Nové Centrum podpory zdravého vývinu detí - Baby Help

Obrázok ku správe: Nové Centrum podpory zdravého vývinu detí - Baby Help
05.12.2018 - Oznamy

V Rači, v zdravotnom stredisku na Tbiliskej ulici, sa v októbri otvorilo nové centrum pre mamičky, oteckov a ich bábätká s názvom Baby Help. O tom, čo centrum ponúka, nám bližšie porozpráva jeho zakladateľka a zároveň detská lekárka MUDr. Daniela Miklovičová, PhD.: 
            “V Baby Help spájame všetky aktivity do jedného celku. Ponúkame komplexnú prípravu nastávajúcich rodičov na dojčenie a starostlivosť o novorodenca. Pomáhame mamičkám s dojčením po pôrode a kedykoľvek počas obdobia dojčenia. V centre prebieha aj skupinové vzdelávanie matiek s deťmi v jednotlivých praktických oblastiach života s dojčeným dieťaťom a individuálne poradenstvo s pedagógom vývinového pohybu. Rodičia, ktorí budú mať záujem o naše služby, sa môžu objednať telefonicky na čísle 0918 916 830, www.babyhelp.sk."
        
Prečo je podľa Vás potrebné učiť sa dojčiť?
         “Dojčenie je prirodzená forma výživy a starostlivosti o deti. Mohlo by sa teda zdať, že dojčenie je prirodzená vec, ktorá jednoducho po pôrode príde. Pravdou však je, že dojčenie je v súčasnosti pre mnoho matiek náročné. Dojčenie sa formuje na základe učenia sa matky aj dieťaťa priamo počas dojčenia. V 20. storočí však takmer úplne vymizol celý vizuálny obraz dojčeného dieťaťa. Existuje veľmi veľa mýtov a rozporuplných informácií o dojčení, ktoré zavádzajú."

 Aké sú kľúčové momenty v dojčení?
         “Predpoklady k dojčeniu sa začínajú vyvíjať už v tehotenstve. V druhom trimestri sa matkám začne tvoriť malé množstvo kolostra a už do pôrodnice prichádzajú s prsníkmi pripravenými plniť svoju úlohu. Dieťa by malo dostať možnosť prisať sa k prsníku hneď po pôrode. Deti, ktoré sa samé prisajú, majú neskôr menej problémov s dojčením. Pri dojčení je tesný fyzický kontakt pokožky medzi matkou a dieťaťom veľmi dôležitý. Zohrieva dieťa, dieťa počúva hlas svojej matky, pohybuje sa spolu s ňou, cíti chuť mlieka a vôňu matky a zároveň môže matku vidieť. Dojčenie je neviditeľný urýchľovač vývinu, počas ktorého vznikajú mozgové prepojenia. Podporuje vytvorenie vzťahovej väzby matky a dieťaťa. Matka nadobúda pocit kompetentnosti, ktorý jej dodá istotu, že sa o svoje dieťa bude vedieť postarať.”

Priestory Baby Help Centra ako aj jeho technické vybavenie boli zariadené aj vďaka dotácii Mestskej časti Rača.