PAAS: Registrácie a nákup parkovacích kariet sú spustené

Obrázok ku správe: PAAS: Registrácie a nákup parkovacích kariet sú spustené
01.12.2021 - Mesto

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy od stredy, 1. decembra 2021 otvára registrácie do Bratislavského parkovacieho asistenta PAAS, ktorý prinesie lepšie parkovanie pre rezidentov a jasné pravidlá pre všetkých. Platnosť registrovaných parkovacích kariet začína 10.1.2022 a od tohto dňa sa tiež spúšťa samotná regulácia a kontrola v zóne Krasňany. Od 10. 1. 2022 budú rezidenti Krasnian parkovať v zóne na základe svojej rezidentskej parkovacej karty PAAS.
Ostatní rezidenti mestskej časti aj mesta budú môcť využiť v zóne bonusovú kartu na 2 h denne so zľavou 100 % z parkovacieho lístka, pre ďalších návštevníkov bude parkovanie spoplatnené hodinovou sadzbou počas pracovných dní v čase 12:00 – 06:00. Tento čas je nastavený tak, aby odradil dochádzajúcich obyvateľov priľahlých miest a obcí odstaviť auto v Krasňanoch na celý deň a prestúpiť na električku.
Spoplatnenie poobedného a nočného parkovania znamená, že bude zabezpečený primárny cieľ regulácie parkovania, a tým je zlepšenie parkovania pre rezidentov v okolí ich bydliska.  Parkovanie bez poplatku cez víkendy je zavedené s ohľadom na návštevy rezidentov, ktoré budú môcť cez víkendy parkovať zdarma.

Ako sa môžem zaregistrovať? 

Registrovať a zakúpiť si parkovacie karty je možné cez stránku www.paas.sk, ktorá vás presmeruje na informačný systém ParkDots, kde sa môžete zaregistrovať a zakúpiť si parkovaciu kartu, o ktorú máte záujem.  

"Pri príprave systému bolo pre nás dôležité to, aby bol užívateľsky čo najpohodlnejší a aby obyvatelia nemuseli zbytočne dokladovať veci, ktoré už raz dodali štátu." Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy 
Preto má informačný systém pre nákup parkovacích kariet po zadaní základných údajov obyvateľa ostatné údaje získať automaticky zo štátnych databáz (ak sú tieto údaje v databázach správne zapísané). Takýto systém, ktorý využíva údaje z 5 štátnych registrov - Register fyzických osôb, Register právnických osôb, Register adries, Kataster nehnuteľností a Národnej evidencie vozidiel - spúšťame na Slovensku ako prví. 
Napríklad po zadaní rodného čísla systém automatický overí trvalý pobyt na základe Registra fyzických osôb. Po zadaní EČV na základe Národnej evidencie vozidiel automaticky potvrdí vzťah k vozidlu. Ak sa nepodarí spárovať údaje napríklad s katastrom, bude možné doložiť potrebný doklad (list vlastníctva) online. Nie je tak potrebné chodiť na úrad a osobne nosiť technický preukaz, občiansky preukaz či iné doklady.  

Ukážka registrácie a nákupu karty: https://youtu.be/Tddp3ZY8hUk

Príklad:  
Cez tlačidlo „získať kartu“ budete presmerovaný na nákup kariet. Ako prvý krok je potrebné zaregistrovať sa do informačného systému ParkDots. Vyplňte váš e-mail, zvoľte si heslo a na e-mail Vám príde potvrdenie o registrácii.  
Po potvrdení registrácie zadáte vaše údaje (meno, priezvisko, rodné číslo) a systém ich overí v Registri fyzických osôb.  
Po overení si vyberiete parkovaciu kartu, o ktorú máte záujem a pokračujete vo vypĺňaní žiadosti podľa pokynov na obrazovke.  
Napríklad pri rezidentskej karte zadáte EČV vozidla, vzťah k vozidlu, vzťah k nehnuteľnosti, vyberiete si dátum platnosti karty a v prípade potreby (ak vás systém vyzve) doložíte potrebné prílohy. Žiadosť je overovaná v štátnych registroch (napríklad EČV auta, platnosť TK/EK a držiteľ vozidla v online Národnej evidencii vozidiel; byt v online registri Katastri nehnuteľností, firemné auto v Registri právnických osôb) a po schválení ju uhradíte a môžete kartu využívať. Karty nie sú vydávané fyzicky, ani ich nie je potrebné tlačiť, slúžia len ako elektronické oprávnenie. To znamená, že kontrolóri podľa kontroly EČV zistia, či bola na dané vozidlo vydaná parkovacia karta.
 
V prípade akýchkoľvek otázok k registrácii a nákupu parkovacích kariet môžete kontaktovať kolegov z Magistrátu na infolinke 0800 222 888 (v čase 7:00-19:00) alebo vám od 1.12.2021 radi pomôžu aj osobne na klientskych miestach: www.paas.sk/kontakty

Všetky informácie o Bratislavskom parkovacom asistentovi PAAS nájdete na stránke www.paas.sk.

 Zdroj: TS Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy