Hodový budíček prekvapil Račanov

Obrázok ku správe: Hodový budíček prekvapil Račanov
04.05.2020 - Kultúra

3. 5. 2020: Milan Perný a Hergottovci v sprievode starostu Michala Drotována, v nedeľu, v uliciach Rače budili Račanov tradičným hodovým budíčkom. Račianske hody museli, žiaľ, tento rok ustúpiť pandémii koronavírusu. Preventívne opatrenia stále trvajú a preto sú na Slovensku až do odvolania zakázané všetky kultúrno-spoločenské podujatia. Toto neminulo ani tradičné Račianske hody, ktoré sa slávia už od nepamäti.

Táto kultúrno-spoločenská akcia oslavuje patrónov farského kostola, v Rači ide o sv. Filipa a Jakuba. Hody sa slávia v nedeľu po sviatku sv. apoštolov Filipa a Jakuba. Podľa nového liturgického kalendára sviatok týchto apoštolov pripadá na 3. mája.

Termín hodov aj teraz určuje farár z Farského kostola, čiže Hody sa slávia vždy pri príležitosti tohto sviatku, (pripadá vždy na prvú nedeľu po 3.5.) v nedeľu býva omša na ktorú ide starosta spolu s dychovkou ktorá vyhráva v rámci starostovského budíčka. Dychovka vyhráva aj pred omšou.
 

IMG_1055-min

Počas hodov sa už tradične v nedeľu ráno koná Hodový budíček. A keďže sme tento rok hody nemohli mať, rozhodli sme sa, že prekvapíme Račanov aspoň tým budíčkom.

V nedeľu o 9:30 sme ho odštartovali pri soche sv. Floriána, patróna hasičov, ktorej symbolicky DHZ Bratislava-Rača vzdali úctu. 4. mája sa totiž oslavuje sviatok sv. Floriána a zároveň aj Medzinárodný deň hasičov.
 
IMG_1037-min

Následne Milan Perný a Hergottovci v sprievode spolu so starostom Michalom Drotovánom pokračovali vyhrávajúc po uliciach Pri Vinohradoch, Rustaveliho, Plickova, hore Barónkou až sa zastavili pri kostole sv. Filipa a Jakuba, kde muzikanti dostali oldomáš.
IMG_1086-min

Ďakujeme Milanovi Pernému a Hergottovcom za dobrú náladu a hudbu. Veríme, že budúcoročný hodový budíček už bude súčasťou tradičných hodov bez pandémie.