III. Špacírka po račanských pivnicách

Obrázok ku správe: III. Špacírka po račanských pivnicách
28.03.2019 - Podujatia

Termín a miesto podujatia: 5.a 6. apríla 2019, Bratislava Rača 14:00 - 21:00 hod. Vážení priatelia dobrého vína,
 
dovoľte, aby som Vám v mene Račianskeho vinohradíckeho spolku a OZ Terroir Rača predstavil projekt 3. Špacírka po račanských pivnicách 2019.

Chceli by sme po úspešných akciách priateľom dobrého vína priblížiť atmosféru starých, a aj tých neskôr vybudovaných, pivníc a pozvať ich do priestorov, kde sa vínko dorába, uskladňuje a hlavne ochutnáva. Do spomenutých priestorov sa za normálnych okolností len tak ľahko nedostanú.

Systém akcie sa mení na takzvaný kupónový. Každý účastník, ktorý bude držiteľom vínneho pasu (kapsička s farebným odlíšením, vstupenka, pohár s mierkou a náramok na každý deň farebne odlíšený), bude mať možnosť navštíviť pivnice miestnych vinárov a ochutnať vína výlučne z hrozna, ktoré bolo dopestované na račianskych svahoch. Vo vnútri pasu bude mať štartovací balíček kupónov v hodnote 40 kusov po 0,25 €. Za tieto kupóny si bude môcť zaplatiť jednotlivé vzorky vína vo vopred označených pivniciach na mape pasu. V prípade, že sa mu tieto kupóny minú, u každého vinára bude možnosť si zásobu kupónov doplniť a pokračovať v ochutnávaní vín a kochať sa krásami jednotlivých pivníc.

Do tretieho ročníka tejto nielen v Rači obľúbenej akcie sa nám podarilo zaradiť 19 miestnych pivníc, v ktorých bude ponúkať víno 24 vybraných vinárov. Trasa po pivniciach je v rozsahu cca 3,5 km. Neveľká vzdialenosť umožňuje aj neturistom ochutnávať vína výlučne z račianskeho terroiru. Všetky vína ponúkané v tento deň sú vyrobené z hrozna, ktoré bolo dopestované na jedinečnom podloží račianskych vinohradov.

Ide nám o zachovanie vinohradníckych tradícií, ktoré sú s Račou neoddeliteľne spojené a zároveň pozvať milovníkov vína aj z iných bratislavských mestských častí a v neposlednom rade aj domácich a zahraničných návštevníkov.

Okrem potulky po jednotlivých pivniciach budú mať účastníci akcie možnosť navštíviť znamenité miestne reštaurácie, ktoré podporili túto akciu a pripravia tie najlepšie jedlá svojich šéfkuchárov. Do projektu sa zapojili tieto miestne reštaurácie:

  • Reštaurácia Sedmička
  • Reštaurácia Jennyv
  • Reštaurácia Račiansky dvor
  • Hotel a Reštaurácia BIVIO  ( Pivnica č.12)
  • Záhradná reštaurácia Šinweg (občerstvenie Obecná pivnica + after párty Červená lisovňa)
  • LOZANO Pizzeria & Pub
Pre fyzicky zdatnejších je vhodná aj prechádzka po miestnych vinohradoch, ktoré sú vzdialené od trasy len niekoľko desiatok metrov. Zísť mimo hlavnú trasu a pozrieť sa do račianskych vinohradov sa určite oplatí!
 
Svoje pivnice otvoria títo račianski vinári:
Karol Švec, Jozef Štibrány, Dušan Žitný, Augustín Zacharda, Martin Wengh, Eduard Brychta, Peter Stovíček, Peter Litomerický, Michal Kompauer, Ľuboš Žitný, Pavol Chvostek, Karol Križanovič, Rudolf Rakyta, Lukáš Hulanský, František Krajčírovič a Miloš Máťuš.
 
K akcii sa pripájajú aj ostatní vinári, ktorí budú hosťovať v priestoroch, ktoré tiež nemajú ďaleko od vinohradníckej histórie Rače - Michal Kollár (Račianska vinotéka), Ľubica Lednárová, Benedikt Žitný, Ivan Holík a Juraj Vladár (Obecná pivnica). Po prvýkrát bude sprístupnená pivnica pod hotelom BIVIO v priestoroch bývalej evanjelickej školy na Alstrovej ulici. Hosťovať tam so svojimi vínami bude Robert Witkovský.

Rozhodli sme sa usporiadať aj sprievodné akcie podujatia a to prehliadku Račianskej izby, kde sa návštevníci môžu zoznámiť s bohatou históriou Rače. V sobotu večer v čase 20:00 - 24:00 hod. bude v Červenej lisovni pri NKD záverečná veselica s hudobnou produkciou, platenou ochutnávkou račianskych vín a gastronómie (záhradná reštaurácia Šínweg). Záverečná veselica bude prístupná aj pre otvorenú spoločnosť, tzn. že nielen držitelia pasov budú môcť pokračovať v spoznávaní kvality račianskeho vína, ale aj milovníci vína, ktorí si nestihli zabezpečiť vstupenky na Špacírku po račanských pivnicách. Súčasťou After párty bude aj bohatá tombola.

Vážení priatelia, neváhajte a pošlite prosím túto správu aj svojim priateľom do iných kútov Slovenska a pozvite ich na jedinečnú akciu s nezabudnuteľnou atmosférou, kde sa bude ochutnávať iba miestne víno vyrobené z račianskeho hrozna.
 
S pozdravom Ivan Vrana
 
 
VSTUPENKA
V cene vstupenky 20,- € je degustačný pohár s ryskou 0,02 l, sprievodca degustátora s mapou, náramok určený na konkrétny deň, pero, štartovací balíček, pozostávajúci z 40 žetónov, každý v hodnote 0,25 € (spolu v sume 10,- €).
Vyzdvihnutie vstupenky z predpredaja, je v Račianskej vinotéke od 25. marca streda – nedeľa od 17.00 do 20.00. Upozorňujeme, že počet vstupeniek je limitovaný - piatok 500 vstupeniek a na sobotu rovnaký počet 500 vstupeniek.