Nezabudni na mňa v aute - preventívna kampaň Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III

Obrázok ku správe: Nezabudni na mňa v aute - preventívna kampaň Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III
09.06.2021 - Oznamy

Tohtoročný pomerne chladný úvod leta začínajú striedať vysoké teploty. Avšak aj počas chladnejších letných dní dokáže teplota v aute prekročiť 60˚C. Každoročne sa v priebehu letných mesiacov objavia prípady detí alebo domácich miláčikov zabudnutých, či úmyselne ponechaných v rozpálených autách. Slnečné clony, tónované, či čiastočne pootvorené okná síce spomalia nárast teploty, ale konečná teplota zostane rovnaká. Kým si rodičia spomenú na to, že zabudli svoje deti v aute, alebo že majitelia zabudli na svojho miláčika, môže byť už neskoro.

V prípade ponechania dieťaťa v aute, môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, nakoľko dieťa si nedokáže zadovážiť pomoc. Osoba, ktorá v aute dieťa ponechá, môže byť obvinená z ublíženia na zdraví v najhoršom z usmrtenia.,

V prípade ponechania psa, či iného zvieraťa v rozhorúčenom aute hrozí osobe pokuta až do výšky 1.000 €, pričom ak dôjde k úhynu zvieraťa, môže byť obvinená z trestného činu týranie zvierat.

Počas leta je potrebné dôkladne upozorniť svoje deti aj na to, že auto nie je miesto na hranie a môže sa stať smrtiacou rozhorúčenou pascou.

Ak si všimnete dieťa alebo zviera v aute, okamžite privolajte hasičov, políciu, prípadne linku 112. Ak sa vozidlo nachádza v nákupnom centre, cez infostánok alebo SBS službu vyhláste majiteľa vozidla. Ak sa vozidlo nachádza na mieste konania spoločenskej udalosti, pokúste sa vyhlásiť evidenčné číslo a zistiť majiteľa. Pokiaľ vidíte, že dieťa zaspáva, či stráca vedomie, je v ohrození života alebo zdravia, rozbite okno tak, aby ste dieťa nezranili a vyberte ho z vozidla.
 
Zdroj: TS Ministerstva vnútra Slovenskej republiky OR PZ v Bratislave III.