Vianočné stromčeky budú z ohrádok v Rači odvážať každú stredu

Obrázok ku správe: Vianočné stromčeky budú z ohrádok v Rači odvážať každú stredu
07.01.2022 - Oznamy

Využitím drevených ohrádok vo svojej mestskej časti obyvateľky a obyvatelia prispejú k tomu, že verejné priestranstvá budú čistejšie. Rača sa vlani zúčastnila pilotného projektu zberu vianočných stromčekov. Tento rok sa budú zbierať už v každej mestskej časti. Z Rače budú odvážané v stredu od 12. 1. do 9. 2. 2022.

Z takmer stovky nainštalovaných ohrádok sme vyzbierali približne 150 ton drevín. Projekt sa stretol s pozitívnym ohlasom obyvateľov a systematický zber a odvoz použitých stromčekov sme preto tento rok rozšírili do všetkých mestských častí. Inštalácia prebiehala postupne od polovice decembra. V celej Bratislave bude k dispozícií počas januára a februára 2022 viac ako 500 ohrádok.

Bratislavčanky a Bratislavčanov prosíme, aby na odkladanie vianočných stromčekov maximálne využívali ohrádky vo svojej mestskej časti, informuje magistrát hlavného mesta.. Najbližšiu ohrádku v okolí nájdu obyvatelia na mape:  www.olo.sk/stromceky

Stromčeky sa budú odvážať týždenne v období od 10. 1. 2022 do 11. 2. 2022 podľa obvodov:

Pondelky – Staré Mesto
Utorky – Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa
Stredy – Nové Mesto, Rača, Vajnory
Štvrtky – Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica
Piatky – Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo

Využitím drevených ohrádok vo svojej mestskej časti obyvateľky a obyvatelia prispejú k tomu, že verejné priestranstvá budú čistejšie. Pravidelne sa totiž stávalo, že použité vianočné stromčeky boli rozhádzané v uliciach mesta. Zároveň dajú drevinám druhú šancu, pretože vyzbierané stromčeky budeme zhodnocovať v kompostárni, kde sa premenia na živiny pre pôdu a nakoniec sa vrátia naspäť do prírody.

Organizovaný zber vianočných stromčekov prostredníctvom drevených ohrádok je ekologickejší, obyvatelia ale môžu využiť aj zberný dvor OLO na Starej Ivanskej ceste 2.  

V krajnom prípade môžu obyvatelia bytoviek ukladať stromčeky aj na svoje obvyklé odvozné miesto zmesového odpadu a obyvatelia rodinných domov ich zase môžu ukladať k nádobám na sklo.