Celkom malé divadlo - Ako uvariť žabu

Obrázok ku správe: Celkom malé divadlo - Ako uvariť žabu
23.11.2022 - Kultúra

Mestská časť Bratislava-Rača vás pozýva 12. decembra o 19:00 h do Nemeckého kultúrneho domu na ironickú komediálnu drámu Ako uvariť žabu, ktorú si pre Vás pripravilo Celkom malé divadlo.

O hľadaní pravdy na dne hrnca
 
Syndrom varenej žaby predstavuje v psychológii termín, definujúci neschopnosť alebo neochotu človeka adekvátne reagovať na hrozby z okolia, ktoré nevznikajú náhle, ale objavujú sa pomaly a postupne narastajú do takej miery, že ľudskú bytosť úplne pohltia. Presne ako v starej bájke o žabe, ktorú keď hodíte do hrnca s vriacou vodou, tak z neho okamžite vyskočí, ale ak budete vodu v hrnci zohrievať postupne, žaba bude sedieť na dne dovtedy, kým bude neskoro a nakoniec sa uvarí. Problém, prenesený do sféry medziľudských vzťahov, spočíva hlavne v tom, že si len málokto včas uvedomuje, že sa nachádza v úlohe pomaly varenej žaby a že s ním niekto neustále manipuluje smerom, ktorým ísť nechcel. A o tom je aj príbeh hlavnej hrdinky našej inscenácie Dany. Príbeh, ktorý sa môže dennodenne odohrávať v ktoromkoľvek meste a za dverami ktoréhokoľvek bytu. Príbeh posledného súdu, ktorý raz možno čaká na každého z nás a vlastne ani netušíme, kedy tá chvíľa nastane. Formu ironickej komédie sme zvolili úplne zámerne, hoci osud Dany v konečnom dôsledku vyznieva skôr tragicky. Ale práve v tomto kontraste hľadáme zmysluplnú cestu ako jej dramatický osud priblížiť divákovi tak, aby sa v ňom dokázal nájsť. Veď o čom inom je divadlo, ak nie práve o hľadaní pravdy a o príležitosti nazrieť do vlastného vnútra? Nesnažíme sa súdiť a ani obhajovať konanie našej postavy. Odhaľujeme jej osobnú drámu v čo najrýdzejšej podobe, aby sa mohla aspoň na chvíľu dotknúť samej podstaty človeka. No a ak sa divákovi podarí s našim príbehom aspoň na chvíľu stotožniť, dávalo naše hľadanie zmysel.
 
Nemecký kultúrny dom, Barónka 3
12.12.2022 o 19:00 h
Vstupné 4€
Vstupenky si môžete v predpredaji zakúpiť v Nemeckom kultúrnom dome alebo zarezervovať na telefónnom čísle:  02/49 11 24 72

Predaj vstupeniek aj priamo na mieste v deň konania predstavenia hodinu pred predstavením.

Tešíme sa na Vás!