Jednoduché úpravy odpili väčšinu megakaluže za škôlkou

Obrázok ku správe: Jednoduché úpravy odpili väčšinu megakaluže za škôlkou
23.09.2021 - Oznamy

Rodičia s deťmi sa cestou do MŠ Hubenného v Krasňanoch neraz museli prebrodiť cez mláku, ktorá pokrývala celý chodník. Bratislava je už dnes zasiahnutá zmenou klímy, ktorá so sebou prináša dlhšie obdobia sucha, ktoré sú od seba oddelené jednorazovými intenzívnymi zrážkami. Preto je dôležité vodu zachytávať v prostredí a prostredníctvom nej verejné priestory aspoň trošku ochladiť a pomôcť zeleni prekonať sucho.

Pri hľadaní miesta pre pilotnú dažďovú záhradu zamestnancom MČ Rača prišiel vhod podnet na portáli Odkazprestarostu.sk s názvom "Sídlisková megakaluž", v ktorom miestny obyvateľ požadoval riešenie rozsiahlej mláky vznikajúcej pri intenzívnych dažďoch pričom presahuje celý chodník.
"Počkali sme si preto na intenzívny dážď, aby sme identifikovali možnosti ako lepšie pracovať s vodou na danom mieste. Upravili sme vsakovací rošt, ktorý sme zároveň vyčistili, a vytvorili záhon so schopnosťou absorbovať vodu stojacu na chodníku," uviedol Matúš Čupka, vedúci oddelenia životného prostredia a dopravy Mestskej časti Bratislav - Rača.

Na snímkach vidíte ranný stav po noci s úhrnnými zrážkami cca 40 mm a aj pôvodný stav po podobnom lejaku.

Občania môžu nahlasovať podnety na riešenie vo svojom okolí prostredníctvom aplikácie https://mapy.raca.sk/ alebo cez portál https://www.odkazprestarostu.sk/ .