RMS: 75. výročie bombardovania časti Rendezu

Obrázok ku správe: RMS: 75. výročie bombardovania časti Rendezu
24.03.2020 - Mesto

Račiansky muzeálny spolok v spolupráci s miestnym poslancom za Východné Dominikom Vrbom pred približne mesiacom začali pripravovať spomienkovú akciu na smutnú udalosť, ktorá navždy ostane súčasťou račianskych dejín. Súčasnosť však "prevalcovala" minulosť, spomienková akcia sa, žial, nekoná. Pripomeňme si výročie aspoň článkom. V tomto roku si pripomíname 75. výročie tragickej udalosti, kedy sa zoraďovacia stanica, a pri nej sa nachádzajúca obytná časť Rendezu, stali miestom bombardovania americkej armády. 

Posledné zaznamenané pôsobenie amerických vzdušných síl na Slovensku sa uskutočnilo v pondelok 26. marca 1945. Cieľom bombardérov B-24 so stíhacím doprovodom sa stala zoraďovacia stanica v časti Rendez – dnes MČ Bratislava-Rača.
 

EW-Bombardovanie-1945-03-26-22

Dôvodom boli vysoké koncentrácie vojsk a techniky nepriateľa na železničných bodoch v Bratislave. Nemecké vojská ustupovali cez tento významný železničný uzol smerom na Viedeň. Opačným smerom prúdili posily a zásoby pre frontové jednotky, ktoré sa ocitli pod silnejúcim tlakom Červenej armády. Americké bombardovanie Bratislavy-Rače nebolo priamou podporou sovietskej ofenzívy, prebehlo len na základe vyhodnotenia situácie a možnosti a potreby napadnúť koncentráciu vojsk nepriateľa. 

 
EW-Bombardovanie-1945-03-26-25

Na Bratislavu bolo v tento marcový deň vyslaných 122 bombardérov B-24 od 55. bombardovacieho krídla s doprovodom 50 stíhačiek P-38, ktoré zabezpečovali skupine krytie počas celého letu. Nad Bratislavu sa dostavilo „len“ 60 bombardérov B-24 patriacich 464. a 485. bombardovacej skupine. Medzi 13:21 až 14:02 hod. zhodili na cieľ 133,72 ton bômb; 60 - 70 zásahov dopadlo na stanicu v oblasti opravárenských dielní a ďalších 20 - 30 na východný koniec depa. 40 - 50 bômb dopadlo na juhovýchode cieľovej oblasti, kde spôsobili požiar. Hlavná tiaž bômb dopadla od východu na západnú časť stanice. Všetky trate boli dočasne blokované množstvom kráterov. Z celkového počtu asi 600 vagónov bolo cca 100 nákladných vagónov zničených alebo poškodených. V oblasti cieľa vzniklo niekoľko požiarov. Stanica bola podľa odhadu americkej rozviedky na 70 % vyradená z prevádzky. Neboli poškodené dielne a depo na západe stanice, avšak bola zablokovaná komunikácia medzi hlavnou traťou a týmito objektmi. Vážne poškodenie zaznamenala zástavba situovaná na sever od stanice. Šesť bômb dopadlo na severe, tri na severovýchode.
 
1945-03-26 Raca3

Bolo zničených 11 domov, staničná budova, celé koľajisko zriaďovacej stanice, 8 vodných studní, veľký počet nákladných vozňov väčšinou s muníciou, ktoré zničil požiar. Za obeť padlo 10 civilistov (pp. Baťová, Baťa, ich vnučka, Čamaj, Husarovič, Diviak, Križka (Kiška?), Karvašová, Karvaš, Rolleová (Rolerová?)); 16 nemeckých vojakov a desiatky zajatcov, ktorí zahynuli v železničných vozňoch a veľkej bombovej jame, ktorá vznikla po prvej vlne náletu za Šúrskou ulicou.
 
EW-Bombardovanie-1945-03-26-29

Bombardovanie zanechalo dodnes svoje stopy na Rendezi. Na ihrisku, na mieste, kde je dnes kopec, padla jedna z bômb, ktorá vyhĺbila obrovskú dieru. Na bytovke na Dopravnej ul. 12, je vidieť kúsok dorobenej časti domu, ktorá bola odpálená bombou.

