A A A

Pred kostolom už stojí vynovená socha sv. Jána Nepomuckého

pridané: 17.05.2023 kategória: Kultúra,Mesto
Pred kostolom už stojí vynovená socha sv. Jána Nepomuckého

V pondelok po večernej svätej omši sa na námestíčku pred farským kostolom konala milá udalosť. Pán farár Sitka za prítomnosti veriacich požehnal zreštaurovanú sochu sv. Jána Nepomuckého.

„Chcel by som sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí na danom projekte spolupracovali, kolegom a kolegyniam z nášho úradu, pamiatkárom, pani Hamšíkovej, pánovi farárovi Sitkovi, pánovi reštaurátorovi Pohankovi a zhotoviteľovi pánovi Molčanovi,“ uviedol starosta Rače Michal Drotován.

Požehnania sa konalo priam symbolicky počas neutíchajúceho dažďa. Symbolicky preto, že sv. Ján Nepomucký je ochranca pred povodňami.

Príbeh sochy priblížila Mária Hatalová z Račianskeho muzeálneho spolku:  Uprostred starej Rače, nad sútokom potokov, postavili naši predkovia na začiatku 18. storočia krásnu sochu sv. Jána Nepomuckého, patróna pred povodňami a ochrancu pred prírodnými pohromami. Svätec, ktorý skončil svoju životnú púť vo vlnách Vltavy ako obeť zachovania spovedného tajomstva, bol v našich končinách veľmi uctievaný. Pieskovcová socha od neznámeho umelca pôvodne stála pred kúriou zemepána. Račania sa po 2. svetovej vojne rozhodli, že uprostred námestia, ktoré v tom čase nieslo názov Námestie Andreja Hlinku, postavia veľkolepý pamätník hrdinom Červenej armády. Avšak pre sochu svätca už nenašli vhodné miesto. Preto socha v roku 1953 putovala pred farský kostol, kde na podstavci chránená kovovou strieškou prečkala až do obdobia komplexnej rekonštrukcie kostola v rokoch 2002 – 2003. Potom už na dvore farského kostola čakala na svoj ďalší osud.

Pokračovanie príbehu sochy sa začalo písať jej slávnostným požehnaním v upršaný podvečer 16. mája 2023. Sv. Ján Nepomucký teraz opäť skrášľuje malé námestie pred kostolom, ktoré tento rok taktiež prešlo rekonštrukciou a výsadbou okrasnej zelene. Snáď sa vynovenia čoskoro dočká aj kríž pred kostolom.