Veľký elektroodpad vám po celý rok odvezú zadarmo priamo z adresy vášho bydliska

Obrázok ku správe: Veľký elektroodpad vám po celý rok odvezú zadarmo priamo z adresy vášho bydliska
16.06.2022 - Oznamy

Mestská časť Bratislava-Rača organizuje dvakrát do roka bezplatný zber elektroodpadu, tzv. jarný a jesenný zber, v rámci ktorého sa môžete bezplatne zbaviť veľkého aj malého elektroodpadu (okrem TV a monitorov).
Nepotrebná práčka, chladnička či sporák sa však môže u vás doma vyskytnúť aj mimo týchto termínov. Ak nemáte čas ani možnosť odviezť ich na zberný dvor, môžete využiť službu odvozu veľkorozmerného elektroodpadu priamo z adresy vášho bydliska počas celého roka. Najbližší termín zberu nájdete
na www.zberelektroodpadu.sk, kde si ho môžete rovno aj objednať.
Aké spotrebiče vám zadarmo odvezú priamo z adresy vášho bydliska?
  
Zber je zameraný na veľké a ťažké spotrebiče zo skupiny tzv. bielej techniky, ktoré majú ľudia väčšinou problém zmestiť do osobného auta a svojpomocne odviezť na zberný dvor.  Pohodlne, ekologicky a zadarmo sa tak môžete zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov či rúr. Ak nahlásite do zberu aspoň jeden väčší spotrebič, spolu s ním vám odvezú aj iné menšie spotrebiče (napr. hriankovač, fén a pod.). Službu zberu zabezpečuje Mestská časť Bratislava-Rača v spolupráci so združením výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM.  
 
Ako zber elektroodpadu funguje?
 
Cez webstránku www.zberelektroodpadu.sk si v časti „Objednať zber“ vyberiete mestskú časť
Bratislava-Rača  a zvolíte si vyhovujúci termín zberu. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu sa uzatvára vždy 2 dni pred konaním zberu. Zbery sa konajú po celý rok každú druhú sobotu (počas letných prázdnin približne každú tretiu sobotu). Po uzavretí objednávok na konkrétny zber sa zverejňuje nový termín. V online objednávke poskytnete údaje o druhu a množstve spotrebičov, ktoré potrebujete odviezť a kontaktné údaje. Spotrebiče treba pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku. 
 
V deň zberu vyložíte staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. Prepravcovia vám zatelefonujú alebo zazvonia na zvonček, aby ste im vchod sprístupnili. Následne spotrebiče naložia a odvezú na ekologickú recykláciu. Je dôležité nevykladať ich na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači. Tí ich  rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí. Vytvárajú sa tak  čierne skládky a z amatérsky rozobratých spotrebičov môžu do okolia uniknúť látky škodlivé pre životné prostredie (napr. chladivá z chladničiek).
Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete  počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov. Drobný elektroodpad s rozmermi do 25 cm môžete odniesť naspäť do veľkých predajní elektrospotrebičov (nad 400 m2 predajnej plochy aj bez povinnosti kúpy nových spotrebičov), odovzdať ich v rámci jarného a jesenného zberu elektroodpadu alebo do kontajnerov na drobný elektroodpad umiestnených v Rači.