Ideová súťaž architektonických návrhov NKD pozná svojho víťaza

Obrázok ku správe: Ideová súťaž architektonických návrhov NKD pozná svojho víťaza
07.12.2017 - Oznamy

V utorok 5. decembra sa uskutočnilo hodnotiace zasadnutie odbornej poroty, na ktorom bol vybratý víťazný návrh anonymnej ideovej súťaže architektonického riešenia Nemeckého kultúrneho domu. Odborná porota v zložení - Doc. Ing. arch. Milan Andráš, vicestarosta Rače Rasťo Žitný, Ing. arch. Miroslav Minca a Ing. arch. Pavol Pokorný a predseda poroty Mgr. arch. Miloš Juráni, - vyberala v rámci anonymnej súťaže spomedzi siedmich návrhov. Po odbornej analýze a diskusii porotcovia nezávisle na sebe pridelili každému návrhu body od 1 do 3. Na víťaznom návrhu číslo 2 sa porota zhodla jednomyseľne.

Porota sa pre ďalšie rozvíjanie génia loci budovy NKD a oživenie vinárskej tradície, ktorá je v Rači zakorenená, rozhodla udeliť prvú cenu návrhu č.2, ktorý spĺňa funkčné súvislosti a s minimálnymi zmenami rozvíja myšlienku vinárstva a vhodne sprístupňuje atraktívne pivničné priestory novým vstupom do fasády budovy z námestia,“ povedal na margo víťazného návrhu predseda poroty Miloš Juráni a doplnil: „Všetky funkcie sú samostatné a prístupné priamo z námestia, vďaka presunutiu garáži do podzemia ostáva námestie voľné pre ďalšie voľnočasové aktivity.

„Víťazný projekt z dielne architekta Ing. arch. Radovana Krajňaka s navrhovaným využitím a rozsahom služieb v objekte NKD napĺňa celé spektrum - od kultúrno- spoločenských, cez reštauračné, až po poskytnutie ubytovacích kapacít penziónového typu,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský. „Som rád, že máme v rukách takýto ideový návrh riešenia doteraz aj nevyužívaných priestorov v NKD a hlavne že ho vybrali fundovaní odborníci. Mne sa páči, že navrhnutá zostava funkcií NKD okrem moderného rázu zachováva tradíciu a doterajšie využitie NKD. Bonusom je majestátna socha Márie Terézie v priestore pred NKD ako symbol jedinečného majstrovstva račianskych vinárov a ich vysokého ocenenia v období panovania cisárovnej,“ doplnil račiansky starosta.  


Víťazný návrh a jeho jednotlivé časti:

nkd 6


REŠTAURÁCIA a KAVIAREŇ
Vo víťaznom ideovom riešení architekt reštauráciu so zázemím, ktorá spolu s atraktívnosťou námestia a kultúrno - spoločenských podujatí v budove zvýši celkovú návštevnosť tejto lokality. Reštaurácia by zabezpečovala catering pre podujatia a raňajky pre penzión. Návrh uvažuje s možnosťou vytvorenia letnej terasy pred reštauráciou s výhľadom na námestie.

PIVNICE NKD
Pivnice vzhľadom na svoju dispozičnú veľkosť, sú vhodným priestorom hlavne na uskutočňovanie kultúrno-spoločenských aktivít a eventov. Dispozičné zmeny navrhujú komfortný prístup do suterénu formou nového schodiska a nového vstupu priamo z námestia. Nové sociálne zázemie je umiestnené na prízemí a spĺňa kapacitné nároky.  

nkd 5

ČERVENÁ LISOVŇA
V tomto priestore, ktorý sa už v súčasnosti využíva na obľúbené ochutnávky a vinárske akcie, by v rámci dispozičných zmien vyžadovali iba nové sociálne zázemie (šatne, WC) ktoré by bolo spoločné s pivnicami NKD.

GALÉRIA NKD
Podkrovie nad Červenou lisovňou má podľa návrhu slúžiť ako galéria. V tejto časti je možné zriadiť aj pár kancelárii pre organizátorov kultúrnych podujatí v objekte.

PENZIÓN NKD
Penzión je vo víťaznom návrhu umiestnený nad reštauráciou na 2. a 3. poschodí. Recepcia sa nachádza na 2. poschodí, kde sa dá dostať existujúcim schodiskom a samostatným vstupom z námestia.

NÁMESTIE pred NKD
Podľa víťazného návrhu je námestie možné aj naďalej využívať aj bez zmien na parkovanie áut. Ideálny, avšak finančne náročný variant je umiestniť parkovanie áut do podzemnej garáže a uvoľniť námestie pre oddychové aktivity. Pre príchod na významné spoločenské akcie a pre taxíky by bol na námestí vyčlenený rondel, ako miesto pre nastúpenie a vystúpenie návštevníkov z áut. Ostatné časti námestia sú pojednané pre oddychové aktivity, pričom plocha námestia zostáva otvorená pre zhromažďovanie ľudí, ale aj ďalšie aktivity a možnosti dočasného využitia pre stánky a iné atrakcie.

nkd 2

MÁRIA TERÉZIA
História Rače je neoddeliteľne spojená s Máriou Teréziou, ktorá račianske víno stanovila vínom cisárskeho stola, a Račania boli počas jej vládnutia považovaní za najlepších vinárov. Túto skutočnosť je potrebné podľa autora víťazného návrhu komunikovať, pričom verejný priestor pred NKD je na to ideálne miesto. Umiestnenie sochy Márie Terézie dodá výnimočnosť hlavne samotnej budove NKD, celému okoliu a určite bude mať aj význam z hľadiska cestovného ruchu.

Víťazný návrh ako aj ostatné návrhy si môžete pozrieť TU

Všetky návrhy si môžete pozrieť v priestoroch Nemeckého kultúrneho domu aj počas vianočných trhov už tento víkend 8. – 10 decembra 2017.