Fragmenty Zeme – predajná výstava Petry Vagaskej už dnes v Červenej lisovni NKD

Obrázok ku správe: Fragmenty Zeme – predajná výstava Petry Vagaskej už dnes v Červenej lisovni NKD
14.02.2020 - Podujatia

Petra sa snaží svojou tvorbou ukázať, že namaľovať obraz sa dá aj inak ako len štetcom. Inšpiráciou pre ňu je okolitý svet, príroda, či vesmír, preto aj jej abstraktné obrazy nesú názvy ako Jeseň na hladine, Polárna žiara, Podmorský svet, Galaxia či Dážď. Petra začala maľovať približne dva roky dozadu, kedy sa so svojou rodinou presťahovali z Petržalky do Rače. Jej manžel, umelecký šperkár, ktorý jej pri tvorbe obrazov radí a pomáha je pôvodom z Rače. Po presťahovaní sa mali v byte prázdne steny, a preto sa Petra, pre účely rozhodla, že skúsi nejaký obraz na zútulnenie priestoru namaľovať sama.

Obraz Petry Vagaskej

Séria štyroch obrazov vytvorených naraz, obrazce sú prepojené

Na techniku tvorby narazila na internete. Ide o miešanie akrylových farieb so špeciálnym silikónovým olejom a vodou. Občas Petra pridáva do farby aj hobby lepidlo na zvýšenie elasticity zmesi. Následne sa táto zmes vyleje na plátno a jej zohrievaním  sa vytvoria oká, ktoré pripomínajú bunky. Farebná zmes má konzistenciu približne ako zohriaty med. Trvalo veľmi dlho, kým umelkyňa vycibrila recept a našla tie správne pomery jednotlivých zložiek, aby dosiahla želaný efekt.

Obraz Petry Vagaskej
Obraz vytverený technikou vlievania farby do bieleho podkladu. Petre sa vďaka tomu podaril vyrobiť efekt, kedy sa farba akoby vlievala do bielej.
 
V poslednej dobe začala Petra vyrbať aj hodiny. Zo starých vynilových platní vyrába ciferník a následne naň pripevňuje hodinový strojček s ručičkami. Aj tie sa dajú zakúpiť počas výstavy, ktorá sa koná 14. - 15. 2. počas podujatia Valentín s vinármi. Všetci ste srdečne pozvaní!