Ako sa stravovať bez problémov s trávením?

Obrázok ku správe: Ako sa stravovať bez problémov s trávením?
31.05.2022 - Podujatia

Stravujete sa zdravo, no prežívate problémy s trávením? Odborníčka na výživu, Zdenka Havettová, ktorá sa svojej profesii venuje už desať rokov sa s nami 26. mája v KS Žarnovická 7 podelila o svoje znalosti, ako sa zdravšie stravovať podľa ročných období. ,,Jedna úplne najdôležitejšia vec, čo sa týka sezónneho stravovania je tá, že bolo vedecky dokázané, že potraviny, ktoré sú vypestované prirodzene majú oveľa vyšší obsah vitamínov a minerálov, ako tie, ktoré sú vypestované pod umelým svetlom,” hovorí Havettová.

Najpodstatnejším faktorom dobrého trávenia je mať vo svojom jedálničku teplé, varené jedlo doplnené chutnou zeleninou či ovocím. Čo však jesť v jednotlivých obdobiach?
 
Zelená jar
Cibuľa, reďkovka, hrach. Typická jarná zelenina, ktorá obsahuje mnoho vitamínov aj minerálov. Na jar by sme do našeho jedálnička mali zakomponovať všetko zelené, čo nám začína rásť v záhradách. Slané jedlá, ako napríklad omeletu, si môžeme ochutiť šalátmi alebo klíčkami.

Osviežujúce leto
Leto je čas na osviežujúce ovocie. Využime v týchto teplých dňoch farebnosť a dostupnosť potravín, ktoré nám toto ročné obdobie ponúka. Ovocie, ako čučoriedky a maliny majú v sebe veľa antioxidantov a vitamínov, takže prirodzene chránia našu pokožku pred slnečným žiarením.

Sladká jeseň
Na jeseň dozrievajú sladké jablká a hrušky, ktoré svojím vysokým obsahom cukru slúžili naším predkom ako zdroj energie na zimu. Na jeseň by sme tiež mali skôr variť zemiakové alebo cuketové polievky, ktorých sezóna je v plnom prúde. Teplé polievky, kaše a cesnak sú dobrými zosilňovačmi imunity, ktorú na zimu isto budeme potrebovať.

Fádna zima
Sezóna koreňovej zeleniny, ktorú môžeme použiť v chutnej polievke alebo nákypoch. K hlavným jedlám by sme mali pridávať fermentované potraviny, ako kyslú kapustu. Treba si ale dať pozor, aby sme jej nezjedli príliš, inak nás môže nafúknuť. Strukoviny a prívarky sú tiež veľmi dobre stráviteľnými jedlami na zimné obdobie.
 
Ak vás sezónne stravovanie zaujalo, môžete navštíviť webovú stránku www.ideotvojezdravie.sk pre mnoho iných typov k zdravému stravovaniu alebo sa k nám nabudúce môžete pridať k ďalšej úžasnej prednáške Zdenky Havettovej.
 
Autor článku: Nikola Denisa Whalley
Fotografie:  Katarína Humeníková