76. výročie bombardovania Rendezu

Obrázok ku správe: 76. výročie bombardovania Rendezu
29.03.2021 - Oznamy

Deň 26. 3. 1945 zostane v histórii Rendezu ako smutné výročie. Strategická poloha Železničnej zriaďovacej stanice, Depa na Rendezi sa na konci II. svetovej vojny stala dôvodom a zároveň cieľom bombardovania anglo-amerického letectva. Ustupujúce nemecké vojská presúvali zo Zriaďovacej stanice Východ po železnici vojenské transporty smerom na Rakúsko, čo sa stalo bratislavskej časti Rendez ľudsky a materiálne osudné. Pán Eduard Wenzl aj so svojim bratom Rudom, ich matkou pani Wenzlovou boli priamymi účastníkmi tohto tragického dňa, keď Rendez zasiahlo priame bombardovanie anglo – amerického letectva.
 
Pán Eduard Wenzl popisuje toto autentické svedectvo nasledovne:
 
„Pracoval som ako traťový robotník u Traťmajstrovského úseku Bratislava – Zriaďovacia stanica Rendez v mesiaci MAREC 1945, kde sme boli zapožičaní, pätnásti zamestnanci do Pobočného rušňového depa na skladanie uhlia do Figúr (zásobníkov uhlia) pre parné rušne. Každý deň nás doobeda okolo desiatej hodiny z práce vyrušila siréna oznamujúca prelet anglo-amerických lietadiel. Parné rušne z Depa a vlaky odišli do Rače (do Záresu pri BEZke).  Zamestnancov odviezla pripravená súprava osobných vozňov rovnako do Záresu, aby sa rozišli do vinohradov. Ja som sa vždy zdržiaval v našom dome. Aj 26.3. 1945 som prišiel počas poplachu domov.

Mojej mame som dohováral, prečo dnes nešla so súpravou do Rače. Odpovedala mi, že každý deň nás len strašia. Keď v rádiu hlásili, že lietadlá od Nitry smerujú na Bratislavu, odišla k susedom Svitkom do pivnice. Ja, s bratom Rudom sme zostali doma. Pozerali sme sa na lietadlá prilietavajúce od Svätého Jura, keď sme zbadali pod lietadlami čierne mračno (ako roj včiel) zakričal som na brata, aby si rýchlo ľahol na zem, lebo nás bombardujú. Padali bomby a tlak vzduchu nás hádzal z miesta na miesto, čo bol veľmi nepríjemný tlak na žalúdok a uši. Po ukončení výbuchov bômb bolo všade veľa prachu. Zistil som, že máme rozbité všetky okná a dvere vylámané zo zárubní. Vyšiel som na ulicu, kde som sa stretol s mamou. Povedal mi, že u susedov Svitkov v pivnici (asi 3 x 3 metre) to bol ohlušujúci zážitok. Mame som povedal, že idem na stanicu, lebo tam začali horieť vozne so slamou. S inými chlapmi sme začali vagóny rozvesovať a od horiacich roztláčať. Ani som nezbadal, že ľudia s ktorými sme vozne roztláčali zasa utiekli, lebo išiel ďalší roj bombardovacích lietadiel smerom od Ivánky a Bernolákova.

Utekal som aj ja do ulice k nášmu domu. Pud sebazáchovy mi ale hovoril, aby som utekal proti smeru prilietavajúcich lietadiel cez role. Keď som počul a videl prvé výbuchy bômb, ľahol som si do vyoranej brázdy a za chvíľu som utekal ďalej. Zastavil som sa v poli (dnes sú tam obchody NAY a KONRAD). Asi po hodine, keď ma opustil strach som sa vrátil domov. Tam ma privítala spúšť v podobe rozbombardovaného domu susedov SVITKOVCOV, BORŠOVÝCH, TUSCHEROVÝCH a mnoho bombových jám okolo nášho domu.

V dome už bola moja mama a brat Rudo. Povedali mi, aby som sa išiel pozrieť cez záhradku, že sú tam zabití susedia BAŤOVÍ. Pán Baťa bol vyhodený na strome, pani Baťová ležala pri drôtenom plote, vedľa nej ich vnúča a kúsok vedľa pani Rollerová. Ich malý kryt v záhradke dostal plný zásah. Potom sme s bratom a mamou pomocou dosák a latiek zatĺkli okná a dvere a odišli sme do Rače k rodine CÍCHOVEJ, kde sme našli dočasný domov. Ďalšie dni som dokonalejšie zaistil okná a dvere nášho domu. Z Rače sme sa vrátili až 5. mája 1945. Dosky na dverách boli odtrhnuté a byt čiastočne vykradnutý. V tom čase boli moji traja bratia narukovaní na vojne, Adolf bol v Taliansku, Laco s Ottom v Bratislave“.
 
Toľko vzácne svedectvo pána Eduarda Wenzla, ktoré dokumentuje historické fakty, že Rendez zaplatil nesmierne krutú daň v podobe ľudských obetí a materiálnych škôd pred koncom II. svetovej vojny.
 

Následky bombardovania Rendezu – Zriaďovacej stanice Anglo-Americkým letectvom 26.3.1945:

 
ĽUDSKÉ OBETE
 
- 10 civilistov: p. Baťová, Baťa, ich vnučka, Čamaj, Husarovič, Diviak, Križka, Karvašová, Karvaš, Rolleová
- 16 nemeckých vojakov
- niekoľko desiatok zajatcov, ktorých viezli v bombardovaných vagónoch a tí ktorí boli ukrytí v bombovej jame
- Ťažko zranení – Kucej, Feldeš, atď.
 
MATERIÁLNE ŠKODY
 
- zničených 11 domov, Staničná budova, celé Koľajisko zriaďovacej stanice, 8 vodných studní, veľký počet nákladných vozňov väčšinou s muníciou zničil požiar.
 
Deň 26. 3. 1945 zostane v histórii Rendezu ako smutné výročie, ktoré si zaslúži každoročné pripomínanie si úcty a pamiatky voči tým, ktorým nespravodlivo vyhasol život ešte plný možností prežiť ho v kruhu svojej najbližšej rodiny.
 
ČESŤ A ÚCTA ICH PAMIATKE! 
Zdroj: Eduard Wenzl a Cyril Sekerka: RENDEZ V HISTÓRII PRÍBEHOV A UDALOSTÍ
 
V súčasnej dobe je v riešení výroba pamätnej tabule na spomienku tohto dňa a jeho obetí, ktorá by mala byť nainštalovaná v areáli Železničného múzea SR.
 
Autor článku: Dominik Vrba