Račianske hody 2017 roztancuje Kmeťoband!

Obrázok ku správe: Račianske hody 2017 roztancuje Kmeťoband!
30.03.2017 - Podujatia

Tohtoročné Račianske hody začnú 5. mája výstavou obrazov Martina G. Oscitého na MÚ na Kubačovej ulici a budú pokračovať až do 7. mája. Slávnostné otvorenie hodov v sobotu 6. mája o 14 hodine.

Račianske hody už tento víkend!

Už tento víkend v sobotu 6. mája a v nedeľu 7. mája vás srdečne pozývame na tradičné Račianske hody. Slávnostné otvorenie hodov sa bude konať v sobotu 6. mája o 14.00 hodine v amfiteátri v Knižkovej doline v sprievode mnohých vystúpení, napríklad ZUŠ Vrbenského, Vienok, H&T Dance Group, Spevácky súbor Račan. Zábava v amfiteátri bude pokračovať až do večera za účasti Otta Weitera a Andrey Fisher, pričom o 19.00 hodine vystúpi SAMUEL TOMEČEK&LIVE BAND, finalista speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar z roku 2004. 

Nedeľný program začne ráno o 8.00 hodine tradičným hodovým budíčkom a slávnostnou rímskokatolíckou bohoslužbou vo Farskom kostole sv. Filipa a Jakuba. Už od 11.00 hodiny bude v amfiteátri pripravený program pre deti - koncert a hudobno-tanečná rozprávka, o 14.00 vyhlásime víťaza súťaže o Najlepší hodový koláč a o 20.00 hodine to na pódiu v amfiteátri roztočí Kmeťoband. 

Počas dvoch hodových dní si môžete pozrieť množstvo sprievodných podujatí - napríklad drevorezbu Karola Križanoviča, razbu pamätných mincí, výstavy a vernisáže, môžete sa odfotiť v historických kostýmoch, takisto si zašportovať na športových podujatiach a vychutnať si domácu úrodu račianskych vinárov a vinohradníkov. Samozrejmosťou sú kolotoče a atrakcie pre deti. 

Súčasťou podujatia bude i súťaž „O najlepší hodový koláč“. 

Celý program hodov nájdete v prílohe.

________________________________________________________________________________________________
Výstava obrazov, zahajujúca tohtoročné hody, nesie názov Renesancia krásy, zlato a elegancia v umení

"Som mystik, ale s rozmerom realistu," tvrdí Martin-Georg Oscitý, výtvarník, ktorý ponúkne svoj fantastický realizmus v priestoroch Miestneho úradu na Kubačovej ul. v Rači. "Moje obrazy nie sú únikom z tohto sveta. Iba upozorňujú na nekonečné hranice ľudskej fantázie." V roku 1968 emigroval do Nemecka, aby nestratil slobodu a "vieru vo vlastné schopnosti".
Maliar, grafik, ilustrátor, reštaurátor, dizajnér a v neposlednom rade organizátor krajanského života v Nemecku a Švajčiarsku - to všetko je Martin-Georg Oscitý (1952), ktorý sa necháva inšpirovať dielami starých majstrov. "Napríklad taký Leonardo. To bol umelec, ktorý tradičným témam dával nový obsah. Ako vedec experimentoval s tradičnými technikami, nechával sa inšpirovať nevyčerpateľným vzorom - prírodou. Fascinuje ma jeho láska k detailu, ale i vízie, ktoré predbehli svoju dobu. Aj z týchto pohnútok sa snažím ponúknuť svoj pohľad na svet, v ktorom túžba po slobode vzniká v pamäti ľudského bytia a jeho mieste vo vesmíre," povedal M.-G. Oscitý.
Lazúrová olejomaľba sa strieda s leptom, uhlíková kresba s technikou airbrushu, ktorý je prítomný na posledných obrazoch s tematikou zverokruhu. Technika je prostriedkom k obsahu, ktorý v prípade Oscitého vzniká ako mýtus o človeku v medzigalaktickom prachu. Vízie vyvierajú z umelcovej predstavivosti, ktorú pred diváka kladie v jej fotorealistickej podobe. Nadčasové symboly hovoria príbeh o starovekých kultúrach a ich odkaze pre ďalšie tisícročie. "Myslím, že posolstvá mojich obrazov sú zrozumiteľné," dodáva M.-G. Oscitý. "Nechcem však vo svojich obrazoch dávať definitívne odpovede, ale provokovať myslenie. Ak sa mi to podarí, budem so svojou výstavou v Rači spokojný." 

Srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy ktorá sa bude konať pri príležitosti Račianskych hodov na Miestnom úrade, Kubačova 21, Bratislava-Rača, dňa 5.5.2017 o 17.00 h. Výstava potrvá od 5. mája do 5. júna 2017. 

oscitý1
________________________________________________________________________________________________

Program v Račianskom chotári na Jurkovičovej ulici

Zastavte sa počas tohtoročných Hodov v Račianskom chotári, kde sú pre vás pripravené mnohé nové súťaže a atrakcie.

Sobota, Nedeľa: 10,00 – 22,00
  • Prezentácia Rače / Račianske špeciality:
Prezentácia Rače spojená s predajom račianskych suvenírov a tradičných račianskych špecialít. Určite si "zmlsnete" na račianskych dobrotách.
  • Prezentácia miestnych vinohradníkov a vinárov
Dušan Žitný, František Krajčírovič, Rudolf Rakyta, Karol Križanovič, Ivan Vrana, Ivan Holík, Jozef Štibrány, Juraj Vladár
  • Drevorezba Karola Križanoviča
Ukážky drevorezby miestneho umelca

 
Sobota, Nedeľa: 14,00 – 18,00
  • FOTOSTAN - Fotenie v historických kostýmoch

Veľkou novinkou v Račianskom chotári je Fotostan, kde si budete môcť urobiť špeciálnu pamätnú fotografiu.Okrem spoločných fotografií s priateľmi a známymi  sme pripravili aj fotenie v historických kostýmoch a špeciálnu súťaž.

Špeciálna súťaž 3v1

Vyhotovenie pamätnej fotky vo fotostánku vám prinesie mnoho zaujímavých výhier. Neváhajte a urobte si svoju historickú fotku, môžete tak vyhrať:
1. dva kartóny frankovky modrej,

2. 50 € poukážku na nákup tovaru v obchodnej sieti Kaufland,

3. ochutnávku 0,05 cl vína od vami vybraného račianskeho vinára.
Pri zakúpení pamätnej fotografie za symbolickú sumu 3,00 €  získate navyše súťažný kupón, ktorý po vyplnení poslúži ako výmenný poukaz na ochutnávku vínka u vinárov prezentujúcich sa v Račianskom chotári. Vyplnený súťažný kupón dáte tomu vinárovi, od ktorého vám najviac chutí víno. Výmenou zaň dostanete 0,05 dcl vínka. Prispejete tak aj k získaniu STATUSU Najlepší vinár hodov pre svojho obľúbeného vinára. 

Po ukončení hodových slávností postupujú vyplnené kupóny do zlosovania o dva kartóny Frankovky modrej od miestnych vinohradníkov a vinárov. Výherca súťaže bude zverejnený v júnovom čísle Račianskeho výberu.
 
  • Razba pamätných mincí 
Návštevníci si budú môcť vyraziť vlastnú pamätnú mincu a odniesť si tak pekný suvenír.
 
O dobrú náladu sa postará:
Sobota: 14.00 – 22.00    hudobná skupina Fortuna
Nedeľa: 14.00 – 21.00    hudobná skupina Mistral
________________________________________________________________________________________________

HODOVÁ SÚŤAŽ!

Všetci, čo navštívia Račiansky chotár a dajú si počas hodov v našom FOTOSTÁNKU vyhotoviť pamätnú fotografiu sa budú môcť automaticky zapojiť do FB súťaže o zozbieranie najväčšieho počtu lajkov. Fotografiu z FOTOSTÁNKU si budú môcť zverejniť na PROMO STRÁNKE K HODOM. Tá, ktorá získa najväčší počet lajkov vyhráva poukážku na nákup v obchodnej sieti Kaufland v hodnote 50€.

Zbieranie lajkov k fotografiám bude ukončené 31. mája 2017. Výsledky hlasovania budú zverejnené deň po ukončení súťaže na stránke www.raca.sk.
________________________________________________________________________________________________

Račania v pohybe komplet 2017-hody