Čaro Vianoc v Krasňanoch s Jolanou Fogašovou a Alešom Jenisom

Obrázok ku správe: Čaro Vianoc v Krasňanoch s Jolanou Fogašovou a Alešom Jenisom
15.12.2021 - Oznamy

Stalo sa už dobrou tradíciou, že advent sa v Mestskej časti Bratislava-Rača slávi koncertom klasickej hudby v očarujúcich priestoroch Katedrály sv. Šebastiána. V rámci zachovania tradície charitatívnych vianočných koncertov MČ Bratislava-Rača poteší všetkých Račanov, ale i ďalších divákov – priaznivcov kvalitného umenia, výnimočným online Vianočným koncertom. Štvrtá adventná nedeľa dňa 19. decembra bude patriť opernej dive, sólistke Slovenského národného divadla, Jolane Fogašovej, ktorá našu krajinu preslávila v prestížnych zahraničných, svetových operných domoch ako sú milánska La Scala, Teatro San Carlo v Neapole a tlieskali jej aj diváci v Pekingu a mnohých ďalších metropolách. Jej speváckym partnerom na pódiu bude renomovaný barytón, známy operný spevák Aleš Jenis, ktorého poznajú operní priaznivci Holandskej národnej opery či jednej z najvýznamnejších operných scén - Glyndebourne Opera House. V Janáčkovej opere Z mŕtveho domu sa predstavil v New Yorku, v milánskej La Scale či v Paríži.

Obaja sólisti odprezentujú na online koncerte výber árií, v ktorých vynikne ich bravúra a výrazové schopnosti, pričom poslucháči si budú môcť vychutnať duetá i sólistické výkony. Jolanu Fogašovú si budú môcť vypočuť napríklad aj v známej, dojímavej árii Ebben? Ne andrò lontana z opery La Wally skladateľa Alfreda Catalaniho. Operným glanznumerom Aleša Jenisa bude ária  - motlidba Nabucca Dio di Giuda, ktorú napísal jeden z najlepších dramatikov, Giuseppe Verdi.
 
Okrem operného repertoáru zaznejú aj duchovné piesne a koledy, ktoré neodmysliteľne patria k atmosfére vianočných sviatkov. História kresťanských vianočných kolied, teda piesní spojených s vianočnými témami, sa začala písať už v 13. storočí. Od tých čias prinášajú ľuďom potešenie, zábavu, ale i rozjímanie a silné emócie, ktoré sa dokážu k publiku preniesť aj prostredníctvom online záznamu. Zaznejú slovenské koledy Daj Boh šťastia, Búvaj dieťa krásne v podaní Jolany Fogašovej, ale aj  legendárna White Christmas či Nesiem vám noviny od Aleša Jenisa.

Sólistov bude sprevádzať na klavíri vynikajúca klavíristka Jana Nagy-Juhász a na organe renomovaný koncertný interpret Marek Vrábel

K slovu sa dostanú aj nastupujúce talenty - študentky VŠMU Barbara ČechováDominika Mičíková vystúpia s náročným duetom Ave Maria Mikuláša Schneidera Trnavského a najmenších, zato nepochybne talentom často najväčších, budú reprezentovať žiaci zo Základnej umeleckej školy na Vrbenského ulici, Matej Balogh, Zara Bianka Bubnič, Anna Rejková, Martin Rybár, s klavírnym doprovodom  pedagogičky Melindy Dvořákovej.


Tento výnimočný hudobný darček si môžete pozrieť z pohodlia Vašich domovov v nedeľu 19.12. v čase o 17.00 prostredníctvom FB MČ RAČA  a Youtube MČ RAČA a na sociálnych sieťach portálu Moja Kultúra.

VSTUPNÉ JE DOBROVOĽNÉ.
Výťažok z koncertu pôjde na pomoc domácnostiam s príjmom menším ako je minimálna mzda. V čase Vianoc akosi bolestnejšie dolieha na týchto ľudí ich príbeh boja s chudobou. Spomeňme si na nich pred Vianocami. Príspevky posielajte, prosím, na účet MÚ Rača.
https://www.raca.sk/online-platba/
IBAN: SK75 0200 0000 0000 0042 1032, VS: 19120201. Vaša malá podpora môže pre niekoho znamenať tak veľa. Ďakujeme.
 
Všetkým, ktorí túžia stráviť príjemné sviatočné chvíle, ponúka MČ Bratislava-Rača koncert plný nádherných vianočných piesní, operných árií ako aj slovenských a svetových kolied. Nenechajte si ho ujsť.

V programe zaznejú skladby:

A. Vivaldi: Sonáta h mol, RV 79 č. 11, (1 a 3. časť) (M. Balogh – husle, A. Rejková – husle, M. Dvořáková – klavír)
M. T. von Paradis: Siciliana (A. Rejková – husle, M. Dvořáková – klavír)
Americká koleda: Vianočná hviezda (Zara B. Bubnič – spev, M. Rybár – zobcová flauta, M. Balogh – husle, A. Rejková – husle, M. Dvořáková – klavír, (arr. M. Kachlová))
M. Schneider Trnavský – Ave Maria (B. Čechová, D. Mičíková, J. Nagy Juhász – klavír)
W. A. Mozart: Maria Wiegenlied (Jolana Fogašová, J. Nagy Juhász – klavír)
Koleda: White Christmas (Aleš Jenis, J. Nagy Juhász – klavír)
C. Franck: Panis Angelicus (Jolana Fogašová, Aleš Jenis, M. Vrábel – organ)
J. Francis Wade: Adeste Fideles (Jolana Fogašová, Aleš Jenis, M. Vrábel – organ)
G. Verdi: ária z opery Nabucco  „Dio di Giuda“ (Aleš Jenis, J. Nagy Juhász – klavír)
A. Catalani: ária z opery La Wally  „Ebben? Ne andro lontana“ (Jolana Fogašová, J. Nagy Juhász – klavír)
Vianočné koledy (Jolana Fogašová, Aleš Jenis, M. Vrábel – organ)
Dobrá novina (Aleš Jenis)
Búvaj dieťa krásne (Jolana Fogašová)
Nesiem vám noviny (Aleš Jenis)
Daj Boh šťastia (Jolana Fogašová)
Tichá noc (Jolana Fogašová, Aleš Jenis)       

Zdroj foto: Marek Bubnič