Nový park v Rači nebude, investor ide po neúspešnej zámene stavať

Obrázok ku správe: Nový park v Rači nebude, investor ide po neúspešnej zámene stavať
11.04.2017 - Oznamy

Hlasovanie poslancov mestského zastupiteľstva, na ktorom vlani v októbri ani na druhýkrát neodsúhlasili zámenu pozemkov na nový park v lokalite Záhumenice, prináša Rači ďalšiu neželanú výstavbu. Na Rustaveliho ulici sa napĺňa najhorší scenár – namiesto výsadby zelene sa začína príprava výstavby ďalšej výškovej budovy. Na riziko takéhoto vývoja v rozprave pred hlasovaním o zámene viackrát upozorňoval starosta Peter Pilinský.

Investor Radničného námestia Rača ponúkal mestskej časti a mestu svoje pozemky s platným stavebným povolením na vybudovanie parku (detské ihrisko, vzrastlá zeleň, parkové úpravy, prípadne výbeh pre psov) a zároveň jeho zhotovenie v hodnote 150 000 eur. Zámenou chcel získať v rovnakej lokalite pozemky podobnej výmery patriace magistrátu.

Skupina občanov a poslancov z Rače však vyzvala poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy, aby zámenu nepodporili, pretože je údajne pre Raču aj hlavné mesto nevýhodná.

Teraz, necelého pol roka po hlasovaní, sa napĺňa najhorší scenár: Na pozemku s právoplatným stavebným povolením z roku 2010 od starostu Jána Zvonára ohlásil investor začiatok prípravných prác na vybudovanie 8-podlažnej budovy.

„Darmo som argumentoval, že zámena je jediná možnosť, ako mať stopercentnú istotu vybudovania parku. Časť mestských poslancov využila tému zámeny na vytĺkanie politického kapitálu v pomyselnom boji s developerom Kmotríkom. Dnes sa jasne ukazuje, že išlo o krátkozrakosť, amatérizmus a odtrhnutosť od reality,“ uviedol na margo premárnenej šance na vybudovanie parku s rozlohou vyše 3400 m² starosta Peter Pilinský.

Mestské pozemky, na ktorých stoja budovy a infraštruktúra projektov Radničné námestie Rača, Rača Tower a Rača Gate a pôvodne mali byť súčasťou zámeny, má najnovšie investor záujem odkúpiť alebo prenajať. Písomne už o to požiadal račiansku samosprávu.

„V programe mestského zastupiteľstva už opakované tretie hlasovanie o zámene pozemkov nie je. Náš stavebný úrad má dnes nulovú možnosť zastaviť výstavbu. Pokúsime sa s investorom diskutovať aspoň o jej rozsahu. Bol by som rád, keby sa aktivisti ospravedlnili svojim susedom v Rači za tento neuveriteľne hlúpy postoj, ktorým ich pripravili o nový park. Naopak - vystavili ich ďalšej výstavbe s jej všetkými negatívami,“ reagoval starosta Pilinský.

Miestny úrad MČ Bratislava-Rača začal s investorom na podnet miestnych poslancov riešiť zámenu a vybudovanie nového parku už na jar v roku 2014. Následne začiatkom leta developer Intercom Development spustil marketingovú kampaň „Bývanie pri novom parku“.