Račianske hody 2017 roztancuje Kmeťoband!

Obrázok ku správe: Račianske hody 2017 roztancuje Kmeťoband!
30.03.2017 - Podujatia

Tohtoročné Račianske hody začnú 5. mája výstavou obrazov Martina G. Oscitého na MÚ na Kubačovej ulici a budú pokračovať až do 7. mája. Slávnostné otvorenie hodov v sobotu 6. mája o 14 hodine.

Račianske hody už budúci víkend!

Už budúci víkend v sobotu 6. mája a v nedeľu 7. mája vás srdečne pozývame na tradičné Račianske hody. Slávnostné otvorenie hodov sa bude konať v sobotu 6. mája o 14.00 hodine v amfiteátri v Knižkovej doline v sprievode mnohých vystúpení, napríklad ZUŠ Vrbenského, Vienok, H&T Dance Group, Spevácky súbor Račan. Zábava v amfiteátri bude pokračovať až do večera za účasti Otta Weitera a Andrey Fisher, pričom o 19.00 hodine vystúpi SAMUEL TOMEČEK&LIVE BAND, finalista speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar z roku 2004. 

Nedeľný program začne ráno o 8.00 hodine tradičným hodovým budíčkom a slávnostnou rímskokatolíckou bohoslužbou vo Farskom kostole sv. Filipa a Jakuba. Už od 11.00 hodiny bude v amfiteátri pripravený program pre deti - koncert a hudobno-tanečná rozprávka, o 14.00 vyhlásime víťaza súťaže o Najlepší hodový koláč a o 20.00 hodine to na pódiu v amfiteátri roztočí Kmeťoband. 

Počas dvoch hodových dní si môžete pozrieť množstvo sprievodných podujatí - napríklad drevorezbu Karola Križanoviča, razbu pamätných mincí, výstavy a vernisáže, môžete sa odfotiť v historických kostýmoch, takisto si zašportovať na športových podujatiach a vychutnať si domácu úrodu račianskych vinárov a vinohradníkov. Samozrejmosťou sú kolotoče a atrakcie pre deti. 

Súčasťou podujatia bude i súťaž „O najlepší hodový koláč“. 

Celý program hodov nájdete v prílohe.

________________________________________________________________________________________________
Výstava obrazov, zahajujúca tohtoročné hody, nesie názov Renesancia krásy, zlato a elegancia v umení

"Som mystik, ale s rozmerom realistu," tvrdí Martin-Georg Oscitý, výtvarník, ktorý ponúkne svoj fantastický realizmus v priestoroch Miestneho úradu na Kubačovej ul. v Rači. "Moje obrazy nie sú únikom z tohto sveta. Iba upozorňujú na nekonečné hranice ľudskej fantázie." V roku 1968 emigroval do Nemecka, aby nestratil slobodu a "vieru vo vlastné schopnosti".
Maliar, grafik, ilustrátor, reštaurátor, dizajnér a v neposlednom rade organizátor krajanského života v Nemecku a Švajčiarsku - to všetko je Martin-Georg Oscitý (1952), ktorý sa necháva inšpirovať dielami starých majstrov. "Napríklad taký Leonardo. To bol umelec, ktorý tradičným témam dával nový obsah. Ako vedec experimentoval s tradičnými technikami, nechával sa inšpirovať nevyčerpateľným vzorom - prírodou. Fascinuje ma jeho láska k detailu, ale i vízie, ktoré predbehli svoju dobu. Aj z týchto pohnútok sa snažím ponúknuť svoj pohľad na svet, v ktorom túžba po slobode vzniká v pamäti ľudského bytia a jeho mieste vo vesmíre," povedal M.-G. Oscitý.
Lazúrová olejomaľba sa strieda s leptom, uhlíková kresba s technikou airbrushu, ktorý je prítomný na posledných obrazoch s tematikou zverokruhu. Technika je prostriedkom k obsahu, ktorý v prípade Oscitého vzniká ako mýtus o človeku v medzigalaktickom prachu. Vízie vyvierajú z umelcovej predstavivosti, ktorú pred diváka kladie v jej fotorealistickej podobe. Nadčasové symboly hovoria príbeh o starovekých kultúrach a ich odkaze pre ďalšie tisícročie. "Myslím, že posolstvá mojich obrazov sú zrozumiteľné," dodáva M.-G. Oscitý. "Nechcem však vo svojich obrazoch dávať definitívne odpovede, ale provokovať myslenie. Ak sa mi to podarí, budem so svojou výstavou v Rači spokojný." 

Srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy ktorá sa bude konať pri príležitosti Račianskych hodov na Miestnom úrade, Kubačova 21, Bratislava-Rača, dňa 5.5.2017 o 17.00 h. Výstava potrvá od 5. mája do 5. júna 2017. 

oscitý1
________________________________________________________________________________________________

Bližšie informácie o programe v Račianskom chotári na Jurkovičovej ulici

Sobota, Nedeľa: 10,00 – 22,00
  • Prezentácia Rače / Račianske špeciality:
Prezentácia Rače spojená s predajov račianskych suvenírov
  • Prezentácia miestnych vinohradníkov a vinárov
Dušan Žitný, František Krajčírovič, Rudolf Rakyta, Karol Križanovič, Ivan Vrana, Ivan Holík, Jozef Štibrány, Juraj Vladár
  • Drevorezba Karola Križanoviča
Ukážky drevorezby miestneho umelca

 
Sobota, Nedeľa: 10,00 – 18,00
  • FOTOSTAN - Fotenie v historických kostýmoch
V našom novom špeciálnom FOTOstánku si počas hodov budú môcť návštevníci urobiť špeciálnu pamätnú fotografiu. Okrem spoločných fotografií s priateľmi a známymi  sme pripravili aj fotenie v historických kostýmoch. Pri zakúpení pamätnej fotografie za symbolickú sumu 3,00 €  získajú navyše súťažný kupón, ktorý im po vyplnení poslúži ako výmenný poukaz na ochutnávku vínka u vinárov prezentujúcich sa v Račianskom chotári. Vyplnený súťažný kupón dajú tomu vinárovi, od ktorého im najviac chutí vínko. Výmenou zaň dostanú od neho 0,05 dcl vínka. Vinár, ktorý nazbiera najviac takýchto kupónov získa STATUS Najlepšieho vinára hodov. Po ukončení hodových slávností postupujú vyplnené kupóny do zlosovania o dva kartóny Frankovky modrej od miestnych vinohradníkov a vinárov. Výherca súťaže bude zverejnený v júnovom čísle Račianskeho výberu.
  • Razba pamätných mincí 
Návštevníci si budú môcť vyraziť vlastnú pamätnú mincu a odniesť si tak pekný suvenír.
 
O dobrú náladu sa postará:
Sobota: 14.00 – 22.00    hudobná skupina Fortuna
Nedeľa: 14.00 – 21.00    hudobná skupina Mistral
________________________________________________________________________________________________

HODOVÁ SÚŤAŽ!

Všetci, čo navštívia Račiansky chotár a dajú si počas hodov v našom FOTOSTÁNKU vyhotoviť pamätnú fotografiu sa budú môcť automaticky zapojiť do FB súťaže o zozbieranie najväčšieho počtu lajkov. Fotografiu z FOTOSTÁNKU si budú môcť zverejniť na PROMO STRÁNKE K HODOM. Tá, ktorá získa najväčší počet lajkov vyhráva poukážku na nákup v obchodnej sieti Kaufland v hodnote 50€.

Zbieranie lajkov k fotografiám bude ukončené 31. mája 2017. Výsledky hlasovania budú zverejnené deň po ukončení súťaže na stránke www.raca.sk.

Súbory na stiahnutie