Račianske vinohradníctvo v obrazoch a spomienkach

Obrázok ku správe: Račianske vinohradníctvo v obrazoch a spomienkach
17.09.2020 - Kultúra

V dňoch 12.-13. september ste si mohli v Koloničovej kúrii pozrieť výstavu, ktorú si pre vás pripravil Račiansky muzeálny spolok. Tretia letná výstava Račianskeho muzeálneho spolku bola zostavená zo starých fotografií, spomienok na račianske vinohradníctvo a vinárstvo. Výstavu zdobila aj zbierka obrazov umelca Vojtecha Polakoviča. Výstavu, zostavenú zo starých fotografií, spomienok i poznatkov, z niekoľkých kusov vinohradníckeho náčinia a z krásnej zbierky 25 obrazov p. Vojtecha Polakoviča na tému vinohradníctva a práce na poli v Rači, otvoril starosta Rače Michal Drotován, predsedkyňa RMS Jana Maniková a maliar Vojtech Polakovič.

Počas dvoch dní si návštevníci mohli vypočuť prednášku Márie Hatalovej o vinohradníctve v minulosti, dve moderované diskusie s Vojtechom Polakovičom o jeho tvorbe, oba dni si mohli vypočuť čítanie z knihy "Vinohradnícke povesti" od Dobroslavy Luknárovej, vypočuť si vystúpenie Speváckeho súboru Račan a stretnúť a podiskutovať si s mnohými ľuďmi, ktorých táto výstava zaujala a potešila.

Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám poskytli fotografie zo svojich rodinných albumov, aby sme ich spracované mohli ukázať aj vám. Ďakujeme Račanom a vinárom, ktorí nám umožnili vstup do svojich vinárskych pivníc a dovolili nám ich nafotiť, aby sme vytvorili archív tých pivníc, ktoré sa dodnes zachovali. a v priebehu najbližších týždňov by sme v tomto chceli pokračovať.

Veríme, že sme vás všetkých potešili pri spomienkach na dobu dávno i nedávno minulú a že sa s nami v budúcnosti podelíte o svoje spomienky.
 
Všetky fotky z podujatia si môžete pozrieť v našej GALÉRII.

Zápisy návštevníkov výstavy v kronike RMS z 12. - 13. septembra 2020

Úžasne sa spomína a s radosťou sa učí a dozvedá veľa z histórie.
Ďakujem.
 
Dnešné počasie mimoriadne prialo tejto nádhernej výstave o vinohradníctve v Rači. Prekrásne – fotografie, texty a obrazy p. Vojtecha Polakoviča – PREKRÁSNE!
Moc ďakujem.
 
Cením si prácu ľudí, ktorí pre nás uchovávajú artefakty a informácie z našej minulosti a zo života našich predkov.
Štefánková Marta
 
Ďakujeme za zaujímavé čítanie z knihy povestí aj za peknú výstavu pána
V. Polakoviča, Eva + Ľuboš Kvikoví
 
Krásne, vďaka za zážitok!
Viera Križanová
 
Krásna výstava Rače a jej vinohradníckej histórie. Vďaka organizátorom, že sprítomňujú život v Rači v minulosti. Nech ich neopúšťa nadšenie! Teším sa, že vďaka týmto ľuďom spoznajú históriu i mladí a noví obyvatelia Rače!
Rača – „Láska moja!“
Ďakujem!
Janka Paškevičová
 
Robíte záslužnú činnosť – ďakujem.
Cool stuff, very interesting!
Oscar z Irsko
 
Ďakujeme za super výklad, krásne fotky aj obrazy.
Milan a Veronika
 
Autor článku
Jana Maníková