Kalendár kultúrnych podujatí

Prehľad kultúrnych podujatí organizovaných MČ Bratislava-Rača. Predpredaj vstupeniek na podujatia prebieha v úradných hodinách na Miestnom úrade Bratislava-Rača, Kubačova 21 v kancelárii prvého kontaktu. Ak máte záujem o rezerváciu vstupeniek, pokojne nás kontaktujte na kultura@raca.sk

PROGRAM RAČIANSKEHO KULTÚRNEHO A ŠPORTOVÉHO LETA 2020


01
JÚL

Raňajky trochu inak

Čas: 18:00
Miesto: KS Žarnovická

Prednáška o zdravej výžive so Zdenkou Havettovou. Najúčinnejším spôsobom, ako sa udržiavať v zdravej kondícii je príprava jedla z kvalitných a dostupných potravín.


03
JÚL

Letné kino Rača: Cez prsty

Čas: 21:15
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Príbeh novej komédie Petra Kolečka CEZ PRSTY sa odohráva na beachvolejbalových ihriskách, ale nielen na nich. Linda a Pavla sú parťáčky, ktoré obetujú beachvolejbalu všetko. Teda, skoro všetko. Mladšej Pavle tak trochu začínajú tikať biologické hodiny a s priateľom Hynkom chce čo najskôr otehotnieť. To staršia, slobodná a bezdetná Linda nechápe. Zvlášť, keď sa im podarilo kvalifikovať na Majstrovstvá Európy. Všetko ale aj tak nakoniec zamotá svojrázny správca ihriska so zaujímavou minulosťou Jíra. 


06
JÚL

Stratené knihy

Čas: 6. - 10. 7.
Miesto: Rača

Počas tohto týždňa budú na verejných miestach v Rači (Billa, pošta, lekáreň, zastávky MHD...) umiestnené knihy s nálepkou "SOS Stratila som sa". Každý, kto takto označenú knihu vráti do knižnice, bude odmenený.


08
JÚL

Povedačky z gazdovského dvora - Pštros Emanuel

Čas: 10:30
Miesto: Obecná záhrada, Alstrova 249

Zážitkové čítanie Gazdovských príbehov s Janou Moravskou. Rozprávanie príbehu prepletené hrami, tvorením a hravým učením. V prípade nepriaznivého počasia bude čítanie presunuté do KS Žarnovická. Vhodné pre deti od 3 – 6 rokov.


10
JÚL

Letné kino Rača: Vlastníci

Čas: 21:15
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Mnohí majitelia bytov to poznajú z vlastnej skúsenosti. Hrdinami filmu Vlastníci sú totiž práve majitelia. Majitelia bytov v staršom činžovom dome, ktorí sedia na domovej schôdzi a pokúšajú sa o nemožné. Vyriešiť vo vzájomnej zhode problémy týkajúce sa správy ich domu... Sú medzi nimi rojkovia jednajúci v prospech celku, vypočítaví prospechári či rafinovaní manipulátori, ale aj ľudia stratení v pocitoch vlastnej bezvýznamnosti. A títo všetci sa musia nakoniec dohodnúť. 


11
JÚL

Čítanie z kníh Jobusových

Čas: 17:00
Miesto: Stará jedáleň

Príde k nám Braňo! Tentokrát už naozaj. Počuli ste už o Ústave na rozvoj a nahrávanie snov? Nikto o ňom nevie viac ako Braňo Jobus. Autor detských kníh s jedinečným rukopisom, spevák a hudobník v jednej osobe má všetky predpoklady na to, aby ste s ním zažili neopakovateľné stretnutie. Vhodné pre deti od 6 do 106 rokov. Určite príďte!


12
JÚL

Jazzové tóny v pohári vína

Čas: 18:00
Miesto: vinohrad Cidle II

Na gitare hrá Vladimír Jimmy Nikulin, na saxofóne: Martin Chrenko.

Spojenie hudby a vína členov Račianskeho vinohradníckeho spolku v prirodzenom prostredí račianskych vinohradov sľubuje návštevníkom príjemný zážitok. Zapadajúce slnko pridáva na čare, nehovoriac o príjemnej spoločnosti vinárov, ktorí vám ponúknu to najlepšie, čo sa v ich vínnej ponuke nachádza.

Adams family - malé vinárstvo rodinného typu. Obrába vlastné a prenajaté vinohrady, ktoré sú súčasťou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti v Rači. Vína vyrába tradičným remeselným spôsobom, dorába prírodné autentické vína. Nepoužíva herbicídy na ničenie buriny, ale poctivo okopáva a kosí a hnojí len konským hnojom a slepačím trusom od domácich sliepok.


12
JÚL

Milan Perný a Hergottovci

Čas: 17:00 - 19:00
Miesto:  Park J. M. Hurbana

Hergottovcov môžete vídať pravidelne na televíznych obrazovkách TV Senzi, či Šláger a to predovšetkým v ich vlastnej show HUDBA HRAJ! Skupinu tvoria: multiinštrumentalista Ferko Hergott, jeho syn Janko s manželkou Miškou a dopĺňa ich harmonikár Milan Perný. V Rači vám zahrajú výber tých najznámejších ľudoviek vo veselom tanečnom prevedení.


13
JÚL

Hamlet, alebo nález lebky

Čas: 19:00
Miesto:  Koloničova kúria

Pokračujeme divadelnými pondelkami v lete na nádvorí kultúrnej pamiatky - Koloničovej kúrie netradične, a to pouličným predstavením Hamlet, alebo nález lebky, ktoré získalo cenu za réžiu a ocenenie za inscenáciu na medzinárodnom festivale. Zakladateľmi Túlavého divadla sú Jakub Nvota a Kamil Žiška a v divadle môžete vidieť aj mnohé iné známe tváre.

Zakladajúce osobnosti divadla - Jakub Nvota a Kamil Žiška - dodnes vytvárajú autorské duo a vo vzájomnej spolupráci okrem iných aj série pouličných predstavení, ktoré výrazne prispievajú k rozvoju tohto žánru na Slovensku. Pozvanie pozrieť si predstavenia pod holým nebom, v netradičnom prostredí s nádychom histórie prijali aj bývalí račianski divadelní ochotníci, ktorí si ešte pamätajú aj svoje posledné odohrané predstavenie v Rači.


13
JÚL

Račiansky muzeálny spolok: Výstava fotografií a spomienok

Čas: 18:00
Miesto:  Koloničova kúria

RMS: „Myšlienka tradície letného divadla na nádvorí Koloničovej kúrie nás priviedla ku spomienkam na ochotnícke divadlo v Rači.“


15
JÚL

Divadlo ZáBaVKa: Snívadielko - divadielko pre najmenších

Čas: 10:30
Miesto:  Obecná záhrada, Alstrova 249

Vysnívané predstavenie pre vaše najmenšie detičky. Výnimočné, interaktívne, nežné, snívajúce, batoliace sa, radosti, sa budú nielen pozerať, ale aj zapájať. Pretože v zázračnej krajine Perine sa dejú naozajstné kúzla. Môžeme si snívať o zvieratkách, bublinách, guľôčkovom kúpeli, o páperí a šteklení, o dotykoch a láskaní, o rodičoch a súrodencoch, ktorí sú stále s nami.


17
JÚL

Letné kino Rača: Yesterday

Čas: 21:15
Miesto:  Amfiteáter Knižková dolina

Ešte včera sme všetci poznali Beatles. Dnes si však ich pesničky pamätá len jeden človek na svete. Dve legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárnych komédií Richard Curtis, spojili svoje sily a natočili originálnu a hravú komédiu o hudbe a láske.


