Račiansky výber uspel v hodnotení vyváženosti obecných novín

Obrázok ku správe: Račiansky výber uspel v hodnotení vyváženosti obecných novín
09.05.2018 - Oznamy

Po zrušení Račianskeho magazínu v rámci TV Bratislava je tlačený mesačník Račiansky výber posledným celoplošným obecným médiom na informovanie ľudí o dianí v mestskej časti. Predstavitelia rôznych oddelení miestneho úradu, ale aj záujmové spolky, športové kluby, poslanci či bežní prispievatelia informujú o svojich aktivitách a ponúkajú témy na diskusiu. V tomto spektre dostáva priestor aj najvyšší volený predstaviteľ obce, ktorým je v prípade MČ Bratislava – Rača starosta. 
Rovnaká prax funguje od vyšších územných celkov, cez mestá až po obce či mestské časti. Ľudia chcú počuť o dianí v ich samospráve od toho, koho si do funkcie zvolili. 
Už tradične pred voľbami otvára politická opozícia tému údajného zneužívania obecných médií. Keďže väčšina hodnotení býva jednostranná, je lepšie sa spoľahnúť na nezávislú analýzu. Hodnotenie obecných periodík z hľadiska prezentácie primátorov, starostov či županov vypracovala vlani napríklad organizácia Transparency International Slovensko.
Račiansky výber sa v ňom umiestnil ako 26. najlepší z 90. hodnotených periodík v rámci republiky. Vypočítali mu výsledok 49,62 percent, čo autori kritérií uvádzajú ako neutrálne až pozitívne hodnotenie. 


Rebricek-TIS_vykrateny

Račiansky výber dáva pravidelne priestor aj poslancom, ktorí sú v opozícii voči starostovi. Články informujú o ich aktivitách, pohľadoch na samosprávne dianie a tiež majú priestor na kritiku bez toho, aby ich texty prechádzali  redakčnou úpravou. 
Do novín sa dostávajú  aj články z dielne združenia Priatelia Rače, ktoré takisto stojí v opozícii voči starostovi a - hoci by malo byť ako OZ apolitické - verejne podporuje jedného z politických protikandidátov súčasného starostu.
„Teória, že kým bude mať starosta vplyv na miestne médiá, dovtedy nemá konkurencia šancu ho z funkcie zosadiť, je chybná. Ak by platila, tak by na Slovensku nedochádzalo k zmenám starostov. Ani ja by som v roku 2010 nevyhral vo voľbách proti Jánovi Zvonárovi, pod ktorého spadala Račiansky výber, TV Rača aj rozhlas. Napriek tomu som vyhral,“ uviedol starosta Peter Pilinský a dodal: „Ak niekto predloží voličom lepšiu víziu a získa väčšiu dôveru, tak vyhrá aj keby som mal v novinách 100 článkov a fotografií. Len činy, výsledky a spôsob správy vecí verejných rozhodujú o výsledkoch volieb.“