Bohatý program Račianskeho kultúrneho a športového leta 2021

Obrázok ku správe: Bohatý program Račianskeho kultúrneho a športového leta 2021
05.09.2021 - Kultúra

Program Račianskeho kultúrneho a športového leta bol rozmanitý, a myslel na všetky vekové kategórie i milovníkov rôznych hudobných a umeleckých žánrov. Zapojili sa aj miestne združenia, spolky či centrá. Leto sme v krásnom prostredí Obecnej záhrady otvorili s autorkou knihy Rok Sivka Ohniváka – Toňou Revajovou a bábkoherečkou  Barbora Krajč Zamiškovou, na chvíľu ste sa stali umelcami a namaľovali ste si svoj obraz s Ateliérom Šikula. Hudobnými hosťami boli speváčka Ildikó Kali, ktorú na gitare doprevádzal Peter Luha. Podvečer pokračoval v Račianskej vinotéke na Nám. A. Hlinku jazzovými tónmi. Šikovní tanečníci z H&T Dance Company v sobotu odohrali v račianskom amfiteátri tanečné divadelné predstavenia pod holým nebom. Súčasťou otvorenia kultúrneho leta bolo aj nedeľné zábavné popoludnie pre celé rodiny v športovom areáli na Sklabinskej. Jazdu na traktore po Rendezi ktorú zabezpečil poslanecký klub Spoločný Cieľ si užili všetci. Taktiež sa zapojil DHZO Rača, a šermiarsko- divadelná spoločnosť Argyll ktorá pôsobí v Rači. Deti mohli vidieť aj ukážky výcviku psov Staré ihrisko a zajazdili si na poníkoch. V pondelok k nám opäť na nádvorie Koloničovej kúrie zavítalo obľúbené Túlavé divadlo.


Otvorenie Račianskeho kultúrneho a športového leta 2021/ Toňa Revajová a Barbora Krajč Zamišková


Otvorenie Račianskeho kultúrneho a športového leta 2021/ Maľovanie obrazov s Ateliérom Šikula

Okrem tradičných podujatí, ako boli piatkové premietania Letného kina Rača, Anna bál, promenádne koncerty, oslavy 77. výročia SNP, sme pre Račanov a návštevníkov pripravili divadelné predstavenia na nádvorí Koloničovej kúrie, rozprávkové dopoludnia pre deti, jazzové hudobné večery vo viniciach v spolupráci s Račianskym vinohradníckym spolkom a i. Letné čitárne „Za dverami knihy“ s Dadom Nagyom a detské „Haló z Obecnej záhrady“ sa presunuli z Račianskej knižnice do Obecnej záhrady. Obľúbené tanečné zábavy sme preniesli na nádvorie Obecného domu. Slávnostná premiéra filmu To ta monarchia bola podporená zaujímavými sprievodnými aktivitami a workshopmi v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov. O zdravej výžive a ako sa máme v lete stravovať nám prišla prednášať Zdenka Havettová.    
Račiansky muzeálny spolok obohatil kultúrne leto na nádvorí Koloničovej kúrie rôznymi zaujímavými prednáškami a výstavami.


Výstavy a prednášky Račianskeho muzeálneho spolku


"Haló z Obecnej záhrady...čitárne!" Marcella Molnárová


Letná čitáreň s Dadom NagyomZa dobrým vínkom a hudbou ste mohli zavítať aj do novovytvorenej Vínnej záhrady v Koloničovej kúrii OZ Terroir Rača.
Putovná výstava „ Po 2.svetovej vojne“, ktorú do Parku J.M. Hurbana prinieslo OZ Post Bellum zaujala príbehmi ľudí, ktorí sa stali hrdinami pamäti nášho národa počas druhej svetovej vojny.


Jazzové tóny v pohári vína / Vinohrad Saurisle


Putovná výstava / OZ Post Bellum


Na záver leta sme v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom obce Rača pripravili 1. ročník úspešného podujatia Partizánska vatra / návrat k tradíciám v amfiteátri v Knižkovej doline. Novinkou bol Račiansky kotlík – súťaž vo varení gulášu, ktorý sa podujali zorganizovať kolegovia z hospodárskej správy. Do súťaže sa zapojilo 14 súťažiacich. Podujatie navštívilo množstvo návštevníkov, ktorý ochutnali guláš, a podujatie pokračovalo do večera programom v rámci pripomienky udalostí SNP. Pozvanie prijal aj priamy účastník SNP, p. Ján Chudík, ktorý návštevníkom porozprával o priebehu udalostí tých dní. V programe vystúpili deti z DFS Vienok, ktoré si vystúpenie po dlhej pauze veľmi užili. S DH Račianka sme si zaspievali Partizánsku pieseň a starosta Michal Drotován spolu s hasičmi a p. Chudíkom zapálili vatru. K Rači neodmysliteľne patrí country a tak si návštevníci aj zatancovali, hrala country skupina GRAJCIAR. Opekali sa špekáčiky, a pre tých, ktorým sa nechcelo odísť, pri ohni hralo country DHZO Rača. Prišli miestne organizácie, združenia, seniori z Denných centier. Tí sa do amfiteátra doviezli vyhliadkovým autobusom z Parku J. M. Hurbana, kde kládli vence pri príležitosti 77. výročia SNP.  


Partizánska vatra / návrat k tradíciám


Oslavy 77. výročia SNP
    
Športové leto sa nieslo aj v znamení podujatia Deň pohybu s poslaneckým klubom Spoločný Cieľ a Račianskeho polmaratónu, ktorý má v Rači už svoje tradičné miesto.


Deň Pohybu s poslaneckým klubom Spoločný Cieľ 


Hurá prázdniny


X. ročník Račianskeho polmaratónu / Račianskej desiatky

Veľkou letnou rozlúčkou bol koncert Kaliho a Petra Panna, v spolupráci s poslaneckým klubom SpoločnýCieľ, ktorý sa konal začiatkom septembra v amfiteátri v Knižkovej doline. Vystúpili aj tanečníci z H&T Dance Company. Obyvatelia Rače mali na koncert zvýhodnené vstupné.  

Aj v tomto roku nás potešil veľký záujem o prenájom priestorov prírodného amfiteátra v Knižkovej doline. Počas dvoch mesiacov sa vystriedali na pódiu také kapely, ako IMT Smile, Kollárovci s Kandráčovcami, Horkýže Slíže, Miro Jaroš či Tribute Fest. Návštevníci si pod holým nebom mohli pozrieť aj premiéru muzikálu Alžbeta Báthory. Za toleranciu zvýšeného hluku v tomto čase Vám veľmi pekne ďakujeme.

Veríme, že v bohatom programe Račianskeho kultúrneho a športového leta si každý z vás našiel to svoje podujatie a prežili ste množstvo príjemných zážitkov. Ďakujeme všetkým spoluorganizátorom a partnerom podujatia. Taktiež spoločnosti Villa Vino Rača, a.s., ktorá nám venovala vínko pre účinkujúcich.
(okk)