informácie, ktoré budú v rámci zisťovania poskytnuté, budú spracované anonymne a využijú sa výhradne na štatistické a vedecké analýzy nekomerčného charakteru. Za ochranu dôverných a osobných údajov zodpovedná ŠÚ SR, ktorého zamestnanci sú viazaní mlčanlivosťou o všetkých štatistických a osobných údajoch, ktoré sa pri svojej práci dozvedia. Podrobnejšie informácie získate na stránke ŠÚ SR www.statistics.sk alebo telefonicky: 02/69250 410 Mgr. Roman Schieber.

Značenie parkovacej zóny Krasňany - stretnutie s obyvateľkami a obyvateľmi

Obrázok ku správe: Značenie parkovacej zóny Krasňany - stretnutie s obyvateľkami a obyvateľmi
08.07.2021 - Oznamy

Nové značenie prináša zmeny a dočasné obmedzenia, obyvateľky a obyvateľov Krasňan preto srdečne pozývame na verejné stretnutie za účasti primátora a ďalších zástupkýň a zástupcov mesta, na ktorom radi zodpovieme všetky otázky týkajúce sa nového značenia ako aj pripravovanej regulácie parkovania PAAS od 1.10.

Ako súčasť prípravy regulovaného parkovania – bratislavského parkovacieho asistenta PAAS - vyznačuje Bratislava - hlavné mesto SR od mája v Krasňanoch nové parkovacie miesta. Tieto parkovacie miesta budú po spustení regulovaného parkovania 1.10. slúžiť predovšetkým rezidentom Krasňan, ktorých regulované parkovanie zvýhodní.
Ďalší pozvaní: Lenka Antalová Plavúchová, Peter Netri, Peter Mošat, Peter Herceg
 
14.7. o 17:30-19:00
 v exteriéri komunitného centra Stará jedáleň
 
Tešíme sa na vás!
 
Bližšie informácie o regulovanom parkovaní nájdete na https://paas.sk/

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »