Legendárny pilot vrtuľníka z Rače získal ocenenie od BSK

Obrázok ku správe: Legendárny pilot vrtuľníka z Rače získal ocenenie od BSK
23.06.2022 - Oznamy

Na slávnostnom galavečeri oceňovania osobností si pamätný list predsedu Bratislavského samosprávneho kraja odniesol aj náš občan pán Tibor Nosian. Pán Tibor Nosian pochádza z Komjatíc, kde neďaleko lietali cvičné vojenské lietadlá Arado – vtedy vzplanula jeho láska k lietaniu. Už ako 7-ročný sníval o tom, že raz bude lietať a robil všetko pre to, aby sa mu to podarilo. 

V 50. rokoch si ako 16-ročný urobil parašutistický výcvik a premiérovo si v roku 1956 zalietal aj na bezmotorovom klzáku. Počas základnej školy absolvoval motorový výcvik, bez ktorého by ho nevzali na letecké učilište v Prešove, kde začal študovať v roku 1959. Po skončení štúdia pôsobil ako vojenský pilot v radoch Československej armády, lietať na vrtuľníku začal v roku 1962 a následne sa preškolil na viacúčelový vrtuľník Mi-8. 

V roku 1973 ho vybrali ako vynikajúceho kandidáta do služieb letky federálneho ministerstva vnútra, kde jeho úlohou bolo bezpečne prepraviť vtedajších ústavných činiteľov, ako napríklad Petra Colotku, Vladimíra Mečiara či Václava Havla. Prevážal aj iránskeho šacha Rézu Pahlavího a jeho manželku Farah, Matku Terezu, bývalého generálneho tajomníka OSN Kurta Waldheima a dvakrát pápeža Jána Pavla II., v roku1 1990 (bol veliteľom posádky pri lete z Belehradu na letisko vo Vajnoroch) a v roku 1995. 

Poznal veľa ľudí z Horskej služby a v roku 1974 spoločne položili základy na vznik leteckej záchrannej služby v Československu. Aj vďaka nemu od roku 1975 začala naplno fungovať Letecká záchranná služba v Tatrách. V roku 1990 zasahoval ako súčasť vzdušnej podpory pri vzbure väzňov v leopoldovskej väznici. V rokoch 1994 – 2000 pracoval v spoločnosti Air Transporte Europe, vďaka čomu zachránil množstvo životov vo Vysokých Tatrách. 

Najviac mu učaroval francúzsky stroj Alouette III., s ktorým lietal s horskou službou TANAP-u. Počas svojej kariéry vychoval celú generáciu pilotov vrtuľníkov, pre ktorých je veľkým vzorom a priateľom. Spolu s manželkou Máriou má tri deti, od roku 1976 býva na Východnom (Rendezi) a neodmysliteľne patrí k nemu, považuje ho za svoj domov.

V Rači máme veľmi veľa vzácnych ľudí, ktorých bežne stretávame na ulici a ani nevieme, čo všetko dokázali a čo pre nás urobili.