Budúci rok vznikne JURAVA II, cyklisti sa okrem novej cyklotrasy môžu tešiť aj na iné zážitky

Obrázok ku správe: Budúci rok vznikne JURAVA II, cyklisti sa okrem novej cyklotrasy môžu tešiť aj na iné zážitky
05.10.2017 - Oznamy

Milovníkov cyklistiky, behu alebo prechádzok v prírode táto správa určite poteší. Obľúbená cyklotrasa JURAVA vybudovaná združením obcí Rača, Svätý Jur a Vajnory z roku 2014 bude mať pokračovanie. Projekt s názvom JURAVA II začne na hrádzi v mieste jej pripojenia na cestu Vajnory – Čierna voda, pričom tento úsek končí o približne 4 kilometre ďalej na moste miestnej komunikácie v Ivanke pri Dunaji. Tento projekt bol už od roku 2015 pripravovaný združením JuRaVa.  
Náklady na postavenie tohto úseku sú predpokladané v sume takmer 795.000 eur a Bratislavský samosprávny kraj v roku 2016 požiadal o jeho financovanie v rámci projektu Sacra velo. Členovia Monitorovacieho výboru Programu spolupráce Interreg V-A SK – HU 2014 – 2020 vyhodnotili projekt ako kvalitný a zmysluplný a schválil jeho prefinancovanie.

Sacra velo bude nová cyklotrasa spájajúca Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj a Maďarsko na báze cezhraničného tematického okruhu. Ten spojí cirkevnú a aktívnu turistiku spojením pútnických ciest od rieky Rába, cez Dunaj až po Moravu. Chýbajúci úsek okruhu v rámci Bratislavy je práve JURAVA II. Cyklotrasa Sacra velo na území Bratislavského samosprávneho kraja predstaví turistom vyše 166 sakrálnych pamiatok v regióne (kostoly, kaplnky, kríže, božie muky či iné zaujímavosti). Pre cyklistov bude vytvorená mapa územia nielen v tlačenej podobe, ale aj ako mobilná aplikácia. „Stavať by sme mali začať budúcu jar, keď spoznáme víťaza verejnej obchodnej súťaže,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
JURAVA II sa následne prepojí cez Ivanku pri Dunaji, popri Letisku M.R. Štefánika s vyústením až v mestskej časti Vrakuňa. „Ešte v lete 2016 sme podali spolu s BSK a okolitými obcami žiadosť o nenávratný finančný príspevok na Program cezhraničnej spolupráce s Maďarskom. Financie boli schválené a môžeme sa teda tešiť na novú cyklotrasu pri Malom Dunaji,“ uviedol starosta Vrakune Martin Kuruc. Táto plánovaná cyklotrasa, ktorá prechádza z východnej časti Vrakune cez most cez Malý Dunaj až po križovatku letisko, bude realizovaná v dĺžke 1,6 km a na východnej strane bude nadväzovať na JURAVU II smerom do Vajnor s pokračovaním do Svätého Jura a Rače. „Som rád, že sa naša JURAVA, ktorá bola spoločným projektom Svätého Jura, Rače a Vajnor, rozširuje aj do ďalších obcí a mestských častí a zabezpečí prepojenie našej Malokarpatskej cyklotrasy s Európskou Podunajskou cyklotrasou Eurovelo,“ povedal Peter Pilinský, starosta Rače.