A A A

Račianske hody 2023 vypuknú prvý májový víkend!

pridané: 20.04.2023 kategória:
Račianske hody 2023 vypuknú prvý májový víkend!

Milé Račianky a Račania,

obľúbené Račianske hody sa blížia! Počas soboty 6. mája a nedele 7. mája zažijete víkend plný tradícií a hodového programu, ktorý pre Vás pripravila MČ Bratislava-Rača.

Hody otvoríme v sobotu už o 11.00 h a tradične sa predstavia miestne talenty v programe „Račania Račanom“. Čakajú Vás vystúpenia hudobných a tanečných skupín, program pre deti pod vedením skupiny historického šermu URSUS, pre mladých párty s DJ-om, výstavy, kolotoče, degustácia vínka i stánky s chutným jedlom. V nedeľu o 9.00 h Vás zobudí DH Račianka v Hodovom budíčku. A Račianski vinári Vás už tradične privítajú vo Vínnej uličke v amfiteátri v Knižkovej doline, kde si môžete vychutnať vynikajúce vínka z ich produkcie.

Tento rok prijal pozvanie trojnásobný Zlatý slávik Dalibor Janda, ktorý tento rok oslávil významné jubileum. Pri tej príležitosti odohrá pár veľkých koncertov aj na Slovensku. Jedným z miest bude aj Rača 😊.

Predajné stánky nájdete na Alstrovej ulici a v Knižkovej doline.
Pozn. pre predajcov: Predajné miesta na stánkový predaj sú vypredané.

Práve k jedlu neodmysliteľne patrí aj súťaž o Najlepší hodový koláč, ktorá sa minulý rok po dvojročnej prestávke tešila medzi návštevníkmi veľkej obľube. V porote okrem profesionálov zo Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov bude tentoraz aj známa speváčka a gazdinka Gizka Oňová. Súťaží sa v dvoch kategóriách: zákusok a kysnutý koláč. Z každej kategórie môžete priniesť jeden koláč. Registrácia a vyzdvihnutie poukážok Kauflandu na nákup surovín bude prebiehať v termíne od 2. 5. – 5. 5. 2023  v Nemeckom kultúrnom dome, Barónka 3 (info: katarina.dobiasova@raca.sk, 02/49112471)

Po minuloročnom úspechu video receptu na „ bílé hodové koláče“ od vychýrenej račianskej pekárky pani Aničky Würflovej Vám tento rok ponúkame jej recept na vynikajúce oškvarkové pagáčiky. Nech sa páči:

 

„Račianske hody sú oslavou výročia posvätenia kostola (1. máj)  a sviatku jeho patrónov – apoštolov Filipa a Jakuba (3. máj), ktorým je tento kostol zasvätený. Dalo by sa povedať, že v Rači máme “dvojité” hody – slávime výročie posvätenia kostola a zároveň aj sviatok jeho patrónov“, pripomenul farár Zdenko Sitka.

Kompletný program Račianskych hodov 2023 nájdete tu v priloženom pdf súbore, v mobilnej aplikácii Rača a v udalosti na Facebooku @Račianske hody 2023.

Súčasťou hodov bude aj výstava “Račianski trampi a ich svet”, ktorej otvorenie sa uskutoční v sobotu o 13:00 v Červenej lisovni NKD.

 

Ďalšou sprievodnou akciou bude výstava od významného račianskeho fotografa Marcela Rebra “Rača objektívom Račana”. Výstava leteckých snímok je predajná a jej výťažok bude použitý na ďalšiu humanitárnu cestu Marcela Rebra na Ukrajinu. Viac informácii na pozvánke nižšie: