A A A

Rača je známa dobrým vínom, najmä však Račianskou Frankovkou, ktorá získala aj v r. 1767 dekrét Márie Terézie, ktorým jej priznala štatút nápoja vhodného na cisársky stôl. Patrí k najzvychýrenejším červeným vínam, ktoré Raču preslavuje podnes. Hovorí sa, že cisárovná Mária Terézia sa vďaka Račianskej Frankovke uzdravila a od tých čias si ju vždy priala mať vo svojich cisárskych pivniciach.

Račianska frankovka modrá, kedysi bola známa aj ako Lampart, Limburské, alebo Francula. Až neskôr sa jej názov ustálil a stala sa známa ako Frankovka modrá – Račianska frankovka. Jej liečivé účinky využívali už v stredoveku na liečbu reumatických a horúčkovitých ochorení. Hovorí sa, že Mária Terézia dostala Frankovku modrú do daru od račianskej delegácie pri príležitosti oslavy jej päťdesiatych narodenín. Račianske víno cisárovnej veľmi chutilo a vďaka nemu sa aj uzdravila. Od vtedy si priala mať Račiansku frankovku vždy vo svojich pivniciach. Panovníčka na znak vďaky darovala vtedajšiemu račianskemu farárovi prekrásne bohoslužobné rúcho vyšívané zlatom – ornát. V roku 1767 cisárovná Mária Terézia uznala Frankovku modrú za víno hodné cisárskeho stola.

  • Pozitívne účinky na organizmus: prevencia proti nadmernej zrážanlivosti krvi, antioxidačné, protizápalové, protiplesňové, antialergické a protirakovinové účinky. Chráni srdcovo – cievny systém a stabilizuje krvný tlak. Znižuje riziko vzniku cukrovky, žlčových kameňov, osteoporózy a zvyšuje odolnosť voči stresu.
  • Typická chuť: príjemne jemná a korenistá, s nenápadnými dymovými tónmi, zanecháva dlhotrvajúci vnem na podnebí.
  • Vôňa: škorica a zrelé višne, doplnené dymovým podtónom, kôstkovým ovocím, či vlašskými orechmi. Niektoré ročníky sa vyznačujú vôňou po prezretých malinách, či čerešniach.(MD)