KS Žarnovická prejde premenou. Pozrite si jeho budúcu podobu

Obrázok ku správe: KS Žarnovická prejde premenou. Pozrite si jeho budúcu podobu
10.01.2022 - Oznamy

Mestská časť Bratislava – Rača chce zlepšiť súčasné využitie obľúbeného kultúrneho strediska s knižnicou na Žarnovickej ulici. Budova z 80. rokov minulého storočia pomaly dosluhuje, má energeticky náročnú prevádzku a chýba jej bezbariérový prístup na poschodie. Po rekonštrukcii v objekte pribudne kaviareň aj spoločenská sála. Mestská časť Rača v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy a hlavným mestom Bratislava zorganizovala architektonicko-urbanistickú súťaž, v ktorej porota najviac ocenila návrh z ateliéru young.s architekti s.r.o.. Tí ponúkli najlepšie riešenie, ako zrekonštruovať súčasnú budovu na atraktívne multifunkčné kultúrne stredisko, ktoré bude zodpovedať nárokom detí, dospelých aj seniorov.

„Na základe výsledkov súťaže začneme rokovanie s víťazom ohľadom ďalšieho postupu. Predpokladáme rekonštrukciu v dvoch fázach, v prvej opravu samotnej budovy a v druhej fáze možnú prístavbu. Na základe overovacej štúdie a rokovania sa mestská časť rozhodne na ďalšom postupe. Som rád, že do súťaže prišlo veľa zaujímavých návrhov a komisia mala z čoho vyberať,“ uviedol Michal Drotován, starosta mestskej časti Bratislava – Rača.

Zároveň začne úrad aktívne hľadať možnosti financovania z externých zdrojov jednak na samotnú projektovú dokumentáciu a jednak potom na prvú a následné druhú fázu projektu. Predpoklad realizácie prvej fázy je v rokoch 2023-24 a druhej fázy 2024-25. Počas rekonštrukcie KS Žarnovická budú stretnutia seniorov v NKD, priestory nájomcov sa budú riešiť na základe individuálny dohôd.

Prinosy rekonštrukcie

Spomedzi jedenástich ateliérov, ktoré sa do súťaže zapojili, najlepšie riešenie pre obnovu ponúkol ateliér young.s architekti. Podľa slov poroty sa víťazom podarilo pripraviť kvalitný návrh pre funkčnú premenu existujúceho objektu na kvalitný priestor, ktorý ponúka prehľadnú a funkčnú dispozíciu. Budova kultúrneho strediska má mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti, a to knižnicu, spolkové priestory, spoločenskú sálu a kaviareň.

Architekti navrhli zachovať a zrekonštruovať súčasný objekt tak, aby jednotlivé priestory na seba lepšie nadväzovali. Zlepší sa aj vnútorná dispozícia priestorov, ktorá bude viac flexibilná. Vďaka tomu dokáže kultúrne stredisko pohotovo reagovať na rôzne typy podujatí. Nevýhodou súčasnej spoločenskej sály sú stĺpy, ktoré často znemožňujú plnohodnotne využiť tento priestor. To sa v budúcnosti zmení, aby sa sála využívala čo najflexibilnejšie.

„Teší ma, že vďaka spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy sme aj v mestskej časti Rača zorganizovali kvalitnú architektonickú súťaž, ktorá vyvolala záujem architektov a priniesla dobré riešenie pre budovu z minulého storočia. Obyvateľky a obyvatelia Rače dostanú moderný priestor, kde sa môžu vzdelávať, zabávať sa, relaxovať či socializovať sa,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Moderná budova

Celý priestor príjemne oživí aj kaviareň, ktorá sa bude otvárať do borovicového hája vysadeného v 80. rokoch minulého storočia. Pribudnú aj parkovacie miesta v bezprostrednom okolí a významne sa zlepší bezbariérový prístup na prvé poschodie. Vďaka presklenej fasáde sa stredisko príjemné presvetlí, čo nepochybne ovplyvní aj náladu ľudí, ktorí tu budú tráviť voľný čas.
 
Súčasťou návrhu je aj prístavba novej spoločenskej sály pre 160 ľudí. Zo súčasného vonkajšieho amfiteátru, ktorý sa väčšinu roka nevyužíval kvôli teplu alebo zime, sa tak vytvorí komunitný dvor, kde bude možné tráviť čas za akéhokoľvek počasia. „Novostavbu navrhujeme ako drevenú konštrukciu s dreveným roštom,“ píšu v projekte tvorcovia z young.s architekti.

Výhodou víťazného návrhu  je, že ponúka možnosť rozdeliť projekt na dve samostatné etapy. V prvej etape by sa pristúpilo k rekonštrukcii a v druhej k prístavbe novej spoločenskej sály. Takéto riešenie je vhodné najmä z hľadiska potrebných financií. 

„Ako ocenila aj porota, víťazný návrh ponúka prehľadnú a funkčnú dispozíciu – premenu existujúceho objektu, spoločenskú sálu a kvalitný verejný priestor. Rád by som vyzdvihol hlavne to, že v súťaži sa podarilo preukázať, že je možné využiť existujúcu budovu z roku 1984, ktorá pri citlivom prístupe k jej úprave môže spĺňať kritériá, ktoré dnes kladieme na kvalitnú architektúru,“ priblížil Peter Lényi, riaditeľ Sekcie súťaží z MIB.

Kompletné výsledky súťaže aj s návrhmi a komentármi poroty nájdete tu.