Výzva na pomoc pri zdokumentovaní športového života v Rači

Obrázok ku správe: Výzva na pomoc pri zdokumentovaní športového života v Rači
02.04.2019 - Oznamy

Vážení priatelia, verím, že Račiansky muzeálny spolok už nie je pre vás neznámy pojem. Na jeho FB stránke môžete sledovať naše snahy o prípravu a budovanie Račianskeho múzea. Veľmi sa teším vzácnej spolupráci s ostatnými nadšencami z RMS. Ale práca na budovaní múzea je beh na dlhé trate. A tak sme si tú trať rozdelili, a urobili si z nej štafetu. Každý z nás sme si vybrali gesciu nad niektorou oblasťou.
Celý život sa tmolím okolo športu, ani nie ako športovec, ale ako funkcionár či organizátor. A tak oblasť športu v dejinách a vývoji v MČ Rača (teda starej Rače, Krasňan i Rendezu) pripadla mne.

Teším sa, mám to rada. Stretla som sa s odborníkom na dejiny športu p. Igorom Machajdíkom, ktorý sa podieľal na organizácii alebo na moderovaní športových akcií v Rači, skontaktovala som sa so zástupcami športov pre Raču významných – futbalu, stolného tenisu, cyklistiky, silového žonglovania,... aby som zozbierala čo najviac informácií a artefaktov, ktoré nám túto významnú oblasť v živote Račanov priblížia.

Ale opäť konštatujem, že bez vás, Račanov, Krasňančanov, Rendezákov to nepôjde. Bohužiaľ, športové kluby vzhľadom k svojim priestorovým možnostiam neodkladali staré „haraburdy“ – staré dresy, poháre, fotografie,... a tak nemáme k dispozícii veľa historických podkladov. A pritom šport v Rači – futbal, pin-pong či cyklistika presahujú z minulosti až do dnešných dní.

Preto – POZOR! VÝZVA!

Všetci, ktorí doma odkladáte svoje vzácne diplomy, fotografie, plagáty o organizovaní súťaží, výsledkové listiny, či staré dresy, lopty, športové náradie, ozvite sa mi! S radosťou ich prijmeme a pripravíme do račianskeho múzea, prípadne si originály skopírujeme, odfotíme, aby sme čo najlepšie zdokumentovali túto oblasť života v Rači.
Táto výzva neplatí iba pre športové kluby. Mnohí si pamätáte, že na ZŠ bolo mnoho športových krúžkov – gymnastika, atletika,... trénovali nielen po vyučovaní v školskej telocvični či na dvore, ale zúčastňovali sa na bratislavských súťažiach,... ak máte aj z tohto „športovania“ nejaké pamiatky, potešíte nás.

A čo tak račiansky lyžiarsky klub a známa „slalomka“? Brigády, budovanie a jej smutný koniec?
Alebo taká klasika – Spartakiáda! Pamätám si, že na ZŠ sa spartakiáda cvičila. Patrili ste medzi cvičencov? Máte nejaké drobné suveníry? Ozvite sa mi!

Hovoríte, že nemáte vzadu v šuflíku žiadne športové poklady? Nevadí! Zaspomínajte si na tie krásne chvíle v kruhu športových priateľov a podeľte sa s nami o svoje spomienky! Aký šport bol ten váš? Čo ste pri ňom zažili, na čo radi spomínate? Môžete napísať priamo na našu FB stránku alebo mi ich pošlite na mail - muzeumraca@gmail.com.

Ale aj zdokumentovanie toho, čo dnešné deti veľmi nepoznajú – pouličné športovanie a súťaženie – vybíjaná, skákanie cez švihadlo, skákanie „škôlky“, atď. – spomínate? Napíšte!

Popýtajte sa svojich rodičov, starých rodičov, či svojich starých susedov – zozbierajte čriepky spomienok. Pomôžte nám s dokumentovaním športového života v Rači – spoločne vybudujeme vzácnu prehliadku, ktorá našim potomkom priblíži náš život.
Nedovoľte, aby sa stratili aj vaše spomienky!

Kontakt: Jana Maniková, 0904 858 234, muzeumraca@gmail.com.