Račianski hasiči v Chorvátsku

Obrázok ku správe: Račianski hasiči v Chorvátsku
26.06.2019 - Oznamy

Hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru Bratislava – Rača sa ocitli vo všetkých veľkých chorvátskych médiách! Počas návštevy svojho družobného zboru v chorvátskej obci Hrasće sa totiž stretli s prezidentkou Chorvátskej republiky Kolindou Grabarovou Kitarovićovou. Pochopiteľne, že sa s ňou na pamiatku nezabudli aj odfotiť... Pri príležitosti 75. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v obci Hrasće v Záhrebe boli na veľkolepé oslavy pozvaní okrem Sboru dobrovoľných hasičú Miroslav z Českej republiky aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru Bratislava-Rača, ktorí sa s oslavujúcim zborom priatelia už niekoľko rokov. Stretli sa s viacerými primátormi okolitých miest Chorvátska, no aj s primátorom Záhrebu Milanom Bandićom. Zároveň sa pozdravili s ministrami rôznych odvetví, no pripiť na zdravie si museli s ministrom obrany.  Najväčším prekvapením nielen pre našich dobrovoľných hasičov, ale aj pre všetkých ostatných bola prítomná populárna chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová. Slovenským, českým, talianskym hasičským zborom a rovnako ako všetkým ďalším účastníkom akcie poďakovala za prácu a udržiavanie bezpečnosti v komunitách, v ktorých žijú.

„O to, že tam prišla prezidentka Chorvátska sa postaral miestny veliteľ hasičov Zlatko Križanič, ktorý to chcel urobiť ako prekvapenie pre všetkých hasičov zúčastnených na spomínanej slávnosti. Aj my sme boli z toho pochopiteľne v šoku, že tam bola, aby najmä chorvátskym hasičom vzdala hold za ich záslužnú činnosť. Keď išla okolo nás, tak sme sa jej prihovorili s tým, že sme zo Slovenska a ak by sa dalo, radi by sme sa s ňou odfotografovali. Povedala, že nie je problém. A vtedy sme dostali spontánny nápad, že jej venujeme hasičský kabát, ktorý sme narýchlo vyzliekli jednému z našich členov - Marošovi Kováčikovi. Ešte som jej pri odovzdávaní zloženého kabáta vysvetlila, že keď niekedy príde na návštevu Slovenska, konkrétne do Bratislavy, tak možno už bude vedieť, že sa tam nachádza aj Rača," povedala veliteľka DHZ Bratislava-Rača Daniela Rősselová - Olenočinová. Ešte za nami prišla aj prekladateľka, naša kamarátka a členka DVD Hrasće Nikolina Komorčec a povedala, že všetky hasičské zbory z Chorvátska by si želali byť s ich prezidentkou odfotené a my Slováci si len tak prídeme a už nás cvakajú do všetkých tunajších médií. Cesty do Chorvátska a spoločného fotografovania s jeho prezidentkou sa zúčastnili Daniela  Rősselová - Olenočinová, Marcel Kadlečík, Soňa Triskalová, Martina Olenočinová, Renáta Knezović, Martin Knezović a Maroš Kováčik.

Dobrovoľný hasičský zbor sa od vlaňajška v Rači opätovne mobilizuje pod vedením viacerých aktívnych členov a to najmä pod vedením veliteľky zboru  Daniely Rősselovej-Olenočinovej jej zástupcu Marcela Kadlečíka či Ľubomíra Krampla. Dňa 18.6.2019 bol Dobrovoľný hasičský zbor Bratislava-Rača slávnostne miestnym zastupiteľstvom schválený aj ako DHZO Bratislava-Rača.
Daniela Olenočinová