18
JÚL

Jazzové tóny v pohári vína

Čas: 18:00
Miesto:  vinohrad Fixle

Na gitare hrá Vladimír Jimmy Nikulin, na saxofóne: Martin Chrenko.

Spojenie hudby a vína členov Račianskeho vinohradníckeho spolku v prirodzenom prostredí račianskych vinohradov sľubuje návštevníkom príjemný zážitok. Zapadajúce slnko pridáva na čare, nehovoriac o príjemnej spoločnosti vinárov, ktorí vám ponúknu to najlepšie, čo sa v ich vínnej ponuke nachádza.

Brychta, Zacharda, Lednár: Traja z najstarších vinárov z Rače, členovia Račianskeho vinohradníckeho spolku ktorí majú dlhoročné skúsenosti s pestovaním hrozna a dorábaním vína.


24
JÚL

Letné kino Rača: Joker

Čas: 21:15
Miesto:  Amfiteáter Knižková dolina

Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker.


25
JÚL

Pekný trh lokálnych výrobcov

Čas: 10:00 - 14:00
Miesto:  Stará jedáleň

My v Starej jedálni máme radi chutné domáce potraviny, ovocie dopestované v záhradách, veci vyrobené vďaka kumštu a šikovnosti drobných remeselníkov. Páči sa nám atmosféra trhov, jeho vibrácie a vône. Preto sme sa rozhodli, že vám tento zážitok sprostredkujeme na novom Trhu na Peknej.

Ak by ste chceli byť so svojimi výrobkami jeho súčasťou a máte pocit, že by sa vám u nás páčilo, ozvite sa na anna.karako@starajedalen.sk / 0903 447 038 ideálne do 12. 7. 2020.


26
JÚL

Anna bál - Juliáles

Čas: 16:00 - 21:00
Miesto:  Parkovisko pred Nemeckým kultúrnym domom

Do tanca zahrá hudobná skupina M-Club a hovoreným slovom Vás bude sprevádzať Pavol Peschl (zabávač, hudobník, moderátor). Súčasťou programu bude zábavný kvíz s cenami.

Stánok s vínom a občerstvením samozrejmosťou, stačí si priniesť dobrú náladu!


31
JÚL

Letné kino Rača: Teroristka

Čas: 21:15
Miesto:  Amfiteáter Knižková dolina

Hlavnou hrdinkou čiernej komédie Teroristka je Mária, učiteľka na dôchodku, ktorá si jedného pekného dňa povie, že už si nechce pripadať ako krava, a keď jej proti arogantnému pôvodcovi lokálneho zla nepomôže ani starostka, zoženie si zbraň a rozhodne sa urobiť to, čo väčšinu z nás občas napadne, ale hneď tú myšlienku vytesníme. Veľmi skoro však zistí, že ako je vražda zložitá morálne, je rovnako zložitá aj logisticky – napriek tomu, že jej bývalý žiak, momentálne v podmienke, jej dáva cenné životné rady: “Kriminalita len vyzerá jednoducho, pani učiteľka, ale potom sa vždy niečo poserie.”


01
AUG

Detské divadlo: O lienke Kikilienke a pahltnom hadovi

Miesto: Stará jedáleň

Viac informácií na facebooku Starej jedálne.


05
AUG

Burza kníh

Čas: 5. - 6. 8.
Miesto: Knižnica Rača

Burza kníh. Odpredaj vyradených alebo nezaradených kníh, každá po 50 centov. Z výťažku za predaj kníh budú zakúpené nové knihy do knižnice.


05
AUG

Divadlo JaJa: Námorníci versus piráti

Čas: 10:30
Miesto: Amfiteáter pred KS Žarnovická

Interaktívne švandenie s Jajou, ktorá Vás unesie na šíre more… rovno medzi pirátov a námorníkov! Príbeh o pirátoch (čo by sa len bili a zle robili, ktorí sa vydajú hľadať poklad mysliac si, že zlato a striebro získajú....ale stretnú prekrásnu Obludé a zažijú veľa dobrodružstiev – lodnú kanonádu, boj s príšerami…na lodi nesmie chýbať pirátsky kamarát potkančók ...)...a námorníkoch, ktorí dúfam pomôžu pirátke Jaje. 


