Mladí nepodľahli depresii z pandémie a inšpirovali sa múdrosťami starších

Obrázok ku správe: Mladí nepodľahli depresii z pandémie a inšpirovali sa múdrosťami starších
26.04.2021 - Oznamy

Miestny úrad dal príležitosť dobrovoľníčkam z programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) robiť inšpiratívne rozhovory so seniormi, ktorí tento rok oslavujú jubileum. Dobrovoľníčky Stanka, Martina a Tereza, ktoré navštevujú gymnázium, oslovili jubilantku pani Helenu. V rozhovore sa dočítate jej recept na dlhovekosť a aj to, čo je teraz iné ako v minulosti.
Aký je váš recept na dlhovekosť?
Skromnosť a pracovitosť, človek musí byť skromný a brať veci, ako nasledujú. Dobré či zlé, všetko do radu a so všetkým sa vyrovnať.

Akú radu by ste dali dnešným mladým ľuďom a čo by ste možno poradili svojmu mladšiemu ja?
Aby mladší ľudia viac spolupracovali a všímali si svoje okolie, svojich rodičov, tety a babky a brali si z nich dobrý príklad, to je základ.

Ako prežívate súčasnú dobu a ako trávite svoj voľný čas, keď sme všetci zavretí v karanténe? 
Som chorá, na vozíku, ale počúvam rádio a rôzne stanice, či je to šport, hudba alebo správy.

Čím vás dnes dokáže život prekvapiť? 
No, čím ma prekvapí? Keď niekto spraví niečo dobré, veľmi rada počúvam aj rozhovory, napríklad keď je niekto v cudzine a vráti sa domov a prinesie nové správy. Som veľmi rada, že máme takých múdrych ľudí.

Ktoré okamihy z vášho života pokladáte za najkrajšie?
Som vďačná za to, že som dobre vychovala syna, a za všetko, čo k tomu patrí. Je to krásny život, keď máte niekoho v popredí. 

Na čo ste vo svojom živote najviac hrdá?
Hrdá? No, tak hrdosť ani u mňa nie je, ale skromnosť a v živote som sa s nikým nehnevala, každému som pomohla. Ja som bola veľmi spoločenská, mala som kamarátky, kamarátov a s každým som vyšla. Nemala som nepriateľov. Aj si ma za to považujú ešte aj teraz.

Je niečo, čo by ste chceli vo svojom živote vrátiť?
Ale no, tak to sú zase zlé spomienky, to už sa nedá vrátiť. Nie, nechcela by som. Ale to dobro! To, čo bolo za mladi, to by sa mohlo vrátiť. Ale žiadne drastické spomienky, to nie.

Takže by ste povedali, že vám najviac chýba vaša mladosť?
Ale áno, my sme sa mali veľmi dobre, keď sme mali 18, 19, 20. Rodičia nás trocha podporili, robotu sme si spravili a zabavili sme sa. Málo sme zarobili, ale zábavy bolo veľa. Ale toto vám poviem. My sme mali omnoho viac času ako teraz. Ráno sme vstávali o piatej, o šiestej sme boli v robote, ale o tretej sme už boli doma a do večera sme porobili ešte veľa vecí. Či to bola záhrada, prechádzky, nákupy alebo spoločenské podujatia. Dnes na to mladí ľudia nemajú čas. 

Čiže si myslíte, že ste mali šťastnejšie detstvo ako dnešné deti?
Áno, vychovala nás ulica, ale boli sme šťastní. Rodičia boli skromní, takisto aj my. Vtedy museli byť deti veľmi poslušné. Keď sa povedalo “domov!”, tak sa išlo domov, keď sa povedalo, že môžeme ísť von, tak sme išli von. My sme boli veľmi poslušní. Nebolo telefónov ani ničoho, ale zato bola poslušnosť v rodine. 

Myslíte si teda, že sa zmenila aj výchova?
Áno, určite. 
 
V dobre nastavené hodnoty veria aj kolegovia z kultúry a sociálneho oddelenia, ktorí dobrovoľníčky vedú.

Autorky článku: Tereza Šimurdová, Martina Morandell a Stanislava Witkovská