A A A

Divadelné predstavenie k 100. výročiu narodenia Jozefa Kronera

pridané: 19.01.2024 kategória: Kultúra,Podujatia
Divadelné predstavenie k 100. výročiu narodenia Jozefa Kronera

Srdečne Vás pozývame na divadelné predstavenie z dedinského prostredia Kysúc spred 100 rokov s názvom “… A FURT SA PIJE”.

Divadelné predstavenie sa uskutoční pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Kronera – výnimočnej hereckej legendy. Nakrútil 57 filmov, účinkoval vo viac než 100 televíznych filmoch a inscenáciách, v 14 televíznych seriáloch. Napísal tiež 8 kníh, ktoré boli čitateľsky veľmi úspešné. Počas svojej kariéry získal množstvo umeleckých a spoločenských ocenení – bol zaslúžilým aj národným umelcom, laureátom štátnych cien. Na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa tiež stal slovenským hercom 20. storočia.

Hornokysucká malebná dedinka Staškov je rodiskom Jozefa Kronera. Začiatky divadla tu siahajú do 20-tych rokov minulého storočia, kedy staškovskí ochotníci nacvičovali aj v dome Jozefa Kronera, ktorého otec sám bol ochotníkom a zároveň režisérom.

Divadelný súbor Staškovan bol založený v roku 1922. Generácie už celú storočnicu pokračujú v tradícii ochotníckeho divadla. Na divadelných doskách sa vystriedali mnohí herci a priniesli Staškovu úspech i ocenenie. Je našou úlohou i radosťou niesť krásu ochotníčiny ďalej.

Spolok rodákov Jozefa Kronera vznikol v roku 2008. Jeho cieľom je rozvoj duchovného dedičstva v rodisku slávneho herca Jozefa Kronera, s ktorým je ochotnícke divadlo späté. Práve v Staškove sa ako malý chlapec postavil na divadelné javisko prvýkrát.

 

Divadelnú hru “…a furt sa pije“ naštudoval DS Staškovan v spolupráci so Spolkom rodákov Jozefa Kronera podľa scenára Juliany Belkovej v réžii Vladimíra Gajdošíka v roku 2022.

V dvadsiatych rokoch minulého storočia prichádza do dediny protialkoholový agitátor a chce založiť abstinenčný zväz. Miestnym štamgastom sa to nepáči a hútajú, ako sa agitátora zbaviť. Na scénu vstupujú ich ženy a na pomoc im nečakane prichádza láska. Na všetko dohliada krčmárka, ktorá si háji vlastný záujem. Podarí sa štamgastom ich fígeľ alebo sa stanú nadosmrti abstinentmi?

Príďte sa presvedčiť sami – v piatok 9.2.2024 do Nemeckého kultúrneho domu, Barónka 3, Bratislava-Rača o 18.30 h. Vstupenky zakúpite v predpredaji v NKD na Oddelení kultúry (rezervácia vstupeniek: dana.olvecka@raca.sk), online cez MaxiTicket.sk alebo priamo na mieste hodinu pred predstavením.

Na mieste bude k dispozícii bufet s ponukou vín OZ Terroir Rača a súčasťou podujatia bude aj “Výstavka – Spomienky na fašiangové zvyky v starej Rači”, ktorú pripravil Račiansky muzeálny spolok.

 

AKTUALIZÁCIA: Svoju účasť na podujatí potvrdila dcéra Jozefa Kronera, herečka Zuzana Kronerová.

Divadelné predstavenie “… A FURT SA PIJE” je vypredané. Srdečne ďakujeme za Váš veľký záujem.