Rača spúšťa službu zdieľaných bicyklov

Obrázok ku správe: Rača spúšťa službu zdieľaných bicyklov
01.06.2020 - Oznamy

Starosta Mestskej časti Bratislava -Rača Mgr. Michal Drotován a zástupcovia firmy ANTIK Telecom spoločne spustili službu zdieľaných bicyklov v pondelok 1. júna 2020 o 11:00. Rača sa tak pripojila k mestám Košice, Poprad, Trebišov a Moldava nad Bodvou, ktoré majú s touto službou pozitívnu skúsenosť. Systém zdieľaných bicyklov funguje na princípe free-floatingu, čo znamená, že užívateľ môže bicykel odložiť kdekoľvek v rámci vymedzenej zóny. V Rači sa nachádzajú vzdialenejšie lokality, ktoré nie sú dostatočne obsluhované MHD a verejné bicykle môžu pomôcť k lepšej mobilite po meste a dostupnosti k zastávkam električky či vlaku. „Dúfame, že tak ako inde, budú verejné bicykle v Rači bežný spôsob dopravy ľudí, na ktorý sa môžu spoľahnúť na bežné cesty do práce alebo večer za zábavou,“ povedal Peter Blaas z firmy ANTIK Telecom.

Od 1. júna bude v obehu 60 kusov bicyklov, ktoré sa budú požičiavať pomocou smartfónu cez aplikáciu SmartWay. Jedná sa o robustné smart bicykle s GPS bezpečnostným systémom, ktorý monitoruje polohu bicykla. Cena za zapožičanie je 1 €/hod. s minútovou tarifikáciou a depozitom 20 €. ANTIK taktiež ponúka mesačný paušál, za ktorý užívateľ zaplatí 5 € a má 30 minút denne na jazdenie v cene. S bicyklom je možné jazdiť aj mimo Rače, ale dôležité je zaparkovať v rámci vymedzenej zóny, na viditeľnom mieste tak, aby neprekážal na chodníku či ceste. Aplikácia ukáže nielen oficiálne parkoviská bicyklov, ale rovnako upozorní na nepovolené miesto na odloženie. Všetky pravidlá prevádzky bicyklov nájdete na www.verejnybicykel.sk.

Spoločnosť ANTIK Telecom sa zmluvne zaviazala zabezpečovať pravidelnú údržbu bicyklov, dodanie nových bicyklov, dodávať bezplatne náhradné diely a zaškoliť zamestnanca samosprávy. Takisto poskytne Rači prístup do servisného rozhrania a zároveň zabezpečí služby call-centra. Mestská časť Rača bude zodpovedná za udržiavanie verejného poriadku, drobné opravy bicyklov a zvoz poškodených bicyklov.