Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019 - 44. Ročník

Obrázok ku správe: Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019 - 44. Ročník
05.06.2019 - Kultúra

Neodmysliteľnou súčasťou letnej Bratislavy je aj festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava, ktorý slávi už svoj 44. ročník. Jeho organizátorom je od roku 2004 Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ktorého snahou je aj tento rok pripraviť Bratislavčanom a návštevníkom mesta multižánrovú ponuku výnimočných kultúrnych zážitkov. Predstavujeme vám ,,Živé námestia“

Roztancované popoludnie plné folklóru, záplavu pestrých krojov a detského spevu z celého Slovenska, Rakúska a Ruska, vám ponúkne už v sobotu, 8.6. 22. ročník Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov. O týždeň na to (15.6.) budú na Hlavnom námestí zase všetci fanúšikovia chrámovej hudby, aby svojím potleskom podporili  Bratislavský chlapčenský zbor.
Napokon, vďaka podujatiu Medzinárodná Bratislava budeme mať opäť možnosť spoznať alebo si dokonca vyskúšať kultúru a zvyklosti cudzích krajín. Tešiť sa môžete  na Japonský deň (6.7.), Francúzsky deň (12.7.), Írsky deň (17.7.), Turecký deň (20.7.) aj Indonézsky deň (24.8).
V rámci projektu Živé námestia bude k revitalizácii Námestia SNP a Kamenného námestia prispievať aj kultúrny program. Jedným z prvých bude podujatie Express! in Bratislava (15.6.), ktorý prinesie súťaž autorskej slam poézie v angličtine, ktorá je najmä o tvorivom vyjadrení toho, ako študenti vidia súčasný svet.
 
 DSC_1616

 
Kultúrne leto bude aj o pomoci, či búraní ľudských bariér

Verejnosti sa po roku opäť otvorí aj úchvatný priestor Rajskej záhrady u Milosrdných bratov s cyklom komorných koncertov, ktorými chce rehoľa získať finančné prostriedky na obnovu organu nachádzajúceho sa v kostole Navštívenia Panny Márie. Hneď prvým koncertom bude vystúpenie a cappella zoskupenia zo Slovenska – skupiny Sklo (21.6.).
V rámci tradičného cyklu letných benefičných koncertov 17. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine zavíta 23.6. do Veľkého komorného štúdia Slovenského rozhlasu New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra (USA).
Netradičnou a unikátnou formou arteterapie a motivačného podujatia je  Koncert pre nádej (10.7.) určený ľuďom, ktorí každý deň pociťujú sociálne či zdravotné znevýhodnenia alebo neveria vo svoje vlastné schopnosti. Svoje obľúbené operné árie zaspieva nevidiaci Maroš Bango.
Z ruchu  hlavného mesta vás na sklonku leta  vytrhne  jubilejný 10. ročník medzinárodného multižánrového festivalu Cigánsky bašavel (24.8.), ktorý sa uskutoční v krásnej prírodnej scenérii hradu Devín, Čakajú vás tu clivé aj vášnivé rómske piesne, tradičné rómske jedlá, to najlepšie z rómskej kultúry a umenia.
Samotný festival dáva zároveň priestor prezentácii pre talentované rómske deti zapojené v štipendijnom programe občianskeho združenia Divé maky, pre ktoré je určený aj výťažok zo vstupného.

 DSC_9363


Divadlo pre všetky generácie

Deťom bude určený cyklus Mestské divadlo na trhu, ktorý bude počas celého Kultúrneho leta (1.6. – 29.9.) každú sobotu o 11:00 prinášať rozprávku vždy z dielne iného dramatického zoskupenia. Predstaví sa tu napríklad: Divadlo Pod Hríbikom, Kasia, Divadlo SpozaVoza, Cirkuskus, Edudrama, Teatro Neline, MaKiLe a ďalšie.
 
Najstaršou a najväčšou divadelnou prehliadkou pod šírym nebom v Európe je festival Letné shakespearovské slávnosti (5.7. – 4.8.), ktorý sa od roku 2002 koná na Bratislavskom hrade. Premiérovou inscenáciou festivalu bude Rómeo a Júlia, či Večer Tříkrálový. Na divadelné dosky zavíta po minuloročných vypredaných predstaveniach opäť raz Komédia omylov v réžii Romana Poláka, Naopak, svoju derniéru bude mať nezabudnuteľný Othello.
 
^21F17C22844805CD277180E5EB1D3BE43C45E72CAFF8EDB18A^pimgpsh_fullsize_distr
 
 
Tradíciami aj históriou dýchajúce podujatia
 
V spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy sa uskutočnia aj tento rok tzv. Hovory zo Starej Radnice s historikom Štefanom Holčíkom, ktoré budú venované príbehom historického jadra Prešporku (12.6.). Ale tiež uliciam a námestiam v širšom okolí ohraničenom ulicou Palisády, Hodžovým a Kollárovým námestím, Mariánskou ulicou a ulicou 29. augusta (3.7.).
 
Do sveta stredoveku vás vtiahnu Rytieri na Devíne (1.6. 6.7.,3.8., 31.8. ), vďaka ktorým vás opäť čaká dobová hudba a tance, rytiersky turnaj na koňoch, šermiari, sokoliari a uvidíte aj premiéru predstavenia – Zajatie Richarda Levie srdce.
 
Skĺbenie minulosti s prítomnosťou predpovedá podujatie s názvom Party v 21. storočí, ktoré sa uskutoční v období 12.8. – 8.9. v kostole Klarisky, a ktoré vám prinesie výstavu obrazov takmer zaniknutých slovenských párt, ktoré unikátnym spôsobom spájajú fotografiu, facepainting a umeleckú maľbu.
 
V závere augusta nemôže v uliciach Starého Mesta chýbať festival tradičných remesiel a ľudových výrob - Dni majstrov - ÚĽUV  (31.8. – 1.9.), ktorý jednak predstavuje širokej verejnosti tradičné remeslá z celého Slovenska, ale tiež každoročne udeľuje čestný titul Majster ľudovej umeleckej výroby.

DSC_3833
 

Viac informácií o festivale a celý program nájdete na stránke: www.bkis.sk/kulturne-leto-2019