07
AUG

Letné kino Rača: Sviňa

Čas: 21:00
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Nezabiješ, nezosmilníš, nepokradneš. Film Sviňa bol nakrútený na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza. Odohráva sa vo svete vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.


10
AUG

Račiansky muzeálny spolok: Spomienka na staré račanské rody

Otvorenie: 14:00
Prednáška a diskusia: 18:00 - 19:00
Miesto: Koloničova kúria

Niektoré priezviská sú v Rači ako doma. Príďte si s RMS zaspomínať či dozvedieť sa niečo nové o starých račianskych rodoch.


10
AUG

Rómeo, Júlia a vírus

Čas: 19:00
Miesto: Koloničova kúria

Zakladateľmi Túlavého divadla sú Jakub Nvota a Kamil Žiška a v divadle môžete vidieť aj mnohé iné známe tváre. Zakladajúce osobnosti divadla - Jakub Nvota a Kamil Žiška - dodnes vytvárajú autorské duo a vo vzájomnej spolupráci okrem iných aj série pouličných predstavení, ktoré výrazne prispievajú k rozvoju tohto žánru na Slovensku. Pozvanie pozrieť si predstavenia pod holým nebom, v netradičnom prostredí s nádychom histórie prijali aj bývalí račianski divadelní ochotníci, ktorí si ešte pamätajú aj svoje posledné odohrané predstavenie v Rači.

V skvelej komédii zúfalá herečka cíti, že starne a chce ešte hrať Júliu. Rómea treba nakoniec vybrať z hľadiska a čo kulisy?


12
AUG

Divadlo Endorfín: Príbeh koníka Vraníka

Čas: 10:30
Miesto: Obecná záhrada, Alstrova 249

Milé deti nečakajte ani chvíľku, zoberte ocka a mamku, babku, dedka za ruky a príďte si pozrieť predstavenie našich divadelníkov z Rače. Koník Vraník sa teší, že ho prídete povzbudiť.


13
AUG

Letné kino Rača: Rocketman

Čas: 21:00
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Rocketman je hudobná fantázia, ktorá rozpráva životný príbeh jedného z najúspešnejších hudobníkov súčasnosti. Elton John vždy spieval ako boh, obliekal sa ako nikto iný predtým a žil ako pravý rocker. Napriek všetkému to prežil v zdraví, aby vám teraz o svojom turbulentnom živote mohol s odstupom porozprávať.


15
AUG

Restaurant day

Miesto: Stará jedáleň

Viac informácií na facebooku Starej jedálne.


18
AUG

Jazzové tóny v pohári vína

Čas: 18:00
Miesto:  vinohrad Schinweg

Na gitare hrá Vladimír Jimmy Nikulin, na saxofóne: Martin Chrenko.

Spojenie hudby a vína členov Račianskeho vinohradníckeho spolku v prirodzenom prostredí račianskych vinohradov sľubuje návštevníkom príjemný zážitok. Zapadajúce slnko pridáva na čare, nehovoriac o príjemnej spoločnosti vinárov, ktorí vám ponúknu to najlepšie, čo sa v ich vínnej ponuke nachádza.

Vinárstvo Karol Križanovič: Vinárstvo je rodinné. Aj keď je práca vo viniciach tvrdá a namáhavá, nám sa páči a sme hrdí, že môžeme udržiavať tieto tradície u nás v Rači. Vína robíme starou tradičnou metódou našich predkov. Keďže naši a predkovia boli vychýrení debnári v Rači a okolí, zrenie a výroba našich vín prebieha v dubových sudoch. Veríme, že si naše vínka nájdu cestu ku každému fanúšikovi dobrých vín a preto priatelia, na zdravie!


19
AUG

Povedačky z gazdovského dvora - Sebecké prasiatko

Čas: 10:30
Miesto: Obecná záhrada, Alstrova 249

Zážitkové čítanie Gazdovských príbehov s Janou Moravskou. Rozprávanie príbehu prepletené hrami, tvorením a hravým učením. V prípade nepriaznivého počasia bude čítanie presunuté do KS Žarnovická. Vhodné pre deti od 3 – 6 rokov.


21
AUG

Letné kino Rača: Ženská na vrchole

Čas: 21:00
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Trošku svojrázna, nezadaná majiteľka biokaviarne Helena (Anna Polívková) odchádza na popud svojej tety Ely (Jana Krausová) s osemročným synom Mikulášom stráviť advent v pokoji na horách. Vďaka vlastnej roztržitosti či hre osudu sa však namiesto luxusného hotela ocitá vo vysokohorskej chate Samota, kde horal Richard (Martin Dejdar) sprostredkúva adrenalínové športy. Samotár žije so svojou malou dcérkou Zuzkou a veľmi spoločenským bratom Mišom (Marek Němec), uznávaným členom horskej služby, milovníkom žien a zábavy.

Helena netuší, že v rovnakú dobu sa jej milujúca matka (Jana Preissová) rozhodne prinútiť protestujúceho otca (Bolek Polívka), aby sa vydali na hory tiež. Sú predsa Vianoce a rodina musí byť spolu! Vysnívaný odpočinok a pohoda sa pre Helenu menia v nečakané dobrodružstvo aj vďaka tomu, že malá Zuza považuje Pražákov za nechutných votrelcov, zatiaľčo malý Mikuláš sa chce stať, tak ako Richard s Mišom, ozajstným horalom. Partia sa v snehom zapadnutej Samotke rozhodne nudiť nebude.


22
AUG

Cyklokino s Mládežou ulice

Miesto: Stará jedáleň

Viac informácií na facebooku Starej jedálne.


24
AUG

Burza kníh

Miesto: Stará jedáleň

Viac informácií na facebooku Starej jedálne.


26
AUG

Jeseň na tanieri

Čas: 18:00
Miesto: KS Žarnovická

Prednáška o zdravej výžive so Zdenkou Havettovou. Najúčinnejším spôsobom, ako sa udržiavať v zdravej kondícii je príprava jedla z kvalitných a dostupných potravín.


28
AUG

Záver kultúrneho a športového leta

Miesto:  Športový areál Sklabinská

Pripravujeme v prípade priaznivej epidemiologickej situácie

Na záver kultúrneho a športového leta a pri príležitosti výročia SNP zapálime spoločne s DHZ Rača vatru. Súčasťou bude kultúrny a sprievodný program, na záver spoločná opekačka s hasičmi.


28
AUG

Snežný chlapec

Čas: 21:00
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Chcete zažiť parádne dobrodružstvo ? Ak áno, tak sa choďte pozrieť na strechu vášho domu. Možno sa tam skrýva stratený a vydesený yetti, ktorý nevie, ako sa vrátiť späť k rodičom. Tvorcovia slávnej série Ako si vycvičiť draka natočili ďalší rozprávkový príbeh, ktorý vás chytí za srdce.


29
AUG

Račiansky polmaraón/desiatka

Registrácia: sportsofttiming.sk
Miesto: Amfiteáter Knižková dolina

Mestská časť Bratislava-Rača a starosta Michal Drotován pozývajú všetkých športovcov na IX. ročník Račianskeho polmaratónu a Račianskej desiatky.

Behy už tradične odštartujeme z amfiteátra v Knižkovej doline - v už menej tradičnom dátume - 29. 8.

Trasa povedie cez asfaltové a poľné cesty na území Rače a Svätého Jura.