Divadlo na nádvorí: "Hamlet, alebo nález lebky"

Obrázok ku správe: Divadlo na nádvorí: "Hamlet, alebo nález lebky"
17.07.2020 - Kultúra

Mestská časť Bratislava-Rača v rámci Kultúrneho a športového leta pripravila v spolupráci s Račianskym muzeálnym spolkom projekt na oživenie Koloničovej kúrie Divadlo na nádvorí. V pondelkový letný podvečer ožilo nádvorie Koloničovej kúrie netradičným ruchom, v úvode výstavou a stretnutím s tými, ktorí sa zapísali do kroniky ochotníckej slávy v Rači  a následne komediálnym predstavením Hamlet, alebo nález lebky. Najslávnejšiu verziu Shakespearovej drámy odohralo Túlavé divadlo naozaj originálne, s obrovskou dávkou humoru a množstvom improvizácií. Kto čakal tragédiu, možno ostal prekvapený a nevyronil ani slzu smútku, ale brilantné tempo a atmosféra pripútala všetkých k stoličkám. Diváci sa zabavili na vtipných situáciách, veršoch a prekvapivých zvratoch. Autor hry a režisér Jakub Nvota sa predstavil aj v roli herca, taktiež skvelé herecké výkony podali Lucia Hurajová, Štefan Richtárech a Pavol Buocik. Herci pri hre využili nielen voľný priestor nádvoria kúrie ale aj schody vedúce do záhrady na pomyslenú terasku nad nádvorím. Na divadelné predstavenie si našlo cestu cez stovku divákov, ktorí po skončení predstavenia odchádzali domou spokojní a rozosmiati. Počasie a prostredie pre odohranie hry bolo výborné ako obecenstvo, tak aj herci si večer užili. Predstavenie podporil aj starosta MČ Mgr. Michal Drotován, ktorý prišiel aj s rodinou, malá dcérka ešte celé predstavenie spokojne prespala. Po skončení predstavenia herci prijali pozvanie od našich vinárov do vinotéky na Námestí Andreja Hlinku, tak mohli okoštovať aj račianske vínko  a podebatovať s návštevníkmi. Nádych histórie, atmosféra na námestí a nádvorí v rámci oživenia Koloničovej kúrie ukázala, že Rača má čo ponúknuť nielen obyvateľom ale aj návštevníkom z iných mestských častí či zahraničia.  

Členom Račianskeho muzeálneho spolku sa podarilo to, v čo veľmi dúfali. Aby kúria, nádvorie i záhrada neostali iba tichým, čakajúcim miestom, hľadajú spolu s nadšencami z radov miestnych obyvateľov možnosti, ako toto historicky cenné miesto oživovať a kultúrne využívať. Sprostredkovali stretnutie milovníkov a tvorcov ochotníckeho divadla v Rači. Na úvod celého podujatia využili priestor na výstavu fotografií a spomienok na račianske ochotnícke divadlo ktorú s veľkou láskou a odhodlaním pripravili členky spolku p. Mária Hatalová a Dobruška Luknárová, zároveň návštevníkov privítali krásnym hovoreným slovom. Fotografie zo stretnutia ochotníkov vypovedajú o veľmi príjemnej a aktívnej atmosfére. Dlhý zoznam uskutočnených divadelných aj operetných predstavení ožil v spomienkach účastníkov stretnutia p. Vojtecha Pulca, Igora a Márie Jakabovičových, Silvie Pačutovej, manželov Márie a Michala Krištofičových, i dcéry manželov Bielekových – Márie Beladičovej a iných. So smiechom i trochou nostalgie si zaspomínali na tie krásne mladé časy. Vystavené fotografie z predstavení dokazovali, že „ochotník“ nie je o nič menej ako profesionálny herec.

 „Veľmi potešilo, že sme získali ďalšie fotografie a spomienky z tých dávnych čias ochotníckej slávy v Rači...“ zhodnotila úspešný podvečer predsedníčka spolku PhDr. Jana Maniková.

Pozývame Vás na druhé predstavenie Túlavého divadla: „Rómeo, Júlia a vírus“, dňa 10.8.2020 o 19.00 h Divadlo na nádvorí - Koloničova kúria (Nám. A. Hlinku). V úvode si môžete pozrieť ďalšiu výstavu Račianskeho muzeálneho spolku – Račanské rody od 18.00 h.
Vstup voľný. 
Autori článku
Dana Ölvecká
Račiansky muzeálny spolok

 
Foto: zdroj Račiansky muzeálny spolok