Račania, podporili ste dobrú vec, ďakujeme!

Obrázok ku správe: Račania, podporili ste dobrú vec, ďakujeme!
31.05.2018 - Oznamy

V stredu 30. mája sa v Rači konal World Challenge Day, ktorého hlavným zmyslom bolo podporiť boj proti rakovine. V symbolickom boji proti mestskej časti Devínskej Novej Vsi sa znova ukázala povestná račianska súdržnosť a zmysel podporiť dobrú vec. Všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom – či už pohybom, jazdou na kolesách, alebo finančne – prispeli na výskum boja proti rakovine, patrí veľké ĎAKUJEME! A nielen v mene mestskej časti alebo Nadácie Výskum Rakoviny, ale hlavne v mene ľudí, ktorí statočne bojujú s touto zákernou chorobou. V rámci skvelého športového dňa vykonalo aspoň 15-minútovú športovú aktivitu, za ktorú dostalo náramok, až 4.495 Račanov, z toho 324 ľudí športovalo na kolesách a vyzbieralo sa 1.168,40 €! Rača nakoniec súboj s Devínskou Novou Vsou vyhrala, no najväčšími víťazmi sú práve chorí ľudia, ktorým bola celá športová udalosť venovaná. 

„Veľká vďaka patrí prednostke miestneho úradu Janke Peškovej, ktorá sa celej akcie zhostila ako vždy s plným nasadením a tímu zamestnancov okolo nej, ktorí sa do podujatia vložili celým srdcom bez akéhokoľvek nároku na odmenu či náhradné voľno. Takto vyzerá práca, keď človek verí v jej význam,“ pochválil starosta Rače Peter Pilinský, ktorý síce na diaľku, ale o to intenzívnejšie sledoval dianie počas celého dňa. „Chcem vyjadriť poďakovanie tiež všetkým riaditeľkám materských škôl za bohatý športový program pre deti, riaditeľkám a riaditeľovi základných škôl v Rači, všetkým stredným školám a spolkom a samozrejme našim aktívnym seniorom, že uplynulý World Challenge Day v Rači sa aj podľa vedenia Nadácie Výskum Rakoviny zapísal vôbec k najúspešnejším podujatiam v celej histórii akcie,“ dodal starosta.   

Aj popoludňajší program v amfiteátri sa niesol v športovom duchu – od bombastického úvodu bubnovej šou, cez tanec, skákanie, bicyklovanie, cvičenie aerobiku či tae-bo, thajského boxu či karate, až po adrenalínové  predstavenie cyklotrialového majstra sveta Jána Kočiša, ktorý na bicykli preskakoval dohromady piatich ľudí. Medzi ležiacimi „obeťami“ bol aj moderátor celej akcie Richard Vrablec, ktorý mimochodom v amfiteátri odviedol skvelú prácu a jeho dobrý pocit z tohto charitatívneho podujatia bol aj úprimne cítiť. 

Súboj dvoch mestských častí skončil nakoniec v týchto číslach:


Mestská časť Bratislava-Rača 
Počet registrovaných účastníkov: 4495 
Z toho na kolesách: 324
Počet obyvateľov k 31.12.2017: 23.881
% zapojenia účastníkov k počtu obyvateľov: 18,8%
Výnos zbierky pre nadáciu Výskum rakoviny: 1168,40 €

Mestská časť Bratislava-Devínska Nová Ves
Počet registrovaných účastníkov: 1615
Z toho na kolesách: 187
Počet obyvateľov k 31.12.2017: 17 087
% zapojenia účastníkov k počtu obyvateľov: 9,45% 
Výnos zbierky pre nadáciu Výskum rakoviny: 809,42 €

Račiansku športovú akciu prišiel osobne podporiť aj primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal, viceprimátorka Iveta Plšeková, ktorá je zároveň ambasádorka celej akcie, vicestarosta Rače Rasťo Žitný a tiež niektorí poslanci našej mestskej časti. Na záver celého programu sa Račanom poďakovala prezidentka Nadácie Výskum Rakoviny Margita Klobušická. 

Na záver treba ešte dodať, že výnos finančnej zbierky je určený na zakúpenie systému obrazovej analýzy, ktorého súčasťou sú špeciálny mikroskop, citlivá kamera a počítač so špeciálnym softvérom. Jeho získanie a využívanie bude neoceniteľné v základnom a aplikovanom výskume biológie nádorových buniek a v diagnostike. Vedcom poskytne komplexný pohľad na špecifické parametre nádorových buniek v širokom spektre tak zákerného ochorenia ako je rakovina. Zariadenie poslúži ďalej pri výuke a ako cenný archív nálezov a pozorovaní s možnosťou ďalšieho spracovania. Cena tohto zariadenia presahuje 25 tisíc eur. Ak ste nestihli prispieť v rámci World Challenge Day dňa 30. mája v Rači, môžete tak stále urobiť. Číslo zbierkového účtu: VÚB, a.s. SK84 0200 0000 0035 4861 3455. Registrové číslo zbierky: 000-2018-011145.

Fotografie z akcie si môžete pozrieť TU.

http://www.teraz.sk/regiony/svetovy-de-vyziev-v-raci-a-devinsk/328584-clanok.html
http://www.24hod.sk/svetovy-den-vyziev-v-raci-a-devinskej-novej-vsi-uspesny-cl591323.html
http://www.dnesky.sk/svetovy-den-vyziev-v-raci-a-devinskej-novej-vsi-uspesny/