Zo spomienok p. Eduarda Wenzla:

„Pracoval som ako traťový robotník u Traťmajstrovského úseku Bratislava – Zriaďovacia stanica Rendez v mesiaci marec 1945, kde sme boli zapožičaní, pätnásti zamestnanci do Pobočného rušňového depa na skladanie uhlia do Figúr (zásobníkov uhlia) pre parné rušne.

Každý deň nás doobeda okolo desiatej hodiny z práce vyrušila siréna oznamujúca prelet anglo-amerických lietadiel. Parné rušne z Depa a vlaky odišli do Rače (do Záresu pri BEZke). Zamestnancov odviezla pripravená súprava osobných vozňov rovnako do Záresu, aby sa rozišli do vinohradov. Ja som sa vždy zdržiaval v našom dome.

Aj 26. 3. 1945 som prišiel počas poplachu domov. Mojej mame som dohováral, prečo dnes nešla so súpravou do Rače. Odpovedala mi, že každý deň nás len strašia. Keď v rádiu hlásili, že lietadlá od Nitry smerujú na Bratislavu, odišla k susedom Svitkom do pivnice. Ja som s bratom Rudom zostal doma. Pozerali sme sa na lietadlá prilietavajúce od Svätého Jura, keď sme zbadali pod lietadlami čierne mračno (ako roj včiel) zakričal som na brata, aby si rýchlo ľahol na zem, lebo nás bombardujú. Padali bomby a tlak vzduchu nás hádzal z miesta na miesto, čo bol veľmi nepríjemný tlak na žalúdok a uši.

Po ukončení výbuchov bômb bolo všade veľa prachu. Zistil som, že máme rozbité všetky okná a dvere vylámané zo zárubní. Vyšiel som na ulicu, kde som sa stretol s mamou. Povedal mi, že u susedov Svitkov v pivnici (asi 3 x 3 metre) to bol ohlušujúci zážitok. Mame som povedal, že idem na stanicu, lebo tam začali horieť vozne so slamou. S inými chlapmi sme začali vagóny rozvesovať a od horiacich roztláčať. Ani som nezbadal, že ľudia s ktorými sme vozne roztláčali zasa utiekli, lebo išiel ďalší roj bombardovacích lietadiel smerom od Ivánky a Bernolákova.

Utekal som aj ja do ulice k nášmu domu. Pud sebazáchovy mi ale hovoril, aby som utekal proti smeru prilietavajúcich lietadiel cez role. Keď som počul a videl prvé výbuchy bômb, ľahol som si do vyoranej brázdy a za chvíľu som utekal ďalej. Zastavil som sa v poli (dnes sú tam obchody NAY a KONRAD).

Asi po hodine, keď ma opustil strach som sa vrátil domov. Tam ma privítala spúšť v podobe rozbombardovaného domu susedov Svitkovcov, Boršových, Tuscherových a mnoho kráterov od bomb okolo nášho domu. V dome už bola moja mama a brat Rudo. Povedali mi, aby som sa išiel pozrieť cez záhradku, že sú tam zabití susedia Baťoví. Pán Baťa bol vyhodený na strome, pani Baťová ležala pri drôtenom plote, vedľa nej ich vnúča a kúsok vedľa pani Rollerová. Ich malý kryt v záhradke dostal plný zásah.

Potom sme s bratom a mamou pomocou dosák a latiek zatĺkli okná a dvere a odišli sme do Rače k rodine Cíchovej, kde sme našli dočasný domov. Ďalšie dni som dokonalejšie zaistil okná a dvere nášho domu. Domov sme sa vrátili až 5. mája 1945. Dosky na dverách boli odtrhnuté a byt čiastočne vykradnutý“.

 
Zdroj: 
Kronika leteckej vojny na Slovensku
http://kronika-airwarsk.blogspot.com/2012/08/usaaf-26031945.html
Spomienky Eduarda Wencela: Nezabúdam - spomínam
https://eduard-wenzl.racan.sk/2012/03/nezabudam-spominam.html
 
spracovala: Ing. Mária Hatalová, Račiansky muzeálny spolok