Nové jedálne, ploty, podlahy... Čo všetko sa urobilo v našich školách a škôlkach počas leta?

Obrázok ku správe: Nové jedálne, ploty, podlahy... Čo všetko sa urobilo v našich školách a škôlkach počas leta?
30.08.2017 - Oznamy

Budovy škôl a škôlok sú už pripravené na príchod detí a žiakov. V lete sa v nich usilovne pracovalo, vynovovalo, menilo, skrášľovalo. Na materskej škole Gelnická sa v lete vymenila elektroinštalácia a čiastočne vodoinštalácia v školskej kuchyni, nefunkčná vzduchotechnika, vymaľovali sa aj niektoré skladové priestory. „Som rada, že samospráve sa podarilo zmodernizovať technickú stránku našej kuchyne. V takej veľkej škôlke ako je naša, je zlé odvetrávanie veľkým problémom,“ povedala riaditeľka Viera Pilková.
V škôlke na Tbiliskej sa zase vymenili podlahy na poschodí – dve triedy, chodba a schodisko a vymaľovali sa priestory kuchyne. „Máme nové – farebné, veselé, akustické podlahy, ktoré dodali celému interiéru škôlky sviežosť, a tiež sú aj bezpečnejšie ako tie staré. Som rada, že na nás s touto požiadavkou mestská časť nezabudla,“ doplnila riaditeľka Zuzana Krečmerová Sallemová.
Škôlka Barónka sa pustila do rekonštrukcie jedálne. „Od roku 2016 sme veľká štvortriedka, ktorá potrebuje adekvátnu jedáleň. Ďakujem zriaďovateľovi, že nám tento, snáď už posledný krok, cez leto zrealizoval, určite sme to potrebovali,“ doplnila riaditeľka Stanka Mazáčková.
Nová jedáleň aj so zmodernizovanou kuchyňou sa dorobila v rámci záverečnej fázy rozsiahlej rekonštrukcie aj v materskej škole Pri Šajbách, ktorá sa nadstavovala o jedno poschodie a zväčšila tak svoju doterajšiu kapacitu.
Na Plickovej ulici sa cez leto zabezpečila oprava nebezpečne sa nakláňajúceho plotu medzi stacionárom a škôlkou. „Nielen interiér našej škôlky, ale aj exteriér je naozaj už bez chýb,“ poznamenala jej riaditeľka Anna Grancová.
„U nás dal zriaďovateľ vymaľovať takmer všetky priestory. Splnila sa aj požiadavka hygieničky ohľadom inštalácie ďalších umývadiel v kuchyni a výdajni stravy,“ poznamenala riaditeľka MŠ Cyprichova, Ivona Gálová.
Do oboch račianskych základných škôl –na Hubeného aj na Tbiliskej ulici – sa v lete inštalovali elektrické veľkokapacitné kompostéry so schopnosťou spracovať až 100 kg pomyjí denne. „Sme veľmi radi, že nám samospráva zabezpečila tento nový, veľký kompostér, so zvyškami jedla budeme vedieť naložiť oveľa rýchlejšie a efektívnejšie,“ povedala riaditeľka ZŠ Tbiliská Zuzana Hirschnerová. Rača na zakúpenie dvoch veľkých a jedného menšieho kompostéru získala dotáciu vo výške 59 tisíc eur z Environmentálneho fondu.
„Treba doplniť, že okrem veľkých kompostérov sa v kuchyni inštalovala aj moderná a výkonná vzduchotechnika, ktorá výrazne zlepší pracovné prostredie kuchárok a vnútorné prostredie v samotnej várni,“ dodala riaditeľka ZŠ s MŠ J.A.Komenského Tatiana Kizivatová s tým, že škola sa postarala aj o zavedenie nového systému, ktorý umožňuje žiakom výber z dvoch jedál, mäsitého i bezmäsitého, každý deň.