A A A

Na Rendezi pribudla tabuľa pripomínajúca bombardovanie

pridané: 31.03.2023 kategória: Kultúra
Na Rendezi pribudla tabuľa pripomínajúca bombardovanie

„Okolo nás bolo plno rozvalín, vzbĺkli na viacerých miestach ohne. Horeli predovšetkým železničné vozne, hrozili aj ďalšie výbuchy aj rozsiahli požiar. A tak som sa rozhodol ratovať, čo sa dalo. A nebol som jediný…,“ uvádza vo svojich spomienkach Eduard Wenzl, priamy svedok bombardovania Rendezu ku sklonku 2. svetovej vojny.

Práve túto udalosť od 27. apríla pripomína pamätná tabuľa, ktorú na Kultúrnom stredisku Impulz odhalili zástupcovia MÚ Rača, Račianskeho muzeálneho spolku a Zväzu vyslúžilých vojakov. Tabuľu odhalila p. D. Luknárová z RMS, starosta Rače Michal Drotován a doc. Branislav Jelenčík, autor grafického návrhu pamätnej tabule.

Bombardovacie nálety na Raču sa uskutočnili 26. marca 1945. Na bombardovanie dôležitého železničného uzla vyštartovalo z Talianska až 60 lietadiel typu B-24 za sprievodu stíhačiek. V prvej náletovej vlne o 13:20 hod. zhodilo 31 lietadiel 60 ton bômb. V druhej náletovej vlne o 14:00 hodine 29 lietadiel zhodilo 71,5 ton bômb priamo na zriaďovacie nádražie. Zničené boli tri jednoposchodové domy, šesť malých tzv. nemocničných domčekov a osem rodinných domov v okolí stanice, mnoho ďalších bolo poškodených. Pri nálete zahynulo 10 civilistov, 16 nemeckých vojakov a veľa ľudí bolo zranených.

RMS pripravil aj dve tabule s informačným textom o udalosti a súborom dokumentačných fotografií, z ktorých je prebratý aj uvedený citát pána Wenzla. Tabule sú umiestnené do vstupnej chodbičky Kultúrneho centra, kde si ich budú môcť pozrieť záujemcovia do 13.mája.